Már nem vonzó az uniós támogatás

Egyre több cég mond le arról, hogy uniós pályázati támogatással valósítsa meg korábbi fejlesztési elképzeléseit. A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség szerint ez nem amiatt van, mert finanszírozási gondokkal küszködnek a pályázók.

2009. 09. 12. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Feltűnően sokan léptek vissza idén az Új Magyarország fejlesztési terv pályázatainak nyertesei közül a támogatás lehetőségétől – értesült a Napi Gazdaság. A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) adatai szerint az elmúlt három évben a visszalépők által igényelt 49,66 milliárd forintból húsz és fél milliárdot csak az idén adtak viszsza a pályázók, számuk ez idáig meghaladja a százhúszat.
Leginkább a Gazdasági operatív program kiírásainál jellemző, hogy a pályázók mégsem kérik a korábban igényelt uniós támogatást. Idén a Gazdasági operatív programtól eddig ötvenheten léptek
vissza, amivel 3,3 milliárd forintnyi támogatás maradt az NFÜ-nél. A Közép-magyarországi operatív program kiírásainál egy híján húsz esetben gondolták meg magukat a pályázók, az általuk igényelt összeg több mint 10,2 milliárd forintot tett ki. A visszalépések miatt felszabaduló összegeket az NFÜ tájékoztatása szerint a tartaléklistás projektek támogatására és átcsoportosítások révén más felhívások vagy új pályázatok meghirdetésével hasznosítják.
A pályázati pénzekről, ezáltal fejlesztési elképzeléseikről jellemzően az adósságspirálban vergődő kis- és középvállalkozások mondanak le, valamint a nonprofit társaságok. Arról azonban az ügynökségnek nincs információja, hogy a gazdasági válság vagy a rosszul kalkulált pályázati tervek miatt léptek-e vissza a nyertesek, és azt sem tudni, hogy így is megvalósulnak-e azok a fejlesztések, amelyekre az uniós támogatás járt volna. Az NFÜ szerint azonban nem jellemző, hogy finanszírozási problémák miatt lépnek vissza a pályázó cégek, bár a lapunk által megkérdezett vállalkozói érdekképviseletnél ezt másként tapasztalják.
– Több oka van annak, hogy a cégek lemondanak korábbi terveikről, ezek egyike, hogy az elmúlt időszakban drasztikusan visszaesett hazánkban a fizetőképes kereslet – mondta kérdésünkre a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke. Parragh László szerint a fogyasztás és a kereslet csökkenésének egyenes következménye a beruházási kedv lankadása is. Emellett jelentősen beszűkültek a vállalkozások anyagi lehetőségei is, hiszen miközben nyögik a magas adóterheket, addig egyre nehezebben jutnak például banki kölcsönhöz, amelyet esetleg korábban belekalkuláltak egy-egy fejlesztésről szóló pályázati tervbe. Az elnök szerint ugyanakkor ennél is súlyosabb probléma, hogy az állami intézmények tudatosan szűkítik a forrásokat, és lassítják a pályázati támogatások kifizetését is azért, hogy ideig-óráig mentsék a bajban lévő költségvetést. Ennek tipikusan a vállalkozások látják kárát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.