Kepes felelősségét firtatják

Ha Kepes András időben értesítette volna a magyar hatóságokat, megakadályozhatták volna, hogy Rózsa-Flores Eduardo elutazhasson Bolíviába – mondta Magyarország Buenos Airesbe akkreditált nagykövete a La Razón című lapnak. Eközben a Hetek folyóirat megtudta, hogy Rózsa-Flores ügynökként többek között a Fidesz egyik gyűléséről is jelentett.

2009. 05. 04. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Józsa Mátyás szerint a magyar hatóságok letartóztathatták volna az április 16-án két társával együtt lelőtt, bolíviai–magyar– horvát állampolgárságú Rózsa-Florest, ha időben megtudják, hogy Santa Cruz tartomány védelmének megszervezésére készül, ahogy az a tavaly szeptemberben készült, a magyar közszolgálati televízióban kedden sugárzott interjúból kiderül. Kepes András az MTI-nek nyilatkozva elmondta, szerinte félreérthetően és nem a lényegre összpontosítva közölte a hazai és a nemzetközi sajtó több orgánuma a Rózsa-Floresszel készített interjúját. Mivel Rózsa-Flores bolíviai állampolgár is volt, és az a terület a szülőföldje, a saját hazáját ment megvédeni, tehát nincs szó külföldi beavatkozásról – mondta Kepes András. „Nem volt támadó szándékuk a La Paz-i kormány tagjai ellen, és ezt külön hangsúlyozta az interjúban – fogalmazott a riporter.
Józsa Mátyás nagykövet eközben a helyi sajtónak nyilatkozva elmondta, a bolíviai letartóztatásban lévő magyar állampolgárságú Tóásó Előd messze nem terrorista, hanem egy 29 éves fiatalember, aki hibázott, és nem tudta, miben vesz részt. Tóásó akár 30 év börtönbüntetésre is számíthat – közölte a magyar nagykövet. Józsa az MTI-nek elmondta, a bolíviai bürokrácia húzza az időt, még tegnap sem adtak át hivatalos dokumentumokat Magyarország tájékoztatására, és Tóásó ügyvédje sem nézhetett még bele a nyomozati anyagokba. A diplomata a bolíviai külügyminisztériumhoz fordult segítségért, mert eddig hasztalan próbálta megszerezni az ügyészségtől a kommandós akcióban agyonlőtt Magyarosi Árpád útlevelét és személyi igazolványát, pedig ezekre az iratokra szükség van a holttest mielőbbi elszállításához.
A bolíviai kormány Evo Morales elnök javaslatára a „potenciális terroristaveszélyre” hivatkozva úgy döntött, hogy 300 katonát küld Santa Cruz tartományba a brazil határhoz. Ebben állítólag a Rózsa-Flores-interjú is közrejátszott. A Santa Cruz-i El Deber megírta, hogy a La Pazban vizsgálódó többpárti parlamenti bizottság megállapította: a feltételezett terrorista csoport nem öt, hanem nyolc tagból állt, ezek szerint nem két, hanem három – az Öreg, Superman és Lucas becenéven emlegetett – szökevényt keresnek a hatóságok. Ellenzéki bolíviai képviselők lemondásra szólították fel Alfredo Rada belügyminisztert, amiért félrevezette a közvéleményt egy interneten talált fényképpel, amelyen szerinte egy szélsőséges bolíviai csoport tagját ismerte fel. Csütörtökön megjelent a sajtó előtt a képen látható összes személy és bebizonyították, airsoft játékfegyvereket használtak terepszínű ruhájukban, és nincs köztük az illető.
A Hetek című folyóirat eközben egy birtokába jutott, 1988. április 14-én kelt napi operatív jelentést közöl. A Budapesti Rendőr-főkapitányság III/A alosztályának készített jelentés szerzője, E. R. két nappal korábban részt vett a Kis Sün vendéglőben megtartott „Ellen-Jurta” nevű rendezvényen. A dokumentum szerint E. R. a Fidesz egyik áprilisi összejöveteléről is jelentett a III/A alosztálynak. A Hetek informátora – aki maga is részt vett az „Ellen-Jurta” rendezvényén – egyértelműen beazonosította E. R.-t: az illető nem más, mint Rózsa-Flores. A Hvg.hu emlékeztet, hogy Rózsa-Flores az ELTE utolsó KISZ-titkáraként ismert meg több ma is aktív politikust, köztük a szocialista Kiss Pétert és Szilvásy Györgyöt.

Családbarát börtön. A bolíviai fővárosban található az ország legnagyobb és legszigorúbban őrzött börtöne, ahol most a Santa Cruzban elfogott Tóásó Előd is raboskodik. A La Paz-i büntetés-végrehajtási intézménynek az az egyik különlegessége, hogy az 1500 elítéltből 200 együtt élhet a családjával. Itt raboskodott néhány hónapig a náci háborús bűnös, Klaus Barbie is 1983-ban, mielőtt Franciaországba szállították volna. Márciusig 35 dollárért bárki végigjárhatta a börtönt, és egy éjszakát is eltölthetett valamelyik cellában. (S. T.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.