A hagyományos 100 wattos és az annál erősebb, világos burás izzók gyártása mától megszűnik, emellett kivonják a forgalomból az összes matt, festett vagy opálburás világítótestet is – nem- csak idehaza, hanem az öreg kontinens valamennyi országában. A kedvezőbb lakossági energiafelhasználását célzó uniós intézkedés több lépcsőben kívánja mentesíteni a piacot a környezetszennyező, energiarabló hagyományos izzóktól. Mától a 100 wattos vagy annál magasabb teljesítményű termékek tűnnek el a polcokról, jövőre a 75 wattos és annál erősebb fényforrásokat vonják ki a forgalomból, 2012-ig pedig valamennyi alacsonyabb teljesítményű volfrámszálas izzó eltűnik a boltokból.
A döntést az indokolja, hogy az unióban jelenleg használt fényforrások 85 százaléka hagyományos, rossz hatásfokkal működő izzólámpa. Ha ezeket energiatakarékos változattal helyettesítik a háztartások, azzal energiafelhasználásuk 10-15 százalékkal csökken, ami átlagosan évi 14-15 ezer forintos megtakarítást jelent a villanyszámlán. Igaz ugyanakkor, hogy a korszerűbb világítástechnikai termékek, mint például a hosszabb élettartamú kompakt fénycsövek vagy a halogénizzók ára átlagosan háromszor nagyobb, mint a hagyományos villanykörtéké. Lapunk körképéből kiderült: a magyarországi kereskedőknél a most kivonandó termékekből óriási készletek halmozódtak fel, mivel az árakra érzékeny magyar vásárlók eddig ezeket keresték, s a drágább változat hiába energiatakarékos, nem igazán volt népszerű. Az elkövetkező hetekben viszont a boltok külön akciókkal igyekeznek megszabadulni a száműzött 100 wattos izzóktól. – A régi típusú izzókból mintegy háromszor annyi fogy üzleteinkben, mint a drágább, energiatakarékos változatból – mondta lapunknak a Tesco szóvivője. Hackl Mónika kérdésünkre alátámasztotta, hogy a változás az importáruknak kedvez majd igazán, mivel idehaza leginkább a hagyományos izzók gyártása folyik. Sőt, beszállítóik közül például a Tungsram jogutódjaként jegyzett General Electric (GE) Hungary Zrt. is Kínából hozatja hazánkba az energiatakarékos izzókat, miközben ezerötszáz magyar ember állása kerül veszélybe a hagyományos gyártás fokozatos leállása miatt.
Emiatt az amerikai multivállalat fényforrás üzletágának dolgozói már hetekkel ezelőtt megkongatták a vészharangot. Szerintük ugyanis a GE-nél olyan átszervezések folynak, amelyek azt mutatják, a cég hamarosan kihátrál a fényforrásgyártásból.
– Egészen 2012-ig 1300–1500 munkahely, egyúttal a teljes magyarországi fényforrásgyártás megszűnhet, de legalábbis jelentősen átalakulhat – mondta lapunknak Selmeczy György, a Tungsram-dolgozók Független Szakszervezetének vezetője. A tisztségviselő elmondta: augusztus 25-én a szakszervezetek megkezdték a tárgyalásokat a GE vezetőivel, ahol világosan megfogalmazták igényeiket a gyártás és a munkahelyek megmentésére vonatkozóan. A tárgyalások szeptember közepén folytatódnak, a vállalat egyelőre arra tett ígéretet, hogy időben megtudjuk, mi lesz a dolgozók sorsa – mondta Selmeczy György, hozzátéve: megnyugtató megállapodás híján továbbra sem zárják ki annak lehetőségét, hogy az utcára vonulnak, így próbálják érvényesíteni a dolgozók érdekeit.
Emlékezetes, a GE tavaly nyáron közölte, hogy átszervezi a fényforrásokat és világítástechnikai eszközöket gyártó magyarországi részlegét. Ezután bezárták a győri gépgyárat, amely 120 állás megszűnésével járt. A cég nemrég zrt.-ből kft.-vé alakult, ami a dolgozók szerint a kivonulás esélyeit növeli. A GE idén jelentős munkahelymegőrző állami támogatásban is részesült: 654 millió forintot kapott 7784 dolgozó foglalkoztatása után. Cserébe október 4-ig senkit nem küldhetnek el a cégtől, különben kamatostul kellene visszafizetni a dotációt. E dátum után azonban már következmények nélkül megkezdhetik a leépítéseket.
Ausztriai buszbaleset: magához tért a kómából a két túlélő