Hűtőszekrény pár ezerért, mosógép áron alul, alapvető műszaki eszközök fillérekben mérve. Ezek a legkeresettebb termékek az internetes bolhapiacokon, vagyis azokon az on-line elérhető oldalakon, ahol regisztráció után bárki bármit eladhat vagy vásárolhat. Lapunk néhány hétig figyelte ezen oldalak forgalmát és a legjellemzőbb eladásra szánt, illetve a vevők által keresett termékeket. Kiderült: a leggyorsabban gazdát cserélő portékák az interneten a háztartási gépek, ezen kívül a cipők, a gyerekruhák és a kisebb bútorok. A használt háztartási berendezések közül is legfeljebb az olcsó, átlagban húsz-harmincezer forint alatt kínált gépek kelnek el biztosan az interneten. Nem nehéz behatárolni, hogy ilyen árszínvonalon milyen évjáratú és teljesítményű portékát lehet kapni, azonban mára a spórolás lett a vásárlások legfőbb ismérve hazánkban.
Elemzők szerint ugyanis jól példázza a lakosság elszegényedését az, hogy a használt cikkek piacán napjainkban a leginkább keresett árufajták közé tartoznak a háztartási gépek, tehát azok az alapvető tartós fogyasztási cikkek (szaknyelven fehéráruk), amelyekből egyébként egy fejlődő gazdaságban évente nagyjából ezermilliárd forint körüli forgalmat bonyolítanak a boltok. A műszaki üzletek azonban itthon már harmadik éve mélyrepülésben vannak, e területen a válsághullám 2007 óta tart.
– A statisztikák szerint a magyarok főként a nagy értékű, tartós árucikkeken spórolnak: halogatják a háztartási gépek időszerű cseréjét vagy olcsóbb, használt termékeket vásárolnak – mondta lapunk kérdésére az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára. Vámos György rámutatott: miközben kétszámjegyű visszaeséstől szenvednek a műszaki üzletek, addig a használt áruk forgalma az első fél évben 14-15 milliárd forinttal bővült. Úgy látja, a szűkülő áruhitel-állomány, a pénztárcát tizedelő kormányzati megszorítások elszenvedői főként a tartós cikket kínáló boltok, s ha a helyzet nem változik, hamarosan bezárások, elbocsátások jöhetnek, nemcsak a kisebb üzletek, hanem a láncok életében is. A verseny ráadásul óriási, mivel a kifejezetten műszaki profilú áruházak mellett elektronikus termékeikkel a hipermarketek is ringben vannak.
Vámos szerint egyelőre az alagút vége sem látszik, legalábbis még nem mutatják a statisztikák, hogy a kereskedelemben elértük-e már a válsággödör alját. Kérdés ugyanis, ősszel megugrik-e újból a munkanélküliség, miként alakulnak a bérek, a forintárfolyam és a GDP, s hogy az elkövetkező hónapokban kap-e végre lendületet a gazdaság úgy, hogy azt a boltosok is megérezzék.
Fiktív bérleti szerződésekkel is kivehettek pénzt a Tisza Párt kasszájából