Hazánk ’89-es történelmi tettét méltatták

Magyarország és a civil kezdeményezések történelmi tettének méltatása, egykori keletnémet menekültek újratalálkozása, határokon átnyúló ünnepély, Angela Merkel és Sólyom László megbeszélése, illetve egy, az ünnepségsorozat eseményeibe nem illő intermezzo a magyar kormányfő, libák és tüntetők közreműködésével, füttyszó kíséretében – röviden így foglalható össze az 1989. augusztus 19-i páneurópai piknik 20. évfordulója alkalmából rendezett szerdai eseménysorozat, amelynek keretében a német kancellár asszony megköszönte a magyarok bátor tettét, amellyel lehetővé tették a keletnémet menekültek átlépését a határon.

2009. 08. 30. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hogy a sopronpusztai emlékparkban rendezett ünnepségből hiányzott a spontaneitás és a közvetlenség, elsősorban annak volt köszönhető, hogy Angela Merkel és Sólyom László részvétele miatt szigorú biztonsági intézkedésekre volt szükség. A biztonságiak a puszta közepén elkülönítették egymástól a sajtó munkatársait, a VIP-vendégeket – köztük Carl Bildt svéd külügyminisztert, jelenlegi és volt magas beosztású politikai vezetőket, a húsz évvel ezelőtti eseménysorozat „kortanúit” –, illetve valamivel távolabb követhette figyelemmel a beszédeket az ünnepségre érkező több ezer magyar, osztrák és német „piknikező”. Voltak, akik egy biciklitúra utolsó szakaszát megtéve érkeztek a helyszínre, mások a szomszédos osztrák falvakból látogattak el Sopronpusztára.
*
Az időjárás kedvezett a mostani pikniknek, felhőtlen égen ragyogott a nap, szemben 1989. augusztus 19-ével, amikor a szintén több ezer ember részvételével zajló páneurópai ünnepélyt elmosta a zuhogó eső. Akkor azonban az időjárás kevésbé aggaszthatta azt a mintegy hatszáz keletnémet polgárt, akik a háromórányi szimbolikus osztrák– magyar határnyitást kihasználva átszöktek Ausztriába, Nyugatra, a szabad világba. Ahogy az akkori történelmi esemény felkeltette a világ figyelmét, úgy kísérte nagy médiaérdeklődés a tegnapelőtti rendezvényt, többek között amerikai, német, olasz, spanyol televíziók és napilapok képviseltették magukat a helyszínen.
– Magyarország húsz éve szárnyat adott az NDK-s polgárok szabadságvágyának azzal, hogy a határt résnyire nyitotta – fogalmazott sopronpusztai beszédében Angela Merkel. „Németország és a német emberek soha nem fogják elfelejteni, amit Magyarország tett azért, hogy ma mindannyian szabadságban élhetünk” – tette hozzá a német kancellár asszony. „Az NDK-s polgárok életüket is kockáztató bátorságát, a szabadulás hihetetlen élményét örökíti meg kőbe faragva az Áttörés, a szabadulás emlékműve” – mondta beszédében Sólyom László, aki felavatta Melocco Miklós szoborkompozícióját, amelynek hátulján a következő mondat olvasható: „Egy rab nép kinyitotta kapuját, hogy egy másik rab nép kiléphessen a szabadságba.” Az államfő kiemelte: az emlékmű megörökíti a pikniket szervező polgárok olthatatlan vágyát, hogy hazatérhessenek a határok nélküli Európába, egyben azt is hirdeti, hogy a rendszerváltásban döntő szerepet játszottak az emberek, az ország népe. Nemcsak politikusok egyezkedtek a kerekasztalnál, s nem valamilyen reformkommunista program valósult meg – jelentette ki. A magyar, német és osztrák ünneplőket az egykori szervezők nevében Tőkés László köszöntötte. A politikus hangoztatta: számára augusztus 19. a szovjet diktatúra és a szabad Európa országait elválasztó vasfüggöny áttörésének leghitelesebb évfordulója.
A sopronpusztai megemlékezést követően a szomszédos Fertőrákoson Európa-koncert kezdődött. Ezen Szájer József európai parlamenti képviselő elismeréssel szólt a debreceni és a soproni szervezőkről, mondván, civil tettük elindította azt a folyamatot, amely ledöntötte a kommunizmus, a szocializmus világrendjét. „Beszélhetünk-e valóban egyesült Európáról, ahol a nemzetek szó nélkül eltűrik egy nemzeti kisebbség jogfosztását, hogy anyanyelvét használja, amint ez a szlovákiai magyarokkal történt? Miként higgyék el az emberek, hogy rendszerváltás történt, ha a bukott rendszer örökösei ma is ott ülnek a vezető gazdasági, politikai pozíciókban?” – kérdésfeltevéseinek sorát a közönség tapssal fogadta. Hasonlóan fogalmazott Sólyom László is, aki szerint az unió nem fordíthatja el a fejét, ha valamely tagállamában az emberek anyanyelvhasználatát korlátozzák, sőt büntetik. Miután Angela Merkelt udvariassági látogatáson fogadta, az államfő a sajtónak kiemelte: az egykor kettészakított Németország megérti a kulturális nemzet koncepcióját, amelyet Magyarország képvisel, vagyis azt a felfogást, hogy a magyarság történelmi, nyelvi, kulturális, identitásbeli egység, amelyet fenn kell tartani.
A német kancellár előzőleg munkamegbeszélést folytatott Bajnai Gordon miniszterelnökkel. Ezen a kormányszóvivő közleménye szerint a magyar kormány válságkezelő programjáról tájékoztatta Bajnai Gordon Angela Merkelt. Ismeretes, a magyar kormányfő részvétele az ünnepségeken csak azután vált létfontosságúvá, hogy kiderült: Angela Merkel is Magyarországra látogat. A megemlékezés szervezői – a Páneurópai Piknik ’89 Alapítvány, a Konrad Adenauer Alapítvány, valamint Sopron önkormányzata – az ünnepségektől kifejezetten távol szerették volna tartani az aktuálpolitikát, ezért nem kapott hivatalos meghívást Bajnai Gordon.
A miniszterelnök nem részesülhetett kedvező fogadtatásban a fertőrákosi Kőfejtő étterem előtt sem, ahol libákkal felvonuló kisebb csoport tüntetett és fütyülte ki. A tüntetőkkel egészen Angela Merkel érkeztéig nem foglalkoztak a kivezényelt rendőrök, ekkor azonban arrébb tessékelték őket. Kisebb csetepaté és heves szópárbaj után a hátramaradt tiltakozók is elhagyták a helyszínt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.