Hunvald megalkudott az MSZP-vel

Lemondott tegnap fővárosi képviselői mandátumáról Hunvald György, Erzsébetváros előzetes letartóztatását töltő MSZP-s polgármestere – közölte Sebes Péter, a  politikus ügyvédje. Elmondta: tegnap személyesen vette át Hunvald Györgytől lemondólevelét, amelyet továbbított Burány Sándornak, a szocialisták budapesti elnökének.

2009. 05. 04. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az MSZP február 12. óta várja Hunvald lépését, mert így visszaállhat a fővárosi balliberális koalíció egyfős többsége, és az ellenzékkel való egyeztetés nélkül elfogadhatják az önkormányzat költségvetését.
Az ügyvéd leszögezte: polgármesteri posztjáról továbbra sem kíván távozni védence, akit az úgynevezett ingatlanpanama-ügyben különösen nagy kárt okozó, üzletszerűen, társtettesként, bűnszervezet tagjaként elkövetett csalással és más bűncselekményekkel, tizenhárom rendben gyanúsítanak.

*

Sebes Péter cáfolta a Népszabadság korábbi értesülését, hogy a lemondólevelet különböző személyek őrizték, és csak annak eljuttatásáról alkudoztak volna. A Fővárosi Közgyűlés balliberális vezetői idegesen reagáltak felvetésünkre, vajon mekkora árat fizettek elvesztett többségük visszaállításáért.
Úgy tudjuk, az MSZP fővárosi szervezete hétfőn délelőtt megnevezi Hunvald utódját, majd azonnal összehívatnák a Fővárosi Választási Bizottságot, amelynek döntése – a törvény szerinti 72 óra elteltével – csütörtökön, a Fővárosi Közgyűlés következő ülésének napján válna jogerőssé.
Steiner Pál szocialista frakcióvezető szerint mivel az MSZP és az SZDSZ már hetekkel ezelőtt megegyezett egymással a 2009-es költségvetésről, abban a pillanatban, hogy visszaáll a Hunvald február 12-i letartóztatásával elveszett egyfős többségük, megszavazhatják a büdzsét. Steiner kikérte magának, hogy bármiféle alkudozás történt volna, ahogy a Népszabadság tegnapi száma állította. A lap szerint az egyik fő zsarolási pont lehetett, hogy a közgyűlés ne szigorítsa az úgynevezett zsidó negyedként is emlegetett Belső-Erzsébetváros szabályozási tervét. A szintén szocialista Horváth Csaba főpolgármester-helyettes ugyan említett valamiféle erzsébetvárosi érdekvédelmet, de úgy emlékszik, erre valójában a kerületben jelenleg Hunvaldot helyettesítő párttársa, Gergely József kérte a városvezetést.
Több, magát megnevezni nem kívánó fővárosi koalíciós és ellenzéki politikus szerint mindez komolytalan, sokkal nagyobb ügyekről lehetett szó. A VII. kerületet gyengítheti az is, hogy korábban éppen az említett terület „rendezésére” hivatkoztak az ingatlanpanama-ügyek főszereplői: Hunvald és SZDSZ-es társai, az ugyancsak előzetes letartóztatásban lévő Gál György és Kardos Péter. Mindenesetre a megüresedő képviselői helyre fő esélyes a soroksári MSZP elnöke, Kivágó Ivánné.
Horváth Csaba, egyébként pártja frakcióvezetőjének ellentmondva, állította: hiába áll vissza a többségük, egy bizonyos határig továbbra is az egyeztetések mellett áll. Utóbbi álláspontot erősítette volna Demszky Gábor SZDSZ-es főpolgármester tegnapi közleménye, amely az ellenzékkel kezdeményezett tárgyalások folytatását ígérte, csakhogy a nyilatkozatban így folytatódott: „eddigi találkozóinkon bebizonyosodott, hogy a fővárosi ellenzéki párok – elsősorban az MDF és a KDNP – értik Budapest problémáit”.
Bagdy Gábor, a Fidesz–KDNP fővárosi frakciószövetség társelnöke lapunknak visszautasította a megosztási kísérletet. Hock Zoltán, a demokrata fórum közgyűlési frakcióvezetője már korábban egyértelművé tette: kizárólag ötpárti megállapodás alapján szavazná meg a költségvetést.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.