Egy óriási európai uniós lobogó díszíti Varsóban a lengyel főváros központjában tornyosuló, 231 méter magas Kultúra és Tudomány Palotáját, amely épületet 1952-ben adományozta a Szovjetunió Lengyelországnak. Ezen a történelmi helyszínen kezdődött meg tegnap az Európai Parlament (EP) legnagyobb alakulata, a konzervatív pártokat tömörítő Európai Néppárt (EPP) kongresszusa.
Már a kongresszust megelőző, kedd délután kezdődött EPP-s tanulmányi napok című konferencián is a szolidaritás volt a jelszó. Hans-Gert Pöttering EP-elnök, a néppárt korábbi frakcióvezetője szerint az emberi jogok, a demokrácia, a béke és a szolidaritás azok az értékek, amelyek összekötik a jobboldali pártokat Európában, s ezen elvekhez való ragaszkodás jelentheti a sikert az EPP számára a június elején sorra kerülő európai parlamenti választásokon.
A néppárt az őszinteség híve, és a jobboldali vezetők mindig a problémák mielőbbi megoldására törekednek – nyilatkozta lapunknak Joseph Daul, az EPP frakcióvezetője arra a kérdésünkre, hogy mi különbözteti meg pártját az EP-ben helyet foglaló többi alakulattól. A francia politikus hazájával példálózott, ahol szerinte Nicolas Sarkozy államfő az EU elnökeként 2008 második felében bizonyítékát adta annak, hogy amit tett – például a grúz–orosz-konfliktus rendezése és a pénzügyi válságban való uniós összefogás érdekében –, azt nem Franciaországért, hanem Európáért tette. Joseph Daul szerint Európa csak akkor létezhet, ha most is, ebben a nehéz gazdasági helyzetben az eurózónához tartozó országok szolidaritást vállalnak a válság sújtotta EU-tagállamokkal.
Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter hangsúlyozta: a keleti partnerségnek nem titkolt célja, hogy az Európai Unió befolyást nyerjen az Oroszország szomszédságában lévő országok belpolitikai folyamataiba.
A közép-európai miniszterelnökök szeretik elkülöníteni magukat Magyarországtól, így nehéz fejlődő közép-európai gazdaságokról beszélni, ha az ember magyar – nyilatkozta a kongresszuson Orbán Viktor egy neki szegezett kérdésre válaszolva. Ennek ellenére elmondta, Közép-Európa szenved a gazdasági válság miatt, hiszen míg gazdaságaink beintegrálódtak az Európai Unióba, addig a pénzügyi integráció egyelőre nem valósult meg. Az EU-nak lehetővé kellene tennie, hogy a térség pénzügyi intézményei euróhoz juthassanak.
José Manuel Barroso szerint a gazdasági válság egyben az értékek válsága is, eluralkodott a kapzsiság és a felelősségérzet hiánya.

Sulyok Tamás is részt vesz Ferenc pápa temetésén