Lencsi bácsi, a teniszkirály

Hetven éve teniszezik rendületlenül, háromtojásos rántottával kezdi és joghurttal zárja a napot; Lénárt László, mindenki Lencsi bácsija évtizedek óta elmaradhatatlan a népligeti Építők salakos teniszpályáiról. Profiként harmadik volt a magyar bajnokságban, de serlegei versenyzői karrierje után is folyamatosan gyűlnek. Az örökifjú sportoló még 85 évesen is aktív résztvevője a hazai és nemzetközi teniszversenyeknek: a közelmúltban két aranyéremmel tért haza Ausztriából, a veterán Európa-bajnokságról.

Velkei Tamás
2009. 08. 08. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Már-már elviselhetetlen hőségben lépdelek a népligeti Építők teniszcentrum felé, minden lépés kín, patakokban csorog rólam a veríték. Kinek van ilyen időben kedve teniszezni? – morfondírozok. A pályákat alig éri árnyék, a három játéktéren mindössze egy ember mozog. „Az ott Lencsi bácsi”, mutatnak a labdát szedő férfira a klubház alkalmazottai.
– Hogy bírja ezt a hőséget?
– Szerencsére a fizikumommal sosem volt baj – kacsint egyet Lénárt László –, hetven éve teniszezem. – Miközben bandukolunk a hűs büfé irányába, elmondja, labdaszedőként kezdte Szentendrén. Az iskolától hat kilométerre laktak, és a hazáig tartó utat mindennap futva tette meg. A tanítója nap mint nap leküldte a Templom-hegyen fekvő iskolából a városba, mert a leggyorsabban ő járta meg az újságos és az intézmény közti több száz lépcsővel nehezített távolságot. Az első teniszütőformát ágydeszkából faragta magának, s amikor nem kellett labdát szednie, órákon át a falhoz ütögette a játékszert. A gyermekkorától gyors és tehetséges Lencsi bácsi karrierje ezt követően gyorsan ívelt felfelé. – Korábban még írt a sportújság a teniszről szépen, itt vannak a korabeli cikkek az eredményeimről – mutatja a megsárgult, több mint hét évtizedes hírlapkivágásokat. A főiskolai világbajnokság eredményeit olvasom 1951-ből. – Nem szerepeltem valami jól, nem nyertem meg; sajnos az adogatásom sosem volt az igazi – mondja némi szomorúsággal a hangjában.
– Ez itt ön? És volt az FTC-nek tenisz- szakosztálya? – hitetlenkedem a régi csapatkép láttán.
– Az Óbudai Tornaegyletből igazoltam oda, amikor a fotó készült, harmadikok lettünk a bajnokságban – mondja büszkén, miközben edzés utáni szokásos kávéját kevergeti. – Utána igazoltam az Újpesti Dózsába, ahol húsz évet húztam le.
– A Fradiból az Újpestbe? Nem kövezték meg érte?
– Nem, mert megszüntették a szakosztályt, én pedig játszani szerettem volna.
Újabb kép, 1951, már ÉDOSZ-nak hívják a Ferencvárost.
– A pártállam szüntette meg a zöld-fehéreket? – kérdem.
– Nem tudom, talán kellett a teniszpályák helye a focistáknak – találgat nevetve.
Lénárt László válogatott játékos volt. „Sorban vertem az egész társaságot, kétszer voltam harmadik”, emlékszik, és siet tisztázni: gyengébb játékostól alig-alig kapott ki, ötödiknél rosszabb pedig nem volt a hazai ranglistán. Nem csoda, ha a teniszszövetség életműdíjjal tüntette ki.
– Mennyiben változott a tenisz az elmúlt évtizedekben?
– Felerősödött a játék, óriásiakat adogatnak, erősebbek, atletikusabbak a teniszezők, ma már a fonákot is két kézzel ütik – elemez, majd kortyol egyet az ásványvizéből.
Dokumentumok, érmek kerülnek elő hatalmas bőröndjéből, az idei osztrák bajnokságon és az Európa-bajnokságon – ahol 17 versenyző indult a 85–90 éves korosztályban – is aranyérmet szerzett. Két amerikai kivételével minden előtte állót legyőzött, jelenleg a világranglistán a hatodik helyen áll. Kicsit keserűvé válik, amikor a téli fedett pályás Eb-t hozza szóba, ahol szerinte elcsalták a döntőt, amit Irkovszkij ellen vívott. – Orosz volt a bíró, s bár az ellenfelem Ausztriában él, lehet, hogy a bíró szíve hazahúzott – neveti el magát az örökké vidám Lencsi bácsi, feledve is a sérelmet.
– Hogy jut el ezekre a versenyekre?
– Korábban Gulyás Pista barátommal (többszörös magyar bajnok – a szerk.) jártam, akivel nagyon jó párost alkottunk. De jó ideje magamnak kell megszervezni a kijutást, szerencsére az idén Szentirmai Erzsébet, aki korosztályában szintén Európa-bajnok lett, kocsival kivitt és hazahozott. Kérdem, hogy bírja erővel, mosolyogva csak annyit mond: régen a gyerekeknek tartott edzések után mindig futott, és a mai napig kocog, mert az erőnlét, a gyorsaság ugyanolyan fontos, mint a tenisztechnika. Majd feláll, és lelkesen be is mutatja futógyakorlatait, a húszméteres gyorsítófutást és a tízméteres vágtákat. Hozzáteszi, ha „csak” két-három órát teniszezik, utána mindig elmegy futni.
– De fontos a táplálkozás is, háromszor eszem naponta, egyszerű ételeket, de ha este nyolckor még éhes vagyok, iszom egy joghurtot – neveti el magát. Lencsi bácsi mindennap három tojásból készült reggelivel kezdi napját, ezzel „húzza ki” ebédig. Akkor levest eszik, ma éppen krumplilevest rizzsel, tésztával, mert az jót tesz a térdének. Vacsorára túrót kever el joghurttal, kenyérrel; de gyakran fogyaszt almát, banánt. Húst nem eszik, csak ha Rakonczai Tibor teniszedző barátja olykor meghívja egy sakkpartival összekötött ebédre. Lénárt László gyakori vendége a Széchenyi fürdőnek is, vízitornázik, erősít, súlyzózik, gimnasztikázik.
Kimegyünk a pályára, két hatvan felé közeledő férfival játszik. – Piros alma! – kiáltja a ligeti délutánba Lencsi bácsi egy hosszú ütés után. Teniszpartnereitől megtudom: egy jóízű káromkodás helyett kurjant olykor az öreg hasonlóan meglepő cifraságokat. Amikor a két férfi fiatal játékosként a népligeti kék-fehérekhez került, Lencsi bácsi még aktívan teniszezett, a klub első játékosa volt. – Sosem adta fel, óriási szívvel játszott, hatalmas küzdeni tudással, mindannyiunknak példát mutatott – súgja felém a „tanítvány”, miközben a túloldalon álló örökifjú rendületlen püföli vissza a labdákat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.