Bajnai Gordon kormányfő szerint arcátlanság, hogy különösen gazdasági válság idején több száz milliós végkielégítéseket fizetnek többségi állami-önkormányzati tulajdonú vállalatok vezetőinek. A kormány ezért átláthatóságot és visszafogottságot akar a vezetői javadalmazásban – jelentette be tegnap Budai Bernadett. A kormányszóvivő elmondta, a már megkötött munkaszerződések esetében kormányrendelet írja elő, hogy az érintett társaság vezetőinek személyi juttatásait szeptember közepéig nyilvánosságra kell hozni, aztán évente, a mérlegbeszámolók cégbírósági közzétételekor. A jövőbeni szerződések esetében törvényjavaslatot készít a kormány, ami fő szabályként rögzíti: legfeljebb hathavi alapbér adható a vezetők távozásakor. Különösen indokolt esetben, egyes ágazatokban plusz három hónap bére fizethető ki. Budai elmondta, ez a szabály az úgynevezett titokpénzre vonatkozik: csak stratégiai jelentőségű vállalatoknál lehessen ezen a címen pénzt adni akkor, amikor összeférhetetlen lenne konkurens vállalathoz átigazolni. Az önkormányzatok akkor kaphatnak különféle állami és uniós támogatást – a törvényben rögzített normatívákon felül –, ha vállalataikkal betartatják a szigorú szabályokat – tette hozzá a szóvivő.
– Az MSZP és az SZDSZ lebukott – reagált a bejelentésre Szijjártó Péter. A Fidesz szóvivője szerint a két párt több milliárdot fizetett ki a fővárosban és az állami cégeknél horribilis összegű végkielégítésekre. – Most, hogy a sajtó és az ellenzék lebuktatta őket, a szocialisták úgy csinálnak, mintha ők harcolnának a saját maguk által kifizetett végkielégítések ellen. Ennyire azért nem kellene hülyének nézni az embereket – fogalmazott Szijjártó. Lendvai Ildikó MSZP-elnök úgy reagált: a szocialisták helyesnek tartják, hogy a miniszterelnök megálljt parancsol a közpénzek szórásának, az arcpirítóan magas kifizetéseknek. – Elég volt abból, hogy miközben a világválság idején a kis jövedelműeknek takarékoskodniuk kell, mások két marokkal nyúljanak a közpénzekbe – fogalmazott a pártelnök.
A kormány bejelentése egyébként nem jelent mást, mint visszatérést a törvény előírásaihoz. A munka törvénykönyve szerint 3 év munkaviszony után egyhavi, 5 év munkaviszony után kéthavi, 10 év után háromhavi, 15 év után négyhavi, 20 év után öthavi, 25 év után hathavi átlagkeresetnek megfelelő összeg a végkielégítés mértéke.
Jegyzet a 7. oldalon
Ki lehet a Soros-ügynök Magyar Péter mellett - 6/3: Lakos Eszter