Mi lesz a kicsik védelmével?

Kedden tárgyalja a parlament mezőgazdasági bizottsága a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat tilalmáról szóló, a köznyelvben inkább beszállítói törvényként emlegetett jogszabályt. Ez az a törvény, amelyet az agrártárca becsődölt etikai kódexe után a nyári szünet előtt sebtiben szavaztak meg az országgyűlési képviselők, ám a köztársasági elnök később nem írta alá.

2009. 09. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyelőre csak találgatnak az érintettek, hogy etikai kódex és törvény híján miként valósul meg hazánkban a magyar beszállítók piaci védelme, amit több mint egy évvel ezelőtt kampányszerű célként tűzött zászlajára a Gráf József vezette Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium. A parlament mezőgazdasági bizottsága jövő hét keddre tűzte napirendjére a beszállítókkal szembeni tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat tilalmáról szóló törvény újratárgyalását, miután azt a köztársasági elnök egyszer már visszautalta a képviselőknek. Sólyom László indoklásában többek között arra hivatkozott, hogy a nem kellően átgondolt törvény nem a hazai beszállítókat, sokkal inkább a nemzetközi gyártókat védi, mivel több pontja arra készteti a láncokat, hogy inkább velük szerződjenek, mint a nagyobb kockázatokat jelentő kicsikkel.
Márpedig a kérdés rendezése azért is sürgős lenne, mivel mostanra jelentősen megugrott az importélelmiszerek aránya Magyarországon, amely mára a szakértői becslések szerint meghaladja a 30 százalékot. Az Agrármonitor legfrissebb összegzése szerint amíg 2000 és 2003 között az import-élelmiszerek 12-13 százalékos aránya alig változott, addig az uniós csatlakozás évében 17 százalékra nőtt, majd 2005-ben 26 százalékra ugrott.
Ismert, az agrártárca eddigi törekvéseiből csúfos bukás lett, mivel a hosszas egyeztetések után az élelmiszer-termelők, -feldolgozók és -értékesítők szakmai szervezeteivel tavasszal aláíratott etikai kódex még bevezetése előtt hamvába holt, így júliusban nem léptek életbe az aránytalan viszonyokat rendezni hivatott önkéntes korlátozások. Így például nem kerültek előtérbe a magyarországi boltok polcain a hazai termékek, s nem javult a kis beszállítók helyzete sem, mivel a kereskedelmet uraló láncok például továbbra is ellenőrizetlenül sarcolhatják őket. A kódex életbe léptetésének tavasszal a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) kartellgyanú miatt indított vizsgálódása vetett gáncsot. Emlékezetes, a GVH azután helyezte kilátásba az aláírók esetleges felelősségre vonását, miután több hónapon keresztül zajlottak a nyilvános érdekegyeztető tárgyalások az agrártárcánál. A pohár a multikat is képviselő Országos Kereskedelmi Szövetségnél (OKSZ) telt be először, mondván: Gráf József miniszter félrevezette őket azzal, hogy nem kell tartani a GVH-tól, mert szervezetekre nem, csupán konkrét vállalkozásokra vonatkozik a versenytörvény. Megsértődött az OKSZ azon is, hogy a miniszter maga ígérte: ha lesz kódex, nem születik törvény a témában, ám nem így alakult, ezért a kereskedők még a kódex júliusi életbelépése előtt felmondták a kölcsönös megállapodást.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.