Csak a Fidesz akar új választást

Hiába kezdeményezte tegnap a Fidesz, hogy a Fővárosi Közgyűlés az MSZP–SZDSZ-es koalíció felbomlása után oszlassa fel magát, és ezért törvénymódosítást is benyújtott, kiderült: rajtuk kívül ezt senki sem akarja. Eközben a szocialisták úgy távoznának a hatalomból, hogy főpolgármester-helyetteseik másfél hónapig még maradnának. Megtudtuk: a BKV-t korábban felügyelő Hagyó Miklós zsákban hordja ki iratait a városházáról.

2009. 10. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mindenkinek le kell mondania mandátumáról a Fővárosi Közgyűlésben, mert mára kiderült: rendkívül súlyos a helyzet, az MSZP és az SZDSZ gyakorlatilag romba döntötte Budapestet – ismertette tegnap Tarlós István, a Fidesz fővárosi frakcióvezetője a párt országos elnökségének döntését a fővárosi balliberális koalíció keddi felbomlásáról. A döntéssel egy időben a Fidesz és a KDNP törvényjavaslatot nyújtott be a parlamentben azért, hogy a jelenlegi szabályozás helyett október elseje után is lehessen időközi önkormányzati választást tartani akár önfeloszlatással, akár a mandátumokról való lemondással. Az önkormányzati törvény és a választási eljárásról szóló törvény kétharmados, de az MSZP most bizonyíthatja, hogy valóban komolyan gondolta, hogy átláthatóságot akar a közéletben – érvelt a Fidesz.
– A BKV botrányaiért, a titokszobában őrzött sok milliárd forintos tanácsadói szerződésekért, az elképesztő mértékű végkielégítésekért a budapesti városüzemeltetésért felelős szocialistákat terheli a felelősség.
*
Nem engedhetjük meg, hogy eljátsszák, ők az ellenzék, majd a nem létező Fidesz–SZDSZ-es koalíció hangoztatásával a jobboldalra hárítsák a felelősséget. A Fidesz elsőként felajánlja valamennyi fővárosi képviselőjének a lemondását. Ha ezt az MSZP nem követi „az üldözött majmok sebességével”, végleg hiteltelenné válik – szögezte le Tarlós István. A politikus úgy látja, káosz van, veszélybe került a lakosság húsz és a nemzetgazdaság negyven százalékát adó Budapest működőképessége, amiért a felelősség a koalíciót terheli. Hangsúlyozta: „a várost gyakorlatilag tönkretevő MSZP-vel ezek után nem lehet sem konstruktívan, sem felelősen együttműködni, de híreszteléseik ellenére sem Demszky Gábort, sem az SZDSZ-t nem támogatjuk. A Fidesz Budapest átadás-átvételéig a város és az itt élők érdekében kész megakadályozni a teljes összeomlást.”
Lendvai Ildikó MSZP-elnök azonban nyilvánvalóvá tette, nem akarnak közgyűlési oszlatást és új választást. Szijjártó Péter (Fidesz) szerint a szocialisták irtóznak a megméretéstől. A szocialista elnök asszony a fővárosban a pártja felügyelete alatt álló területekről szólva kifejtette: „nem partnerek abban sem, hogy tovább folyjon az, ami a BKV és a közüzemű vállalatok körül folyik”. Hangsúlyozta: „a mutyi koalíciójában, ami tegnap még úgy nézett ki, hogy összejön a Fidesz és az SZDSZ között, nem akarunk részt venni”. Tegnap kora estére azonban valami megváltozhatott, ugyanis Lendvai Ildikónak a főpolgármester-helyettesek azonnali visszahívásáról szóló bejelentése Burány Sándor fővárosi MSZP-elnök szájából már így hangzott: „a fővárosi elnökség azt javasolja Hagyó Miklós és Horváth Csaba főpolgármester-helyetteseknek, hogy november 20-ig mondjanak le tisztségükről”. Burány közölte: a november 20-i időpont lehetővé tesz egy korrekt átadást-átvételt, azt, hogy a szocialista főpolgármester-helyettesek leltárt készítsenek munkájukról.
A BKV-botrányokba belebukott Hagyó Miklós nyilván már hozzálátott a „rovancshoz”, ugyanis lapunk belső városházi forrásokból megtudta: a BKV-t korábban felügyelő MSZP-s főpolgármester-helyettes még pártja ma esti hivatalos döntése előtt hozzálátott irodája kipakolásához. Informátorunk szerint a szocialista politikus iratait hatalmas zsákokban mentették ki, a helyszínre érkező fotósunk azonban már semmit nem talált, a csomagolás tényét pedig Hagyó titkárnője tagadta. A másik szocialista helyettest, Horváth Csabát megkérdeztük, ő is megkezdte-e már a költözködést, azt válaszolta, hogy nem, mert megvárja az illetékes párttanács határozatát.
Információnk szerint a BKV-botrány ügyében indított nyomozás, a büntetőeljárás a közeljövőben akár a politikusokat is elérheti. Úgy tudjuk, a koalíciós szakítás valójában színjáték, és arra nyújt lehetőséget az ügyben érintetteknek, hogy megszabaduljanak „terheiktől”. Demszky Gábor szabad demokrata főpolgármester szerint pártja a többi négy frakcióval folyamatosan egyeztetve egyedül is végigvinné az eddigi fővárosi programot, ezért nem mond le. A távirati irodának arra a felvetésére, van-e visszaút az MSZP-nek a koalícióba, kifejtette: volt már, amikor a szocialisták meggondolták magukat, és visszatértek, ám most „átlépték a Rubicont, így számukra nincs viszszaút, ha nem akarnak bohócot csinálni magukból”.
A BKV közben bejelentette: a társaságnál zajló egyesített büntetőeljárásban tegnap megküldték a nyomozóknak a BRFK által korábban kért minden iratot, amely több ezer oldalra rúg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.