Érdekérvényesítés EP-alelnöki székből

Nem véletlen, hogy Orbán Viktor az Európai Néppárt alelnöke, s az sem, hogy Szájer József a párt frakciójának alelnöke, ez a Fidesz munkájának elismerése – nyilatkozta lapunknak Schmitt Pál az Európai Parlament nyitóülésén Strasbourgban. Az európai intézmény újonnan megválasztott alelnöke elmondta, új szerepében is azért fog küzdeni, hogy sehol ne sérüljenek a magyarországi vagy a határon túl élő magyarok érdekei.

2009. 07. 25. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Milyen feladatai vannak a gyakorlatban az Európai Parlament (EP) alelnökének?
– Vezetni kell az elnök helyettesítésével a plenáris ülést, képviselni kell az elnököt a különböző nemzetközi fórumokon, részt kell venni az EP döntéshozó testületében, amely többek között megtervezi a törvényalkotás következő fázisát, őrködik a költségvetés végrehajtása felett, ápolja a nemzetközi kapcsolatokat. Az alelnököknek személyre szabott feladataik is vannak. Jó esélyem van arra, hogy a kultúra, az oktatás és a sport területén kapjak megbízatást.
– Mekkora jelentősége van annak, hogy milyen nemzetiségű egy EP-alelnök? Jelenthet-e hatékonyabb képviseletet az ön esetében a magyar érdekek védelmében, például a szlovák nyelvtörvény ügyében?
– Az, hogy magyar vagyok, az első plenáris ülésen hallatszani fog, mert magyarul fogom elnökölni az ülést. Ez egy fontos üzenet, egyben elismerése a Fidesz munkájának, hiszen olyan eredményt értünk el 57 százalékkal, ami példátlan az európai választások történetében. Nem véletlen, hogy Szájer Józsefet az Európai Néppárt (EPP) frakciójába alelnöknek választották, s az sem véletlen, hogy Orbán Viktor az EPP egyik alelnöke. Bízom benne, hogy változatlanul jól tudjuk képviselni a magyar érdekeket. Fontos üzenete van annak is, hogy üléseinket együtt tartjuk felvidéki és erdélyi barátainkkal. Együtt 19-en vagyunk, és így érdekérvényesítési képességünk is jelentősen megnövekszik, nagyobbak vagyunk, mint a francia vagy a román delegáció az EPP-ben. Az olyan ügyeket, mint a szlovák nyelvtörvény, amely nyelvében korlátozza a magyar kisebbséget, nem hagyjuk szótlanul. Ez példátlan és ellentétes minden európai normával.
– Jerzy Buzek elnökké választása után mindenki arról beszélt, hogy végérvényesen egyesült Európa, nincsenek többé különbségek Kelet és Nyugat között. Ezek a kijelentések nincsenek-e ellentmondásban azzal, hogy a 14 EP-alelnök közül csupán ketten – ön és egy cseh képviselő – származnak az EU új tagállamaiból?
– Ne feledkezzünk meg a nagyságrendekről: az új tagországokban mintegy 130 millióan élnek, a régiekben 370 millióan. Úgy gondolom, hogy Jerzy Buzek személye valóban lebontott minden falat, minden elkülönülést keletiek és nyugatiak között. Mégiscsak a Szolidaritás mozgalom egyik vezető személye ül az egyik legmagasabb európai pulpituson, és egy cseh és egy magyar képviselő is lehetőséget kapott, szerintem ezzel elégedettnek kell lennünk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.