Bizalmatlanság fogadta az Élőlánc mozgalmat

Lányi András
2009. 08. 16. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Köszönöm az írásomnak szentelt figyelmet (Győzelem?, Magyar Nemzet, aug. 30.), de nem bocsátkozom vitába bírálóimmal, mert nem kívánom terhelni a lapot a leírt és a nekem tulajdonított gondolatok közötti különbség boncolgatásával. Ha valaki számára nem világos, hogy egyfelől a tömegek jogos elégedetlenségét meglovagoló jobboldali radikalizmus, másfelől a sokszínű, erős médiatámogatottságot élvező, és töretlen megújulási képességét hatvan esztendeje bizonyító „baloldal” között az elszigetelődés igenis végzetes lehet a politikai monopóliumán féltékenyen őrködő Fidesz számára, az tekintse soraimat közönséges ünneprontásnak. S hogy a választások biztos nyertesének politikai győzelmét kétségbe vonom, ám legyen „mélyértelműsködés”: én fenntartom, hogy ebben a mély (és sötét) értelemben az utóbbi húsz esztendőben a pártállam örökségét elmagántulajdonító klientúra politikai céljai teljesültek, szinte hiánytalanul. Amikor országlásuk nyomasztó következményeit már végképp nem lehet elleplezni vagy kimagyarázni, a kormányzást átengedik ellenlábasaiknak. Ez még nem győzelem; győzelemről vagy vereségről majd négy év múlva beszéljünk, attól függően, hogy mit kezd a Fidesz a nyakába zúduló csődtömeggel.
Körmendy Zsuzsanna azonban megtisztel egy kérdéssel, amire válaszolni szeretnék: „miért nem lett az Élőlánc ilyen erős zöldpárt a polgári oldalon”. Rövidre zárhatnám a választ, idézve őt magát, aki írásában többször is hangot ad a pár százalékos, tarkabarka pártocskák, ingatag szövetségesek iránti ellenszenvének. Ezen az ellenzéki oldalon általánosnak mondható bizalmatlanságon szenvedett hajótörést az Élőlánc Magyarországért, és méltán. Megbízhatatlanságunk nyilvánvaló: nem vagyunk jobboldaliak és pártként is civil mozgalom maradtunk, amely kizárólag meggyőződését hajlandó képviselni, az ökológiai politika programját (amelyet volt szerencsénk Magyarországon elsőként naprakész állapotba hozni), a jövő nemzedékek iránti felelősség álláspontját. Míg a baloldal céltudatosan építgeti a leamortizálódott SZDSZ helyébe lépő zöld színezetű pártot (Lehet Más a Partnerünk), a jobboldal minden alternatív törekvésben veszélyt lát. Kötcsére is egy döbbenetesen civil- és értelmiségellenes vitaindító opponensének hívtak meg tavaly: képviseltem a másik oldalt, és távoztam, dolgom végeztével.
Indulásunkat 2005 őszén megkeserítette egy váratlan, de jól időzített meghasonlás a pártalapító zöldek között. Kezdeményezéseink azóta kivívták a közvélemény elismerését. Az Országos Civil Fórum programalkotó munkája, a rendőrterror áldozatai melletti kiállásunk, küzdelmünk az ország GMO-mentességéért, a kórházak, majd az egészségbiztosítás kiárusítása elleni fellépés, az állami vagyonról szóló törvény ellen indított mozgalom, a falusi kis iskolák védelmében kifejtett erőfeszítések, legutóbb a Velencei-tavi mentőakció, váltakozó sikerrel zajlottak, de bebizonyították, hogy a gyakorlatban is hiteles választ kínálunk az ország előtt álló sorskérdésekre. Egy-egy kezdeményezésünk kedvező fogadtatása nyomán követeléseink megjelentek más pártok és mozgalmak mondanivalójában, amelyek kellő médiatámogatással rendelkeztek ahhoz, hogy a kommunikációs sikert learassák. A médiapolitika világában lenni annyi, mint közvetítve lenni – s a mi nevünket a balliberális sajtó négy éve nem hajlandó leírni, a jobboldali pedig óvatos tartózkodással kezel. Mi magunk is tehetünk erről: nem mozgalmunknak, hanem az általunk képviselt ügyeknek igyekeztünk nyilvánosságot biztosítani, és tapasztaltuk, hogy ezt akadályozza, ha pártként lépünk fel.
A vállalkozásaink iránt nyilvánuló rokonszenv azonban, sajnos, csak ritkán fajul a tettlegességig. Akik együttérzéssel figyelik tevékenységünket, alig segítenek. A közéleti szerepvállaláshoz nálunk általában hiányzik az áldozatkészség és a bizalom, hogy az eredményre vezethet. A pártszerű működés elemi anyagi eszközeivel pedig nem rendelkezünk. Feltett szándékunk volt, hogy ezeket munkával, önkéntes áldozatvállalással pótoljuk. A választási sikerhez azonban ez – pénz és médiafelület híján – nem elegendő.
Akit ennél bővebben érdekel a Duna-mozgalmak túlélőihez köthető civil politizálás hányatott sorsa, azoknak Porcelán az elefántboltban című, tavasszal megjelent könyvemet ajánlom. A kiadó hetilapot leszámítva a konzervatív sajtó ezt is ugyanolyan jeges közönnyel fogadta, mint a túloldaliak. El tudja képzelni, kedves Körmendy Zsuzsanna, hogy ilyesmi előforduljon egy másod- vagy harmadosztályú balliberális médiaszereplő munkájával? Ugye, nem?
Köszönöm, hogy válaszolhattam a kérdésére.

A szerző író

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.