Csaknem ötmilliárd forinttal rövidítené meg a kormány az önkormányzatokat azzal, hogy tervei szerint jövőre megvonná a helyhatóságok által szedett idegenforgalmi adó (ifa) után járó állami támogatást. Ez a durva forrásmegvonás súlyos csapást mér a több mint háromszázezer embert foglalkoztató magyarországi turizmusra, ráadásul a települések elbukhatják eddigi fejlesztéseiket, sőt veszélybe kerül a működésük is, miközben a környező országok elhúznak mellettünk – mondta lapunknak Bánki Erik, a parlament sport- és turisztikai bizottságának fideszes elnöke.
Jelenleg idegenforgalmi adót a vendégek által eltöltött éjszakák, valamint a nyaralóépületek után szednek az önkormányzatok, s minden egyes beszedett adóforinthoz két forintot ad hozzá az állam. Ebből a bevételből tudnak a települések fejlődni, illetve például önerőt biztosítani az uniós pályázatokhoz. A fideszes szakpolitikus szerint azonban a kormánynak még a válság közepén sincs átgondolt gazdaságélénkítési koncepciója, mivel a források folyamatos csapolásával még a saját, 2006-os nemzeti turizmusfejlesztési stratégiáját is lehetetlenné teszi, amely egyébként tartalmazza az állami támogatás növelésének célját és az ifa fontosságát is. – 2004 óta több mint százmilliárd forinttal nőtt az ágazat adóterhelése – emlékeztetett Bánki Erik, hozzátéve: hiteltelen a kormányzat kommunikációja, mivel a korábban saját maguk által elfogadott tervek mára teljesen megváltoztak, holnapra pedig talán már semmi nem marad belőlük.
2007-ben országosan 6,4 milliárd forint idegenforgalmiadó-bevétel keletkezett, amely évről évre az inflációt meghaladó mértékben gyarapodott. Budapesten mintegy másfél milliárd forintot, a leglátogatottabb településeken pedig évente több mint 200 milliót tesz ki az ifa. Azokon a településeken azonban, ahol nincs vagy nem jelentős a turizmus, a központi költségvetési hozzájárulás legalább 20-25 százalékkal csökken majd, ami már tényleg végzetes méretű költségelvonást jelenthet. Másutt, például Balatonfüreden összességében 300 millió forinttal lesz karcsúbb az állami támogatás 2010-ben, mint az idén, Siófokon viszont az 500-600 millió forintot is eléri majd a kiesés. Hévíz a jelenlegi 250 millió forintos ifabevétel mellé további 500 milliót kap az államtól, de ha ezt a felére csökkentik, kiesik a város költségvetésének mintegy 10-15 százaléka. Ez óriási összeg, megfelel például a két hévízi iskola éves költségvetésének. Zalában összesen 700-800 millió forint bevételkiesést jelentene az ifa megnyirbálása.
Fiktív bérleti szerződésekkel is kivehettek pénzt a Tisza Párt kasszájából