Lebőgés vár ránk Sanghajban?

2009. 09. 11. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nemzetek saját felépítésű pavilonjainak
mérete és ára a 2010-es expón

Malajzia: 1,79 milliárd Ft, 3000 nm
Luxemburg: 1,728 milliárd Ft, 3000 nm
Nagy-Britannia: 4 milliárd Ft, 6000 nm
Spanyolország: kb. 4,6 milliárd Ft, 7000 nm
Franciaország: 12,5 milliárd Ft, 6000 nm
Magyarország: 2,5 milliárd Ft, 1000 nm,
bérelt
forrás: vilagkiallitas.hu


Csúnya lebőgés is lehet a vége annak, ahogy Magyarország képviselteti magát a jövőre megrendezendő sanghaji világkiállításon. A mintegy 70 millió látogatót váró gigaexpón hazánk egy, a vásárterület központjától távol eső, ezer négyzetméteres bérelt pavilonban jelenik meg, amelyért 290 millió forintot kérnek a vendéglátók. Az ipari csarnokot félmilliárd forintból kell az erre a célra meghirdetett közbeszerzési pályázat nyertesének kidekorálnia, méghozzá úgy, hogy az eredeti kiírásnak meg sem felelő pavilontervek többekben megütközést váltottak ki. – Több szempontból is alkalmatlan a sanghaji világkiállításra tervezett magyar pavilon, ráadásul ütközik az ottani építészeti szabályokkal – mondta lapunknak Jánossy Péter Sámuel budapesti építészmérnök, aki unokaöccse annak a magyar származású Hugyecz-Hudec Lászlónak, aki évtizedeken át volt Sanghaj főépítésze. Vázolta: a Miniszterelnöki Hivatal (MeH) által megvásárolt terv alapján készülő pavilon nem biztonságos a látogatók számára, kiállításra alkalmatlan.
– A pavilon gyakorlatilag egyetlen négyzetcentiméter kiállítási felületet sem biztosít, mert a plafonról dárdaszerűen farudakat lógat le, amelyek végét vörösre festik, így olyan hatást kelt, mintha a látogatót a fejük fölé lógatott véres lándzsák várnák. Ez az egyébként komoly gazdasági-kulturális együttműködési lehetőségeket rejtő világkiállításon nem vet jó fényt ránk – sorolta észrevételeit az építészmérnök. Emellett más országokkal szemben a magyar épületben nem lesznek a diplomáciai találkozóknak helyet adó különálló terek, ahogy színpad, étterem és hasznosítható falfelület sem. – Ráadásul a megvalósításra szánt pályamű nem más, mint a Peking közelében megépült Greet Bamboo Wall nevű épület másolata, amit Kengo Kuma japán építész tervezett pár évvel ezelőtt, s amelynek alapötlete, részletmegoldásai egy az egyben megjelennek a nyertes pályatervben – mondta Jánossy, hozzátéve: hazánkat egy közismert mű lekoppintásával képviselni nem más, mint tudatos lejáratása az országnak.
– Azon túl, hogy az alapötlet lopott, teljes tévedés egy ország képviseletében olyan pavilont milliárdokért létrehozni, ahol kellemetlenkedünk a látogatókkal – fogalmazott az építész, aki kritikáit már a tervpályázat tavalyi nyilvános vitája után elküldte Huszty Andrásnak, a világkiállításon való megjelenésért felelős miniszterelnöki megbízottnak.
Jánossy felidézte: a MeH által a pavilon tervezésére meghirdetett pályázaton első helyezett nem is volt, mivel egyik mű sem felelt meg a közbeszerzési kiírásnak. Mégis, a hivatal teljes mellszélességgel kiállt a második helyre sorolt pavilonterv mellett, és nyolcmillió forintért megvette azt. Noha a kiállítás májusban nyit és gőzerővel készülnek az egyes nemzetek pavilonjai, az idehaza továbbra sem derült még ki, ki fogja 2,5 milliárd forint közpénzből a kritizált magyar pavilont kivitelezni és működtetni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.