Amire hónapok óta számítani lehetett, az bekövetkezett: tegnap csődöt jelentett a hazánkból két éve, Bécsből a közelmúltban kivonult, pozsonyi székhelyű SkyEurope fapados légitársaság. Emiatt több ezer utas rekedt Európa repülőterein, mivel a hajnali bejelentés után a cég már senkit nem tudott elszállítani. Az MTI által idézett APA osztrák hírügynökség szerint a pórul járt utasok Amszterdamból, Athénból, Barcelonából, Brüsszelből, Bukarestből, Dubrovnikből, Larnakából, Nizzából, Párizsból, Szófiából és Splitből nem tudtak útnak indulni, számukat ugyanakkor a SkyEurope szóvivője nem tudta pontosan meghatározni.
Egyelőre azt sem lehet tudni, hogy magyarok is vannak-e az európai repülőtereken rekedt utasok között. Az Országos Fogyasztóvédelmi Egyesület (OFE) jogásza lapunk kérdésére elmondta: mindenképpen van kártérítési kötelezettsége a csődbe jutott légitársaságnak az utasok felé, bár a helyzetet nehezíti, hogy a cég már kivonult hazánkból és szlovák székhellyel rendelkezik. Eitmann Norberttől megtudtuk: ilyen esetekben az Európai Fogyasztói Központ nyújthat segítséget a magyaroknak abban, hogy felvegyék a kapcsolatot a SkyEurope-pal, illetve a felszámolókkal, és érvényesítsék kárigényüket. Ez utóbbira azonban vajmi kevés esély van, mivel az évek óta krónikus pénzhiánnyal küszködő társaság ellen Jozef Griscik, a vállalat pénzügyi újjászervezésére kijelölt szlovák megbízott tegnap végérvényesen csődeljárást kezdeményezett. Az OFE jogásza hozzátette, ha magyarországi cégről lenne szó, akkor a kamarák mellett működő békéltető testületek, illetve a polgári peres eljárás nyújthatna megoldást az utasoknak. A SkyEurope internetes honlapján csupán annyit közöl: ha valaki nem bankkártyával, hanem átutalással vagy készpénzzel vette a jegyét, akkor nem biztos, hogy visszakapja az árát.
A kiélezett légipiaci versenyben a versenytársak máris a SkyEurope károsultjainak megsegítésére siettek, hangsúlyozva saját anyagi stabilitásukat. A magyar szereplők közül a Malév jelezte, hogy 99 euróért Budapestre, illetve tíz másik városba szállít bárkit a SkyEurope jegy felmutatásával. A Wizz Air diszkont légicégnél a károsultak egységes, 30 eurós áron foglalhatnak helyet a társaság budapesti vagy prágai járataira. A több mint kétmilliárd eurós készpénztartalékkal rendelkező Ryanair azt javasolja, hogy az utazásokat pénzügyileg biztos lábakon álló társasággal kell tervezni. A cég 25 eurós jegyeket ajánl fel a SkyEurope károsultjainak, az easyJet ugyanezt 40 euróért teszi.
A 700 főt foglalkoztató, 10 gépből álló flottát üzemeltető SkyEurope június 22-én kért bírósági védelmet a hitelezőktől, amit meg is kapott Szlovákiában, azóta tárgyal a lehetséges befektetőkkel.
Fiktív bérleti szerződésekkel is kivehettek pénzt a Tisza Párt kasszájából