Végkielégítések: eső után köpönyeg

A kormány tervei szerint a többségi állami-önkormányzati gazdasági társaságok vezetői a jövőben kötendő szerződések alapján legfeljebb hathavi alapbér összegét kaphatják távozásukkor. Ez a szint nem más, mint amit a munka törvénykönyve meghatároz – igaz, csak huszonöt év munkaviszony után. A Fidesz szerint miután az MSZP és az SZDSZ lebukott, úgy csinálnak, mintha éppen ők harcolnának a saját maguk által kifizetett végkielégítések ellen.

Munkatársunktól
2009. 08. 31. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bajnai Gordon kormányfő szerint arcátlanság, hogy különösen gazdasági válság idején több száz milliós végkielégítéseket fizetnek többségi állami-önkormányzati tulajdonú vállalatok vezetőinek. A kormány ezért átláthatóságot és visszafogottságot akar a vezetői javadalmazásban – jelentette be tegnap Budai Bernadett. A kormányszóvivő elmondta, a már megkötött munkaszerződések esetében kormányrendelet írja elő, hogy az érintett társaság vezetőinek személyi juttatásait szeptember közepéig nyilvánosságra kell hozni, aztán évente, a mérlegbeszámolók cégbírósági közzétételekor. A jövőbeni szerződések esetében törvényjavaslatot készít a kormány, ami fő szabályként rögzíti: legfeljebb hathavi alapbér adható a vezetők távozásakor. Különösen indokolt esetben, egyes ágazatokban plusz három hónap bére fizethető ki. Budai elmondta, ez a szabály az úgynevezett titokpénzre vonatkozik: csak stratégiai jelentőségű vállalatoknál lehessen ezen a címen pénzt adni akkor, amikor összeférhetetlen lenne konkurens vállalathoz átigazolni. Az önkormányzatok akkor kaphatnak különféle állami és uniós támogatást – a törvényben rögzített normatívákon felül –, ha vállalataikkal betartatják a szigorú szabályokat – tette hozzá a szóvivő.
– Az MSZP és az SZDSZ lebukott – reagált a bejelentésre Szijjártó Péter. A Fidesz szóvivője szerint a két párt több milliárdot fizetett ki a fővárosban és az állami cégeknél horribilis összegű végkielégítésekre. – Most, hogy a sajtó és az ellenzék lebuktatta őket, a szocialisták úgy csinálnak, mintha ők harcolnának a saját maguk által kifizetett végkielégítések ellen. Ennyire azért nem kellene hülyének nézni az embereket – fogalmazott Szijjártó. Lendvai Ildikó MSZP-elnök úgy reagált: a szocialisták helyesnek tartják, hogy a miniszterelnök megálljt parancsol a közpénzek szórásának, az arcpirítóan magas kifizetéseknek. – Elég volt abból, hogy miközben a világválság idején a kis jövedelműeknek takarékoskodniuk kell, mások két marokkal nyúljanak a közpénzekbe – fogalmazott a pártelnök.
A kormány bejelentése egyébként nem jelent mást, mint visszatérést a törvény előírásaihoz. A munka törvénykönyve szerint 3 év munkaviszony után egyhavi, 5 év munkaviszony után kéthavi, 10 év után háromhavi, 15 év után négyhavi, 20 év után öthavi, 25 év után hathavi átlagkeresetnek megfelelő összeg a végkielégítés mértéke.
Jegyzet a 7. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.