Budapest közvetlenül megválasztott, demokrata főpolgármestereként kötelességem megszólalni és fellépni a szélsőséges, xenofób és antiszemita megnyilvánulásokkal szemben – közölte tegnap Demszky Gábor főpolgármester. Az idei díszpolgári címek átadása is egyoldalúra sikerült: meg sem említették Grosics Gyulát, az Aranycsapat legendás kapusát, aki nyilatkozataiban és hivatalosan is a következő szavakkal utasította vissza a kitüntetést: „Sztálin és annak bolsevik bandája még most is díszpolgára a fővárosnak, a mostani névsorban egyedüli jobboldaliként nem akartam díszpinty lenni.” Bár a Főpolgármesteri Hivatal hivatalos közleménye szerint Sztálin már öt éve nem díszpolgár, a Fővárosi Közgyűlés 2004. április 29-én hozott döntésének a Budapest.hu önkormányzati honlapon olvasható hiteles szövege a kommunista zsarnokról csak azt állapította meg: „a közgyűlés nem tekinti, nem tekinthető díszpolgárnak”. Az adományozó 1947-es, hatályos határozatot máig nem vonták vissza.
Az új díszpolgárok sorában Zoltai Gusztáv, a Mazsihisz ügyvezető igazgatója, volt munkásőr mellett felolvasták Bálint György kertészmérnök, volt SZDSZ-es országgyűlési képviselő, továbbá a Gyurcsány Ferenc őszödi beszédét a hazugsággal való szembenézésnek minősítő Esterházy Péter író, többek között az „Így gondozd a magyarodat” című írás szerzője, Glatz Ferenc történész, a Magyar Tudományos Akadémia volt elnöke, egykori KISZ- és MSZMP-titkár, az MSZP többszörös államfő- és miniszterelnök-jelöltje nevét. Díszpolgár lett még a szintén baloldali kötődésű Ferge Zsuzsa szociológus, Méray Tibor író, és ilyen elismerést kapott Finta József építész, Fischer Ádám karmester, Gyurkó Henrik bábművész és Irk Ferenc tudományos tanácsadó. Kiosztották még a Pro Urbe Budapest és a Budapestért díjakat is.
Demszky Gábor az ünnepségen azt is kiemelte: utoljára adja át a díjakat, ám szerinte a következő főpolgármester befejeződő fejlesztésekkel és nagyon sok pénzzel veheti majd át hivatalát.
Darabokra ütött szét egy férfi egy Mikulást Kecskeméten - videó