Miután az amerikai kongresszus bocsánatot kért a feketéktől a rabszolgaság miatt, Ausztrália sajnálatát fejezte ki a bennszülötteket ért inzultusok miatt, s Kanada elnézést kért, amiért a XIX. században az átlagosnál magasabb adóterheket rótt ki a kínaiakra, most Kalifornián a sor, hogy új fejezetet nyisson a kínaiakkal való kapcsolatában.
Az Arnold Schwarzenegger kormányozta államban a törvényhozás nemrég olyan törvényt fogadott el, amelyben bocsánatot kérnek a kínai közösséget a XIX. századi aranyláz óta ért inzultusokért, rasszista megkülönböztetésekért. Az aranyláz mintegy 25 ezer kínait vonzott Kaliforniába 1849 és 1852 között. Kaliforniában az 1940-es évek végéig megtiltották a kínaiaknak a földbirtoklást, vagy azt, hogy fehérekkel házasodjanak, a közszférában dolgozzanak, vagy fehérek ellen tanúskodjanak a bíróságokon. A kaliforniai törvényhozás döntésének természetesen szimbolikus jelentősége is van. A helyi kormányzat ugyanis komoly turisztikai és gazdasági szerződéseket készül kötni Kínával, ezt fémjelezte Schwarzenegger nemrég tett hatnapos kínai útja is.
Az Egyesült Államokban élő kínaiak ezek után abban bíznak, hogy a washingtoni kongresszus felülvizsgálja az ország egyetlen faji és nemzetiségi alapon elfogadott szövetségi szabályozását, a kínaiakat kirekesztő törvényt, amelyet 1882-ben fogadtak el.

Újra féláron fagyizhat az ország!