Két tételben negyvenmilliárd forintot ígért egy évvel ezelőtt Gyurcsány Ferenc akkori miniszterelnök a BKV finanszírozására, ebből tízmilliárd forint meg is érkezett, a Bajnai-kormány most pedig hosszú távon megoldja a közép-magyarországi régió közlekedési gondjait – közölte tegnap Demszky Gábor SZDSZ-es főpolgármester a parlamentben, miután ismét tárgyalt Bajnai Gordonnal. Bejelentette: a kormány vállalta, hogy 2010 első fél évében tízmilliárd forintos támogatást ad a központi költségvetés általános tartalékának terhére, további nyolcmilliárd forintot utalnak a második fél évben, amikor egy tizenötmilliárd forintos hitel felére garanciát is vállalnak.
Bár néhány hete még a felek harmincmilliárd forintos hitelről beszéltek, Horváth Csaba (MSZP) úgynevezett transzparencia-, vagyis „átláthatósági” csomagja fejében, kiderült, hogy a szocialista kabinet újabb „feltételeket” szabott a bűncselekmény-sorozatokkal, büntetőeljárásokkal terhelt, kilencvenmilliárd forintos adósságállománnyal és csaknem harmincmilliárdos éves veszteséggel küszködő BKV Zrt. „megmentéséhez”.
Szollár Domokos kormányszóvivő elsőként említette: a Fővárosi Közgyűlés vagy megszavazza jövő februári hatálybalépéssel a novemberben elvetett átlagosan négyszázalékos, de például a jegyek esetében jóval magasabb BKV-tarifák emelését, vagy nincs semmilyen pénz. – Tűrhetetlen, ami a BKV-nál még a napokban is történt, ezért nem elég az, hogy tegnap reggel a BKV igazgatósága is átvezette szabályzataiban az átláthatósági csomagot. További garanciákat kérünk, például a kormány antikorrupciós csomagja alapján – hangsúlyozta a kormányszóvivő. Hozzátette, amíg a jelenlegi kormány dolgozik, létrehoznak egy közös megrendelőcéget a BKV, a MÁV és a Volán közreműködésével.
Demszky Gábor a tájékoztató alatt „feltűnés nélkül távozott”, később közleményben magyarázta, hogy valójában 23 milliárd forintot visszakap a főváros az itt megtermelt, de elvont adóból, szigorú feltételekkel. Ezek között említette a főváros vállalását, hogy az idén öt-, jövőre tíz-, 2011-ben 18,5, 2012– 2013-ban pedig már húszmilliárdot fizet saját költségvetéséből. – A tárgyalásokon Horváth Csaba azt ígérte, a támogatás érdekében „meggyőzi” a szocialista frakciót, mert novemberben ők is elvetették a lakosság indokolatlan terhelését.
– Sikerült meggyőznöm párttársaimat, így ha az SZDSZ újra benyújtja a BKV-tarifaemelési javaslatát, azt frakciónk egyhangúlag támogatja – közölte lapunkkal Horváth Csaba, az MSZP-s képviselők tegnap esti tanácskozása után. Szerinte egyébként nem volt szükség nagy győzködésre, ugyanis a szocialisták mindig is az inflációkövető emeléssel értettek egyet, hiszen az így keletkező hiányt amúgy is pótolni kellene a BKV-nál.
A fentiek tükrében figyelemre méltó, hogy a budapestieknek az elmúlt hét évben nemegyszer akár az infláció mértékének kétszeresét-háromszorosát is ki kellett fizetniük a jegy- és bérletárakban. A Fővárosi Közgyűlés egyébként ma kétnapos ülést tart, és akár dönthet a tarifaemelésekről is.
Tarlós István, a Fidesz fővárosi frakcióvezetője nyílt levélben szólította fel Demszky Gábort: a 2010-ben lejáró cikluson túlnyúlóan semmiféle kötelezettséget ne vállaljon. A Fidesz tiltakozik a tarifaemelés ellen. Szerintük az MSZP és az SZDSZ a már korábban leszerepelt Gyurcsány-korszakot hozza vissza, miközben a rendőrség százakat vizsgál a BKV-s korrupciós ügyek miatt.
Itt van minden fontos információ a temetők nyitvatartásáról