Mi hitelezzük a kórházépítést Vietnamban

Miközben végnapjait éli a magyar egészségügyi rendszer, s a kórházak súlyos anyagi gondokkal lavíroznak a csőd szélén, Bajnai Gordon kormányfő tegnap olyan megállapodást kötött Vietnam miniszterelnökével, melynek révén hazánk hatvanmillió euró értékű hitelt nyújt egy dél-vietnami kórház felépítésére.

2009. 09. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy onkológiai kórház felépítésére adott pénzt hazánk a Vietnami Szocialista Köztársaságnak. A mintegy hatvanmillió euró értékű, úgynevezett kötött segélyhitelről szóló megállapodást tegnap írta alá a két ország miniszterelnöke. Ez a kötött segélyhitel valójában arról szól, hogy Dél-Vietnamban felépül egy 500 ágyas onkológiai központ, amelyben „jelentős a magyar beszállítói, technológiai hányad” – mondta az eseményt követően Bajnai Gordon kormányfő. Hogy ez pontosan mit jelent, azt nem fejtette ki. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a két ország között élénk üzleti kapcsolat van, például Magyarország és Vietnam kereskedelmi forgalma az elmúlt öt évben a duplájára gyarapodott. (A gazdasági tárca honlapján lévő adatok szerint a délkelet-ázsiai országból ideáramló termékek több mint negyedét élelmiszer, ital, dohány, közel húsz százalékát pedig ruházati cikkek és cipők teszik ki, illetve lakberendezési tárgyak és műanyag háztartási eszközök. A magyar kivitel aránya kisebb, mint az importé.)
A Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztériumtól megtudtuk: a segélyhitelt fejlesztési célú beruházásnak tekintik, amelyhez a pénzt a Magyar Export-Import Bank (Eximbank) Zrt. nyújtja, cserébe Vietnam a kölcsönt kizárólag hazánkból származó áruk és szolgáltatások beszerzésére fordíthatja. A programot a gazdasági tárca felügyeli, amihez költségvetési forrásból kamat- és biztosítási díjtámogatást is nyújt. A hitelügylet mögött biztosítékként a kedvezményezett ország szuverén garanciája áll. Egy esetleges nem fizetés esetén fedezetet a Magyar Exporthitel Biztosító (Mehib) Zrt. nyújt – tájékoztatott a tárca. Márpedig az állami tulajdonú Mehib országkockázati besorolásában Vietnam az egyik legrosszabb kategóriában szerepel, olyan országokkal együtt, mint a Fülöp-szigetek, Kolumbia vagy Indonézia. Vietnam számára tavaly már nyújtottunk egy 35 millió eurós kötött segélyhitelt vízkezelés, népesség-nyilvántartás céljára.
Hazánk egyébként az unió tagjaként köteles az összes többi tagországgal együtt a bruttó nemzeti jövedelmének egy meghatározott részét – 0,17 százalékot – segélyezési célokra költeni. Ezt különböző formában teljesítheti: elengedhet adósságot, valamint vissza nem térítendő segélyt vagy éppen kedvezményes hitelt nyújthat – magyarázta Bodnár Zoltán, az Eximbank vezetője a Kossuth rádió Krónika című műsorában.
A vietnami államfőt tegnap népes delegáció kísérte hazánkba, a mintegy nyolcvan gyártó és exportőr a régióban fellelhető üzleti lehetőségeket kutatja. A távol-keleti kereskedők európai piacra jutását segíteni hivatott Asia Center expót is szervezett az ország népszerűsítésére, míg az ITD Hungaryvel közösen összehívott magyar–vietnami üzleti fórumon több megállapodás is született. Egyebek mellett egy ötvenmillió dollár összértékű beruházásról szóló egyezményre is pecsét került, melynek révén komplett hulladékkezelő központot épít egy magyar társaság a vietnami Thanh Hoa tartományban, és részt vesz az ország veszélyes kórházi hulladékainak ártalmatlanításában is.

Politikai átrendeződés várható. Vietnam miniszterelnöke tegnap Orbán Viktorral is találkozott, melynek során a Fidesz elnöke arról tájékoztatta Nguyen Tan Dungot: Magyarországon jelentős politikai átrendeződés várható, a Fidesz pedig vállalja az ezzel járó felelősséget. Szijjártó Péter, az ellenzéki párt elnöki stábjának vezetője elmondta: a találkozó során egy „rendkívüli érdekességre” derült fény, miszerint Magyarország és Vietnam növekedési adatai megegyeznek egy apró különbséggel, ez pedig az előjel. Míg ugyanis Magyarországon lassul a gazdaság (–7,4 százalékos az adat), addig Vietnamban 5-7 százalékos a növekedés. Orbán Viktor elismerte az ázsiai ország teljesítményét, egyúttal jelezte: a Fidesz támogatja azt az elképzelést, hogy az adott régióban Vietnam legyen Magyarország stratégiai partnere.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.