Többet fizetünk az iskolai ebédért

Havonta átlagosan 200-300 forinttal drágul az iskolai menza szeptembertől, a júliusi ötszázalékos áfaemelés ugyanis nem kímélte a közétkeztetést sem. Az oktatási intézményekben ősszel öt, télen pedig – az élelmiszerek drágulása miatt – várhatóan újabb 6-7 százalékkal emelkedik a menük ára.

2009. 09. 06. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miközben az európai országokban – Svédország kivételével – általában nulla és hét százalék között mozog a szociális kérdésként kezelt gyermekétkeztetés áfája, addig július óta idehaza már 25 százalékos forgalmi adó terheli az iskolákban, óvodákban elfogyasztott ebédeket. Az áfa növekedése miatt szeptembertől jobban a zsebükbe kell nyúlniuk a szülőknek, havonta több száz forinttal kell többet fizetniük gyermekük intézményi étkeztetéséért. Piaci szakértők szerint a súlyos forráshiánnyal küszködő önkormányzatok nem tudják majd átvállalni a költségek növekedését. A közétkeztetéssel foglalkozó cégek pedig – mivel az alapanyagok, az előállítás, valamint a szállítás áfája is nőtt – mindenképpen beépítik áraikba a július óta magasabb kulcson számolt forgalmi adót.
– Havonta kétszáz-háromszáz forinttal nőhet az iskolai, óvodai menük ára gyermekenként – erősítette meg lapunknak a piac becslését Ujhelly András, az Elamen Zrt. elnök-vezérigazgatója. A forgalma alapján a hazai piacon harmadik legnagyobbnak számító közétkeztető vállalat az országban 300 intézményt lát el, naponta 100-120 ezer adag étel visz ki partnereinek. – Érezhető a cégek és intézmények spórolása ezen a területen is, mivel tavalyhoz képest 5-7 százalékkal esett vissza a forgalmunk, de azt még nem lehet megjósolni, a júliusi áfaemelés mennyire veti vissza a megrendeléseket. Ezzel együtt enni válságban is kell, s az ország érdeke, hogy egészséges felnőtteket neveljünk az iskolákban – mondta az elnök-vezérigazgató, aki szerint ezért nem várható, hogy a szülők tömegesen mondják majd le az iskolai ellátást. A cégvezető úgy látja, a gyermekétkeztetésnek éppúgy, ahogy a tejen és a kenyéren kívül a mindennapi alapélelmiszereknek is a legalacsonyabb, ötszázalékos, de legalábbis a kedvezményes, 18 százalékos áfakörbe kellene tartozniuk. – A júliusi áfaemelés előtt több kísérletünk volt arra, hogy elérjük a közétkeztetés áfájának csökkentését, de nem jártunk sikerrel – jegyezte meg Ujhelly.
A drágulás nem áll meg a szeptemberi áremeléssel. Román Péter, a Junior Vendéglátó Rt. elnöke a köztévé Híradó című műsorában tegnap úgy nyilatkozott: az áfaemelés érvényesítése után a következő áremelést novemberben léptetik életbe a közétkeztetők, s ez nagyjából 6-7 százalék körüli lesz. Ennek oka az elnök szerint az élelmiszerek árának növekedése. – Egy gyerek napi ellátása átlagosan nettó 176 forintba kerül, az előző tanévben az önkormányzatok és a szülők áfával együtt összesen 210 forintot fizettek. Ugyanez az adag étel júliustól az áfaemelés miatt már 220 forintba kerül, és ha a szolgáltatók még egyszer emelnek, akkor januártól ez már 248 forintot jelent. A tavalyi 4200 forint helyett most egy gyerek egyhavi ebédje 4400 forintba kerül, januártól pedig előreláthatólag 4960 forint lesz – hangzott el a köztévé műsorában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.