Megmenekülhet a Szolidaritás bölcsője

Az Európai Bizottság tegnapi bejelentése alapján megmenekülhet a lengyel Szolidaritás szakszervezet bölcsőjének tekintett gdanski hajógyár. Az uniós döntés egyrészt jó hír a kormányzó Polgári Platformnak, amelyet az ellenzék azzal vádolt, hogy hagyta tönkremenni Lengyelország történelmi, egykoron több tízezer embert foglalkoztató hajógyárait; másrészt kitisztulhat az ég az első szabad választások 20. évfordulóját holnap ünneplő Lengyelország felett.

2009. 06. 12. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Június negyedikét egyetlen szervezet vagy párt sem sajátíthatja ki magának – közölte külföldi újságíróknak tartott sajtótájékoztatóján Donald Tusk lengyel miniszterelnök Varsóban, még napokkal a brüsszeli bejelentés előtt. Tusk a holnapi ünnepi megemlékezésekre utalt, a hivatalos rendezvényeket ugyanis még májusban Krakkóba helyezték át Gdanskból. A kikötővárosban – ahol Lech Walesa vezetésével megalakult a Szolidaritás, majd megindultak a kommunizmus megdöntésében főszerepet játszó, munkásokkal és értelmiségiek részvételével zajló több tízezres megmozdulások a rezsim ellen – a 12 ezerből mára háromezer tagúra apadt szakszervezet tiltakozó akciót szervezett június 4-re a történelmi hajógyár bezárása ellen. A demonstráció bejelentésének idején Tusk úgy fogalmazott, hogy az évfordulót – a kormány számos európai vezetőt meghívott az ünnepségre, s koncertet tart többek között Kylie Minogue is – nem tarthatják meg „füttykoncert és égő autóabroncsok kíséretében”. A szakszervezet mellé állt a legnagyobb ellenzéki párt, a Kaczynksi testvérek vezette Jog és Igazságosság, amely elemzők szerint az európai parlamenti választások előtt így növelné népszerűségüket.
Lech Walesa azzal fordult korábban az Európai Unióhoz, hogy segítsen megmenteni a hajógyárat, mert az döntő szerepet játszott a demokráciáért vívott küzdelmekben. Mint Neelie Kroes európai versenyügyi biztos tegnap elmondta, az Európai Bizottság mégis támogatni kívánja a csőd szélére került gdanski hajógyár megmentésére kidolgozott lengyel kormányzati terveket. A korábbi mentőtervekkel kapcsolatban azért táplált kételyeket Brüsszel, mert a gazdasági szereplőknek nyújtott állami támogatást az unió csak akkor helyesli, ha az nem vezet a piaci verseny torzulásához, és ha életképessé teszi a megsegített vállalkozást.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.