Bíráló hangnem Izraellel szemben

Veszélyesnek tartom, ha az Egyesült Államok vagy bármelyik ország azt hiszi, hogy ráerőltetheti értékeit egy másik országra, amelynek más a történelme és más a kultúrája – mondta tegnap a BBC-nek adott interjújában Barack Obama amerikai elnök, aki ma érkezik meg Szaúd-Arábiába, közel-keleti és európai körútjának első állomására. Az elnök nem titkolt célja az Egyesült Államok és a mozlim világ az úgynevezett terrorellenes háború miatt elmérgesedett viszonyának rendezése.

2009. 06. 12. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szaúd-Arábiában Abdallah királlyal folytat tárgyalásokat az amerikai elnök, majd csütörtökön Kairóba utazik, ahol – mint arra 2007-ben elnökké választása esetére ígéretet tett – beszédet mond a világ 1,5 milliárd mozlim lakosának. Korábbi beszédeiben az Egyesült Államok és a mozlimok közötti kölcsönös megértésről, egy új korszak kezdetéről beszélt. Bár emberi jogi csoportok bírálták Obamát, amiért szerintük a politikai szabadságjogokat sértő Egyiptomba látogat, az amerikai elnök a BBC-nek azt mondta: míg egyes közel-keleti országokban kétségkívül csorbulnak az emberi jogok, addig az Egyesült Államok feladata nem a kioktatás, hanem az egyetemes elvek befogadásának ösztönzése.
Barack Obama szerint ezért Amerikának inkább arra kellene törekednie, hogy példakép legyen más országok számára. Ezért is oly fontos a guantánamói fogolytábor bezárása. Az amerikai elnök ugyanakkor hangsúlyozta, nem fog bocsánatot kérni a Bush-korszak tetteiért, ehelyett inkább párbeszédet szeretne kezdeni a Nyugat és a mozlim világ között, hogy tisztázzák a félreértéseket.
Irán nukleáris programjával kapcsolatban a BBC-nek nyilatkozva Obama a Teheránnal folytatott kemény, közvetlen diplomáciát látja a megoldásnak, szerinte ez ügyben már az idei év végére is el lehet érni bizonyos sikereket. Egyben bízik abban, hogy hamarosan komoly tárgyalások kezdődnek Izrael és a palesztinok közötti megbékélés érdekében. „Nemcsak a palesztin emberek érdeke önálló államuk létrehozása, hanem az izraeli embereké is, hogy stabilizálódjon a helyzet a térségben” – közölte Obama, aki az NPR amerikai közszolgálati rádiónak nyilatkozva azt mondta, közel-keleti útján bíráló hangnemet fog megütni Izraellel szemben. „A jó barátságnak része az őszinteség” – fogalmazott az elnök, aki szerint voltak olyan időszakok, amikor Washington nem mondta meg őszintén, hogy a folyamatok jelenlegi fejlődési iránya a térségben alapvetően negatív, nemcsak az izraeli, de az amerikai érdekek szempontjából is.
Közben Obama újabb lépést tett Teherán felé: meghívta az irániakat, hogy ünnepeljék együtt az amerikaiakkal július 4-én az Egyesült Államok legfontosabb ünnepét, a függetlenség napját. A keddi The New York Times értesülése szerint a washingtoni külügyminisztérium a napokban értesítette nagykövetségeit és konzulátusait világszerte: meghívhatják az iráni kormány képviselőit a július 4-i ünnepségekre és fogadásokra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.