Ugyan tegnapra tervezték, mégsem ültek tárgyalóasztalhoz a General Electric (GE) globális vezetői és a volt Tungsram szakszervezeteinek képviselői, hogy a magyarországi fényforrásgyártás leépüléséről, illetve az abban érintett 2500 dolgozó további sorsáról egyeztessenek – értesült lapunk.
– A vállalat álláspontja még nem alakult ki, ezért azt kérték tőlünk, hogy október 7-én folytassuk a tárgyalásokat – mondta el kérdésünkre a Tungsram Dolgozók Független Szakszervezetének vezetője. Selmeczy György arról tájékoztatott, hogy a GE gyáraiban hetente összehívott munkástanácsokon folyamatos párbeszédben vannak a dolgozókkal, akik továbbra is elszántak, s szavai szerint már-már harci hangulatban várják a multinacionális vállalat döntését. – Ha nem sikerül megnyugtató egyezségre jutni, az utcára is kivonulunk, és sztrájkolni fogunk – szögezte le a vezető. Több száz nagykanizsai és környékbeli családot érintene ugyanis, ha a GE megszüntetné a fényforrásgyártást a Zala megyei városban. Aggodalomra ad okot, hogy az unió szeptembertől betiltotta a 80 wattosnál nagyobb teljesítményű izzók forgalmazását, s 2013-ig ezek valamennyi hagyományos változatát kivonják a piacról. Márpedig a hagyományos izzók előállítása adja a nagykanizsai gyártás mintegy kétharmadát. Az elmúlt három évben mintegy 30 százalékkal csökkent az ágazatban dolgozók létszáma. A világszerte megjelenő új energiahatékonysági szabályok azonban újabb leépítéseket vetítenek előre, amit a szakszervezetek szerint a GE Hungary Zrt. kft.-vé alakulása is igazol.
A dolgozók azt szeretnék, hogy a GE 2013 előtt ne gyorsítsa fel a hagyományos izzók kivonását, s az autólámpák előállítása maradjon a kanizsai gyárban, ahová a vállalat telepítsen további gépsorokat a kompakt, energiatakarékos fénycsövek gyártására. Ha a munkahelyek mégis megszűnnek, akkor a GE garantálja, hogy a többi európai gyárában alkalmazott kompenzációt biztosítja a magyar dolgozóknak is – kérik a szakszervezetek.
A fényforrásgyártás leépülésével kapcsolatos híreket a Fidesz is aggodalommal figyeli. Cseresnyés Péter ellenzéki politikus, Nagykanizsa alpolgármestere kérdést intéz a kormányhoz arról, mit kívánnak tenni annak érdekében, hogy elkerülhető legyen az üzem bezárása és a tömeges elbocsátás.
Ausztriai buszbaleset: magához tért a kómából a két túlélő