Ha Magyarország nem csatlakozott volna az Európai Unióhoz, nagy bajban lennénk – állapították meg az ötéves uniós tagságunk alkalmából az Országgyűlésben tartott tegnapi konferencia résztvevői. Kovács László adó- és vámügyi uniós biztos a gazdasági válsággal kapcsolatban kiemelte, hogy még „a nálunk sokkal gazdagabb Izland is összerogyott”, ezzel szemben az uniós tagállamok az Európai Bizottságon keresztül kedvező feltételek mellett tudnak hitelt felvenni a Nemzetközi Valutaalaptól. Arról, hogy mi valósult meg az unióval kapcsolatos várakozásokból, a volt külügyminiszter azt mondta, ami az EU-n múlott, azok közül minden, ami rajtunk, nem minden. Kovács László szerint érzékelni lehet, hogy jobb az ország érdekérvényesítő képessége a világban, ugyanakkor sajnálkozott, hogy a legutóbbi felmérések szerint a magyar állampolgárok mindössze 31 százaléka helyesli uniós tagságunkat.
Martonyi János ezzel kapcsolatban azt mondta, az emberek szeretik az EU-ra rávetíteni elégedetlenségüket, a franciák például azért szavaztak az európai alkotmány ellen 2005-ben, mert ezzel üzenni akartak saját kormányuknak. A volt külügyminiszter közölte, míg hazánkban drámai mértékben csökkent az unió támogatottsága, addig abban a Lengyelországban megnőtt, ahol 2004 előtt a lakosság EU-szkeptikus volt. „A kérdés az, hogy melyik készülékben van a hiba: a brüsszeliben vagy a budapestiben?” – vetette fel Martonyi. A volt külügyminiszter hangsúlyozta, Magyarország az egyetlen a 2004-ben csatlakozott tagállamok közül, amelynek fejlődése nemcsak hogy megtorpant, hanem távolodik is a régebbi tagállamokétól.
Balázs Péter külügyminiszter azt emelte ki, ma azon kell gondolkodunk, hogy a 27 uniós tagállam hogyan találja meg a helyét a válságos körülmények között.

Ferenc pápa: A magyar nyelvet csak a Mennyországban beszélik, mert örökké tart megtanulni