Elrettentő vizsgálati eredmény

Csaknem száz BKV-s végkielégítés felénél bűncselekmények alapos gyanúját mutatta ki a cég teljes körű belső vizsgálata, és a közpénzekből fenntartott vállalatot az elmúlt három évben csak emiatt legalább nyolcszázmillió forintos kár érte – jelentette be tegnap Kocsis István vezérigazgató, aki azonnal feljelentést tett.

2009. 10. 10. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Összességében több mint harmincszoros a különbség az elmúlt hat évben, átlagban egyéves vezetői munkaviszony után kifizetett 15 ember juttatása és a három évtizede a BKV-nál dolgozó 51 ember egy évre vetített kifizetése között – mutatta be tegnap Kocsis István elrettentésképpen annak a belső vizsgálatnak az elemzését, amelyet a fővárosi cég felügyelőbizottsága (fb) rendelt el. A vezérigazgató közölte, hogy a fővárosi önkormányzat százszázalékos tulajdonában álló cégnél hónapok óta tartó végkielégítési botrány összegző jelentése alapján a BRFK-n még tegnap délelőtt ismeretlen tettes ellen feljelentést tett vagyon elleni, különösen nagy hátrányt okozó bűncselekmények alapos gyanújával. A BKV honlapján közzétett elemzések ugyanakkor egyértelműen rámutatnak: az egyenként több tíz millió forintos végkielégítéseket lehetővé tévő szerződéseket Antal Attila korábbi vezérigazgató, valamint a céget hónapokig megbízottként vezető Balogh Zsolt vezérigazgató-helyettes idején kötötték és fizették ki 2007-ben és 2008-ban.
*
– A már korábban a sajtó segítségével közismertté vált 96 eset közül 48-ban derült ki egyértelműen, hogy jogszerűen nem járt volna végkielégítés. Ezzel legalább 800 millió forint hátrányt okoztak a BKV-nak – szögezte le Kocsis. Gyakorlatilag megerősítette, ami a lapunk által elsőként nyilvánosságra hozott botránylistából is megállapítható volt, hogy a cég felső vezetői, a mendzserszerződéssel rendelkezők, de a kisebb beosztásúak is úgy kaphattak 10 és 100 millió forint fölötti végkielégítéseket, hogy egyrészt az elmúlt években olyan, nemegyszer a távozáskor kifizetett pénzek összegével megegyező prémiumokat, juttatásokat kaptak, amelyek után könnyen kijátszhatták a szabályokat, másrészt trükkök sokaságával hágták át a hatályos törvényeket. A vezérigazgató szerint az okozott kár zöme, több mint félmilliárd forint keletkezett amiatt, hogy ugyan titoktartást nem is tartalmazott sok szerződés, mégis három-négy havi ilyen tételt fizettek ki. – Hiába írt elő a szerződés 12 havi járandóságot, volt, hogy azt megnövelték két hónappal. Ide sorolható, hogy nyugdíjazás előtt közvetlenül fizették ki a végkielégítést, mert azután már nem jár. Ugyancsak kiskapukat nyitott a határozatlan idejű szerződések határozott idejűvé minősítése, és törvény szerinti legalább egy hónapos, de egy évet meg nem haladó felmondási idő olyan értelmezése, hogy azt pontosan 365 napban határozták meg – fűzte hozzá.
Emlékezetes, a fenti vizsgálati szempontokat Vitézy Dávid, a Fidesz által delegált fb-tag javaslatára fogadták el. Székely Gábor (SZDSZ), az fb elnöke jövő csütörtökre mégis összehívja a testületet. Úgy tudjuk, kitört a pánik a koalícióban, mert a vizsgálat leleplezte valamennyi MSZP– SZDSZ-es városvezetőt, akik azt mondták korábban, hogy semmiről sem tudtak. Lapunk tegnap egyiküket sem tudta elérni, miután a vezérigazgató közölte: az elképesztő kifizetéseket is tartalmazó dokumentumokat, a terveket és az attól eltérő beszámolókat a BKV igazgatósága és az fb mellett tárgyalta a Fővárosi Közgyűlés gazdasági bizottsága is.
Tarlós István, a Fidesz fővárosi frakcióvezetője furcsállta, hogy a legalább 3 milliárd forint értékű tanácsadói és egyéb megbízások vizsgálati eredményeit most is hallgatás övezi. – Mi tettünk először feljelentést, ezután is csak az ügyészség, a nyomozók pártatlan vizsgálatában bízhatunk – szögezte le. Az ellenzék szerint a most fel nem tárt tanácsadói szerződések száma százas nagyságrendű, amelyek ügyében vélhetőleg további feljelentések lesznek. Mint arról korábban beszámoltunk, a BKV-nál csak tanulmányokra, felmérésekre 1,2 milliárd forintnál is többet költöttek, ám ezek ügyében egyáltalán nem indult vizsgálat.
Horváth Csaba (MSZP) főpolgármester-helyettes közleményben tudatta: „megtörtént a BKV rendbetételének első lépése”. Szerinte ő azt vállalta, hogy kizárja a lehetőségét is az ilyen felháborító esetek jövőbeli megismétlődésének.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.