Szolidaritásra szólítanak a néppárti szónokok

Európa csak akkor létezhet, ha ebben a nehéz gazdasági helyzetben is szolidaritást vállalnak egymással az EU tagállamai – nyilatkozta lapunknak Joseph Daul, az Európai Néppárt frakcióvezetője a tegnap megkezdett néppárti kongresszus előtt Varsóban. A tegnapi plenáris ülésen felszólalt többek között Wilfried Martens, az EPP elnöke, Orbán Viktor alelnök, José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke, Donald Tusk lengyel, Silvio Berlusconi olasz miniszterelnök és Angela Merkel német kancellár.

2009. 05. 09. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy óriási európai uniós lobogó díszíti Varsóban a lengyel főváros központjában tornyosuló, 231 méter magas Kultúra és Tudomány Palotáját, amely épületet 1952-ben adományozta a Szovjetunió Lengyelországnak. Ezen a történelmi helyszínen kezdődött meg tegnap az Európai Parlament (EP) legnagyobb alakulata, a konzervatív pártokat tömörítő Európai Néppárt (EPP) kongresszusa.
Már a kongresszust megelőző, kedd délután kezdődött EPP-s tanulmányi napok című konferencián is a szolidaritás volt a jelszó. Hans-Gert Pöttering EP-elnök, a néppárt korábbi frakcióvezetője szerint az emberi jogok, a demokrácia, a béke és a szolidaritás azok az értékek, amelyek összekötik a jobboldali pártokat Európában, s ezen elvekhez való ragaszkodás jelentheti a sikert az EPP számára a június elején sorra kerülő európai parlamenti választásokon.
A néppárt az őszinteség híve, és a jobboldali vezetők mindig a problémák mielőbbi megoldására törekednek – nyilatkozta lapunknak Joseph Daul, az EPP frakcióvezetője arra a kérdésünkre, hogy mi különbözteti meg pártját az EP-ben helyet foglaló többi alakulattól. A francia politikus hazájával példálózott, ahol szerinte Nicolas Sarkozy államfő az EU elnökeként 2008 második felében bizonyítékát adta annak, hogy amit tett – például a grúz–orosz-konfliktus rendezése és a pénzügyi válságban való uniós összefogás érdekében –, azt nem Franciaországért, hanem Európáért tette. Joseph Daul szerint Európa csak akkor létezhet, ha most is, ebben a nehéz gazdasági helyzetben az eurózónához tartozó országok szolidaritást vállalnak a válság sújtotta EU-tagállamokkal.
Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter hangsúlyozta: a keleti partnerségnek nem titkolt célja, hogy az Európai Unió befolyást nyerjen az Oroszország szomszédságában lévő országok belpolitikai folyamataiba.
A közép-európai miniszterelnökök szeretik elkülöníteni magukat Magyarországtól, így nehéz fejlődő közép-európai gazdaságokról beszélni, ha az ember magyar – nyilatkozta a kongresszuson Orbán Viktor egy neki szegezett kérdésre válaszolva. Ennek ellenére elmondta, Közép-Európa szenved a gazdasági válság miatt, hiszen míg gazdaságaink beintegrálódtak az Európai Unióba, addig a pénzügyi integráció egyelőre nem valósult meg. Az EU-nak lehetővé kellene tennie, hogy a térség pénzügyi intézményei euróhoz juthassanak.
José Manuel Barroso szerint a gazdasági válság egyben az értékek válsága is, eluralkodott a kapzsiság és a felelősségérzet hiánya.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.