Csődveszély. További milliárdokkal kell finanszírozniuk a budapestieknek a Margit híd elképesztő mértékűre duzzasztott, 30 milliárd forintos beruházását, ha a program éppen a jelentős költségnövekedés és a műszaki tartalom változása miatt nem kapja meg a remélt 6 milliárdot az EU-tól – szögezte le tegnap Bagdy Gábor, a KDNP fővárosi frakcióvezetője, egyben a nagy értékű beruházások vizsgálatára létrehozott bizottság elnöke. Közölte: egyelőre csak a saját megállapításait teheti közzé, mert a többpárti vizsgálat még tart, azonban könnyen lehet, hogy az egyre növekvő költségű és éveket csúszó uniós programok katasztrófába sodorják a várost. – Ide tartozik a tíz év alatt csaknem háromszorosára, több mint 530 milliárdra nőtt metróberuházás, az el sem kezdődő Kossuth téri mélygarázsépítés és a szintén évtizedek óta ígért csepeli gerincút kialakítása – hangsúlyozta Bagdy Gábor. Emlékeztetett: a Margit híd uniós projektjénél 13 milliárd forintos költséggel számolt Hagyó Miklós MSZP-s főpolgármester-helyettes, holott két éve már szakemberek 21 milliárd forintban határozták meg, hogy mennyiből lehet „kihozni”. – Azóta egyszer már 17 milliárd forinttal megemelték a keretet, és most nem tudni, honnan pótolnák azt – mondta az ellenzéki politikus. Demszky Gábor SZDSZ-es főpolgármester idén májusban 14,8 milliárd forintra becsülte a felújítás keretét, megjegyezve: „lehet, hogy még többe kerül majd, a különbözetet szintén nekünk kell előteremtenünk, más beruházások elhagyásával.” (Sz. Zs.)
Hunvald Györgyöt a Központi Nyomozó Főügyészség 2009. február
10-én vette őrizetbe. Erzsébetváros MSZP-s polgármesterét bűnszervezetben elkövetett, különösen nagy kárt okozó bűncselekmények elkövetésével gyanúsítják, február 12-e óta tölti előzetes letartóztatását.
Polgármesterként Hunvald György illetményt, költségátalányt, a Fővárosi Közgyűlés tagjaként képviselői és bizottsági tiszteletdíjat vehetett fel, az intézményekben, cégekben betöltött pozíciói után jövedelmet kapott: a rács mögött 9 hónap alatt csaknem bruttó 11 millió forintot keresett.
Előzetes letartóztatásban lévő köztisztviselő, így a polgármester sem kaphat fizetést és költségtérítést három hatályos jogszabály együttes értelmezése alapján – másfél hónapon belül tegnap már másodszor közölte álláspontját az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium.