Sorsdöntő európai szavazás

Kétség sem férhet ahhoz, hogy az európai választások minden egyes uniós tagállamban belpolitikai szavazásnak minősülnek, elég csupán az itthoni választási kampányok üzeneteire gondolnunk. Az EP-választásokon az állampolgárok rendre saját kormányukat büntetik vagy jutalmazzák, olykor komoly belpolitikai következményeket eredményezve.

2009. 06. 03. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Előre hozott brit választások? A The Guardian brit napilap által közölt friss felmérés szerint a megkérdezettek kétharmada úgy gondolja, a parlamenti képviselőket érintő költségtérítési botrány miatt Gordon Brown miniszterelnöknek még karácsony előtt előre hozott választásokat kellene kiírnia. A kormányfő minden bizonnyal ilyen lépésre kényszerül, amennyiben ez EP-választásokon a kormányzó Munkáspárt súlyos vereséget szenved.


Nem véletlenül mondta a napokban Kövér László, a Fidesz országos választmányának elnöke, hogy előre hozott választásokat is eredményezhet egy komoly Fidesz-győzelem június 7-én. Elég csupán felidézni, milyen hatással voltak a 2004-es EP-választások különböző tagállamok belpolitikájára.
Csehországban politikai földcsuszamlást indított el az európai választás, a kormányzó szociáldemokraták súlyos vereséget szenvedtek, 24 mandátumból mindössze kettőt tudtak megszerezni. A vereség következtében Vladimír Spidla kormányfő távozását követelték a szociáldemokraták hívei is. A párt végül megvonta bizalmát Spidlától, aki benyújtotta lemondását.
Németországban is lavinát indított el 2004-ben az európai választás, amely a Gerhard Schröder kancellár vezette szociáldemokraták (SPD) számára kudarc volt. Elemzők szerint ez volt a Schröder-kabinet összeomlásának kezdete. A kancellár először belső ellenzékével került szembe, majd a 2005-ben az Észak-Rajna–Vesztfáliában zajlott választáson elszenvedett katasztrofális vereség után előre hozott választások kiírása mellett döntött.
Dominóeffektust váltott ki Portugáliában a jobbközép kormány európai veresége is. 2004 júniusában már tudvalévő volt, hogy José Manuel Barroso miniszterelnök távozik posztjáról, hogy az Európai Bizottság elnöke lehessen. Utódja, Pedro Santana Lopes tevékenysége a kezdetektől fogva nagy ellenállásba ütközött, különösen azért, mert az egyszerű kormányfőcserét antidemokratikus lépésnek ítélték a portugálok, s előre hozott választásokat követeltek. Jorge Sampaio államfő végül öt hónap kormányzás után kiírta az új választásokat.
Kevésen múlott a lengyel baloldali Belka-kormány megbukása is az EP-választási kudarc következtében. A varsói parlament alsóháza végül minimális többséggel bizalmat szavazott a kabinetnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.