Utolsó őrjárat az iraki városokban

A nemzeti szuverenitás napjává nyilvánította tegnap június 30-át Núri al-Máliki iraki kormányfő, azon a napon, amikor az amerikai csapatok végleg elhagyták az iraki városokat, s ezentúl csupán támogatást nyújthatnak az iraki biztonsági erők harci műveleteinek, különakciókat nem hajthatnak végre. Hogy az iraki katonák felkészültek-e a felelősség átvállalására, egyelőre kérdés marad.

2009. 07. 10. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Politikai üzenet. Nagyon fontos politikai üzenet az irakiak számára az, hogy Barack Obama amerikai elnök tartotta magát ígéretéhez, ahhoz a menetrendhez, amelynek egyik első lépéseként az amerikai katonák kivonultak tegnap az iraki városokból – mondta lapunknak Tálas Péter, a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem Stratégiai és Védelmi Központjának vezetője. A biztonságpolitikai szakértő leszögezte, az amerikai kivonulás nem jelenti azt, hogy a városok utcáin ne lennének jelen amerikai csapatok, ők továbbra is együtt járőröznek majd, együttműködnek az iraki katonákkal. Mégis minőségi változásnak tekinthető a tegnapi kivonulás, mert az országot megszálló csapatok helyett a közrend fenntartását támogató erőként tekinthetnek az irakiak az amerikaiakra. Nagyszabású műveleteknél továbbra is szükségük lesz az iraki biztonsági erőknek az amerikai segítségre, hiszen nem rendelkeznek például légierővel. Tálas Péter szerint Irakban az utóbbi években javult a biztonsági helyzet, részben a 2007-es amerikai csapaterősítési (surge) stratégiának, részben annak köszönhetően, hogy a különböző gerillacsoportok belefáradtak a harcokba.


Kivonultak tegnap az iraki városokból az ott állomásozó amerikai seregek, s hivatalosan is átadták azok irányítását az iraki erőknek. Minderre hat évvel azután került sor, hogy az Egyesült Államok hadserege megszállta az arab országot Szaddám Huszein rezsimjének megdöntése végett. A Pentagon közölte, hogy az Egyesült Államok korábban bezárt 120 támaszpontot és létesítményt Irakban, tegnap pedig további harmincat adott át, illetve csukott be. Az irakiak ünneplésbe kezdtek, a katonai járműveket virágokkal és iraki zászlókkal borították be, az iraki kormányfő az amerikaiak visszavonását győzelemnek nevezte.
Barack Obama amerikai elnök már tavalyi választási kampányában is ígéretet tett arra, hogy beiktatását követően tizenhat hónapon belül hazahívja az amerikai katonákat Irakból. A hivatalos washingtoni menetrend szerint jövő szeptemberig véget ér minden amerikai harci művelet, 2011 végéig pedig az összes amerikai katona elhagyja Irakot. Az arab országban jelenleg 131 ezer amerikai katona állomásozik, a teljes kivonulás elemzők szerint jóval nagyobb kihívást fog jelenteni az irakiak számára, annak sikere pedig teljes mértékben a politikai vezetőkön múlik majd.
Amerikai és iraki parancsnokok mindenesetre egyöntetűen úgy nyilatkoztak a tegnapi „hatalomátvétel” kapcsán, hogy az iraki erők képesek lesznek ellátni a rájuk háruló biztonsági feladatokat. Mint Christopher Hill, az Egyesült Államok bagdadi nagykövete fogalmazott, kivonulnak ugyan az amerikai harci erők a városokból és a falvakból, de továbbra is Irakban maradnak.
A helyszíni tudósítások közben rámutatnak arra, hogy szinte a kivonuláshoz időzítve ismét kiújult az erőszak, az utóbbi tíz napban 170 ember vesztette életét merényletekben. Az iraki Kirkuk városában ráadásul a kivonulással egy időben autóba rejtett pokolgép robbant a helyi piacon, 25 ember életét kioltva. Irak megszállása óta 4321 amerikai katona halt meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.