Elhagyott autó

Húsz év elteltével magától értetődőnek tűnhet, hogy a „nagy szökés” erőszakmentesen, zavartalanul zajlott le. 1989. augusztus 19-én, a határnyitás előtt közvetlenül azonban nem volt ilyen egyértelmű a helyzet. Élményeikről, tapasztalataikról, az aznapi eseményekről két kortanú: Mátyás Csaba és Dirk Menenger számolt be lapunknak.

2009. 08. 31. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

(Sopronpuszta)

Kollégáimtól szereztem tudomást a páneurópai piknikről, és mit sem sejtve mentünk ki a rendezvényre húsz évvel ezelőtt. Szerettünk volna mi is egy darabot abból a vasfüggönyből hazavinni, amely megkeserítette az életünket, mert egész életemet a vasfüggöny árnyékában töltöttem Szombathelyen és Sopronban – meséli Mátyás Csaba soproni egyetemi tanár. – Amikor a helyszínre értünk, eltévesztettem az utat – egy utcával előbb kanyarodtunk be a (sopronkőhidai) fegyház mögött –, és az tűnt fel, hogy rengeteg jól öltözött, láthatólag nem magyar polgár vonul egy irányba az úton, lazán, vasárnapi öltözékben, házaspárok gyermekekkel a karjukban, mindenki szép lassan a határ irányába. Feleségem keletnémet, ezért németül beszélgettünk egymással, erre valaki odafordult hozzánk: „Ugye, jó irányba megyünk a határ felé?” „Az isten szerelmére! Csak nem átszökni akarnak?” – kérdeztem. „De, pontosan ezt akarjuk” – válaszolt a német férfi. Én abban a pillanatban kétségbeestem, miért éppen e békés ünnep alkalmával provokálják a határőröket! Eszembe jutott, hogy még érvényben van a tűzparancs, lőnek! Mondandómat többször is megismételtem, az illető, akihez szóltam, egy darabig nem reagált ere, amikor pedig könyörögni kezdtem neki, benyúlt a zakója mellényzsebébe, és elővett egy új, zöld útlevelet – idézi fel a történteket Mátyás Csaba, majd így folytatja: – Tudtam, mi az: a Bundesrepublik-útlevele volt, amely egy NDK-s kezében olyan, mint az ördög kezében a szenteltvíz! Elképedtem, és akkor már sejtettem, hogy itt valami nagyon furcsa dolog fog történni. Követtük őket krumpliföldeken keresztül, nem láttunk el messzire, de amikor a dombtetőre értünk, láttuk, hogy előttünk nem messze a határ, és ez a menet, mint a hangyák, véget nem érő sorban vonul át a határon Szentmargitbányáig. Mi is a határhoz siettünk, és leírhatatlan jeleneteket láttunk.
– Ott voltak a határőrök – szól közbe Mátyás Csaba felesége –, és nem lőttek!
– Mosolyogtak, nem csináltak semmit – folytatja ismét Mátyás Csaba –, a németek átbújtak a drótakadályon. Amint átértek, nem is tudták, mihez kezdjenek: volt, aki ugrált, ordított, őrjöngött, nevetett, volt, aki könnyekben tört ki. Láttunk egy idősebb nagypapát, akit arra ösztökélt gyermeke, menjenek át ők is a határon. Az öreg visszakozott, mondván, túl öreg ahhoz, hogy új életet kezdjen. Voltak fiatalok, akik először nem akartak átmenni, aztán mégis rászánták magukat. Akkor nem lehetett tudni, valaha visszajönnek-e. Aki átment, azt kockáztatta, hogy a szüleit, rokonait, barátait sokáig nem láthatja. Drámai jelenetek voltak – és ez pontosan húsz évvel ezelőtt történt.
A menekültek között volt Dirk Menenger, felesége és három gyermekük is.
– Ezerkilencszáznyolcvankilenc augusztus 16-án érkeztünk az NDK-ból Budapestre, majd Sopronba vezetett az utunk. Régóta terveztük, hogy megpróbálunk átjutni a magyar–osztrák határon. Az autók szélvédőjére tűzött szórólapokról tudtuk meg, hogy itt lesz a páneurópai piknik, s a határt megnyitják. Ez volt a jelzés számunkra, hogy most kell átszöknünk – emlékezik vissza a jelenleg Hannover közelében élő, orvosként dolgozó Dirk Menenger. – Izgatottak és idegesek voltunk, átmentünk a páneurópai piknik helyszínére, autónkat pedig otthagytuk, de végül nem a megnyitott szakaszon léptük át a határt, hanem valamivel arrébb, az erdőn és a mezőn keresztül. Ez nyilván nagyobb veszéllyel járt. Állt is ott egy magyar határőr. Egy mopeden ülő magyar fiatalember ekkor a segítségünkre sietett: megmutatta, merre menjünk. Ezután a határőrhöz lépett, beszélgetésbe kezdtek, elszívtak egy cigit, mi pedig átfutottunk a határon. Azt nem mondanám, hogy féltünk, de azért szorongtam. Éreztük ugyanakkor, hogy a határőrök nem jelentenek komoly fenyegetést, s feltételeztük, hogy nem használják fegyverüket – fejti ki Dirk Menenger. Mint mondta, nyugdíjaskorában Kelet-Németországban szeretne letelepedni, ahol számára sokkal vonzóbb a táj. De hogy a Magyarországon hagyott gépkocsijával mi történt, máig sem tudja. Igaz, nem is kíváncsi rá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.