(Strasbourg)
A szélsőjobboldali, euroszkeptikus, idegengyűlölő és bevándorlóellenes politikusok színrelépése kapta a legnagyobb figyelmet az európai sajtóban az Európai Parlament (EP) strasbourgi nyitóülése után. Miközben az európai integráció elmélyítését ellenző több párt – így a brit toryk – is saját frakciót tudtak alakítani, a szélsőjobboldali képviselők többsége frakció nélkül maradt, nézeteiknek függetlenekként kénytelenek hangot adni.
A brit sajtóban szimplán fasisztának nevezett Brit Nemzeti Párt (BNP) első ízben delegált képviselőket az EP-be – köztük Nick Griffint, a párt vezetőjét –, törekvéseik ellenére azonban nem tudtak egy csoportba kerülni a Jobbik, a Jean-Marie Le Pen vezette francia Nemzeti Front, a belga Vlaams Belang, a bolgár Ataka, a Nagy Románia Párt, az osztrák Szabadságpárt vagy a Geert Wilders vezette holland Szabadságpárt képviselőivel. Így ezen pártok delegáltjai függetlenként tevékenykednek. Nem részesítette őket kedves fogadtatásban az EP többi brit képviselője sem, akik azonnal jelét adták annak: a BNP politikusai nem kívánatosak. Miután Diane Dodds nem volt hajlandó leülni a BNP-s Andrew Brons mellé, a brit képviselőknek a londoni kormány által rendezett tegnap esti fogadásra csupán Griffinék nem kaptak meghívást.
Szlovák oldalról ellenállást váltott ki a jobbikos Szegedi Csanád is, aki Magyar Gárda-egyenruhában jelent meg a strasbourgi ülésen. A szlovák parlament külügyi bizottságának elnöke, Juraj Horváth szerint ez olyan nemzetközi botrány, amelyről nem szabad hallgatni. Az EP első siket képviselője, a fideszes Kósa Ádám ugyanakkor Szlovákiát bírálta – jelnyelven. A politikus felhívta a figyelmet arra, hogy Pozsonyban olyan szabályt fogadtak el, amely súlyosan korlátozza a kisebbségi nyelvhasználati jogokat.

Ellopták a németek aranyát?