Tököli gyilkosság: hibázott az őr?

Lényegesen eltérnek az emlékei a vádlottaknak és az őrségnek abban a büntetőperben, amelyben egy, a tököli büntetés-végrehajtási intézetben történt gyilkosság elkövetőit keresik. Az áldozat édesapja kártérítési keresettel élt az intézmény ellen.

Csibra Tibor
2009. 06. 06. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tanúmeghallgatásokkal folytatódott tegnap annak a társaságnak az ügye a Pest Megyei Bíróságon, akiket azzal vádolnak, hogy a tököli büntetés-végrehajtási intézetben megalázták, majd felakasztották zárkatársukat. Az alig tizenkilenc éves fiú 2007 őszén hunyt el a börtönben, ahol három napot töltött.
Mint korábban megírtuk, a sértett V. Barnabás kisebb összegű lopásért, állítólag két horgászbot eltulajdonításáért kapott letöltendő szabadságvesztést, holott ez volt az első bűncselekménye. A tököli intézetben egy ötfős zárkába került, ahol már összeszokott társaság lakott. A körlet nagymenője, az elsőrendű vádlott, V. János volt. A cigány fiatalember és társai molesztálni kezdték a kis termetű, halk szavú áldozatot. Többször megverték, majd megerőszakolták, és arra kényszerítették, hogy orálisan elégítse ki társait. Később lepedőcsíkokból készített kötelet raktak a nyakába, és felakasztották a menynyezet alatt futó fűtéscsőre. Testét többször erősen megrángatták, hogy eltörjön a nyaka. Mikor észlelték, hogy meghalt, az ajtón dörömbölve riasztották az őrséget, azt állítva, hogy a fiú öngyilkos lett.
A tegnapi tárgyaláson Miszori László tanácsa tanúként hallgatta meg az őrök közül azt a tiszthelyettest, aki az eset idején szolgálatban volt a helyszínen. A férfi elmondta, éjszaka az őrségnél nincsenek kulcsok a körletekhez. Azok egy dobozban vannak, és csak életveszély esetén szabd kinyitniuk a zárkákat. Amikor az elítéltek riasztották őt, bekiabált nekik, hogy vágják le a kötélről V. Barnabást, majd a két emelettel lejjebb tárolt kulcsért futott. A zárkában a kiérkező ápoló nem tudott pulzust tapintani az áldozaton, az állandó börtönorvosi ügyelet pedig csak negyedóra múlva érkezett ki. Az őr, elmondása szerint a szabályok alapján, húsz percenként ellenőrzött minden körletet, s a gyilkosság helyszínén nem tapasztalt szokatlant amikor a kémlelőnyíláson benézett. Ennek jócskán ellentmond a vádlottak vallomása, hogy V. Barnabással két órán keresztül erőszakoskodtak azon az estén, s a bejárat elé tették a mellékhelyiségről leakasztott ajtót, hogy az őrség ne láthasson be. Az őrség csak három perc után tudott bemenni a zárkába, ahol akkor már a földön fekve találták meg az áldozatot. Egyelőre nem tudni, hogy a tököli intézetben indult-e fegyelmi vizsgálat az ellentmondó vallomások miatt. Lapunk információi szerint az áldozat édesapja ötvenmillió forintos kártérítési keresetet nyújtott be az intézménnyel szemben.
Egy másik tanú, V. Lajos a szomszédos körlet lakója volt a gyilkosság idején, s igyekezett pártfogolni V. Barnabást annak elesettsége miatt. V. Lajos börtönszlenggel tarkított előadásában elmondta: köztudott, hogy Tökölön minden gyengébb fizikumú újonnan érkezőt betörnek a tapasztaltabb rabok, annak csak a mértéke lehet kérdéses. Szerinte az intézetben folyamatos az elítéltek közötti brutalitás.
Szakemberek egy ideje felhívják a figyelmet arra a korábban nem tapasztalt erőszakhullámra, amely a fiatalkorúak büntetés-végrehajtási intézeteiben tapasztalható. A Pest Megyei Bíróságon a tegnapi tárgyalással egy időben tartották azt a büntetőpert, amelynek sértettje és vádlottjai is a tököli intézet lakói voltak. A fiatalok vízzel locsolták le társukat, majd többször 220 voltos hálózati árammal rázatták meg. Az orvos szakértő szerint biológiai csoda, hogy életben maradt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.