A hosszú ünnep már nem segít

Noha az előttünk álló hosszú hétvégén gyakorlatilag telt házzal üzemelnek országszerte a szállodák, ez aligha állítja már meg a hazai turizmust a lejtőn, amire a kormányzati megszorítások után került – állítják a szakmabeliek.

2009. 08. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Horvátországi nyaralás: tankoljunk idehaza. Azoknak, akik autóval indulnak Horvátországba, érdemesebb itthon teletankolniuk a gépkocsit. Tegnap ugyanis szokatlanul nagy mértékben, mintegy 15 százalékkal emelkedett az üzemanyagok ára déli szomszédunknál – idézi a legnagyobb forgalmazó, az INA híradását az MTI. A leggyakrabban forgalmazott üzemanyagfajták drágulása literenként meghaladja a fél kunát, ami több mint 20 forintot jelent. A 95-ös eurosuper benzin ára az eddigi 7,44 kunáról 7,99 kunára (mintegy 310 forintra) emelkedett, az eurodízel ára az eddigi 6,67 kunáról 7,23 kunára (mintegy 280 forintra) nőtt. Idehaza a holtankoljak.hu információi szerint nem változnak ma az árak a töltőállomásokon. Így a benzin országos átlagos ára 303 forint marad, a gázolaj átlagos ára pedig literenként 280 forint. A különféle jelentések szerint egyébként drámai a helyzet a horvát idegenforgalomban, mert míg tavaly a GDP 15 százalékát adta az ágazat, addig idén a gazdasági döntéshozók már csak 4 százalékot kitevő teljesítményt várnak a horvát vendégfogadóktól.


Úgy tűnik, a mostani, három munkanapból álló rövid héten szabadságot vett ki a magyarok többsége. Lapunk körképéből ugyanis kiderült: szinte az ország összes régiójában telt házzal üzemelnek a hotelek, pláne az olcsóbb panziók. Nagy várakozásokkal tekintenek a hosszú hétvégére a balatoni szolgáltatók is, akik abban bíznak, hogy a holnapi ünnepen az időjárás is segíti a forgalmat, legalábbis helyrebillenti valamennyire az elmaradt bevételt, ami átlagosan 15-20 százalékosra tehető. – Bár a költségeink az egekbe szöktek, az éttermünkben az idén mégsem mertünk árat emelni, mivel így is nagyon kevés család engedheti meg magának, hogy vendéglőben ebédeljen vagy vacsorázzon – mondta lapunknak Tóth Ágoston, egy Balaton-parti panzió üzemeltetője. A szakember szerint csalóka a nagy hazai vendégjárásról szóló híradás a magyar tengernél. Nem arról van szó ugyanis, hogy a válság mégsem apasztotta tovább a lakosság pénztárcáját. A többség ugyanis nem a maga erejéből, hanem a munkáltatótól kapott üdülési csekkel fizeti a nyaralását. Az idén még adómentes béren kívüli juttatások tehát most még nagyban hozzájárultak ahhoz, hogy a szolgáltatók talpon maradjanak. Jövőre azonban ez a mentőöv is megszűnhet, mivel a felmérések arról tanúskodnak, hogy a munkaadók zöme az adóterhek miatt 2010-ben már nagyon kevés pluszjuttatást ad a dolgozóinak.
– A forgalom ráadásul nem a válság kirobbanása, hanem már 2007 óta folyamatosan esik. A kormány megszorításai miatt a lakosság elsőként a pihenésről mondott le, ami idehaza sokaknak már luxust jelent. Évek óta a spórolásról szól az életünk – panaszolta a balatoni panziós, hozzátéve: több olyan vendéglősről és szállásadóról tud, akiknek az idei volt az utolsó szezon, mert jövőre – vendég híján – nem tudják kigazdálkodni a költségeket, ezért bezárnak. – Mi is rákényszerültünk már arra, hogy elküldjünk két felszolgálót, és komolyan aggódunk családi vállalkozásunk jövőjéért – mondta Tóth Ágoston, megjegyezve: míg más európai országokban adókedvezményekkel, állami támogatással segítik a turisztikai cégeket, addig nálunk újabb megszorítások és az adókedvezmények megvonása hátráltatja az ágazatot. Szerinte így hiábavalók a kormány hangzatos fejlesztési tervei, hiszen nem lesz magyar vendég, akinek pénze lenne a szolgáltatásokra, és már a külföldiek is elkerülik hazánkat.
Igazolja ezt a Központi Statisztikai Hivatal legutóbbi adatsora is, amely a szállodák idei első féléves forgalmáról szól. Ebből kiderül: legnagyobb bajban a fővárosi hotelek vannak, mivel 2009 első felében a 11 százalékos országos átlagnál is nagyobbat, egészen pontosan 16 százalékot zuhant a látogatottságuk. Az összes vendégforgalom több mint nyolctizedét adó külföldiek száma 16 százalékkal esett vissza júliusig, a belföldieké pedig 13 százalékkal maradt el az előző év azonos időszakától. A jelentés felsorolja, mely országok turistái kerülték hazánkat az első fél évben, így például a németek, a britek, az olaszok, a spanyolok, a románok, de a legszembetűnőbb, hogy 2008-hoz képest mintegy 31 százalékkal kevesebb amerikai jött Magyarországra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.