Mint az egyetlen nukleáris hatalom, amely bevetette az atomfegyvert, az Egyesült Államoknak erkölcsi felelőssége, hogy a tettek mezejére lépjen – mondta áprilisban Prágában Barack Obama, amellyel az amerikai külpolitika új korszakát harangozta be. Az amerikai elnök már korábban is felhívta a figyelmet: elnöksége alatt törekedni fog arra, hogy az Egyesült Államok folytassa a nukleáris leszerelést, és ratifikálja az atomkísérletek betiltásáról szóló nemzetközi szerződést. 1999-ben a szenátus elutasította az amerikai nemzetbiztonságot kényesen érintő ratifikációt, ám 2010 nyarán vagy 2011 elején újra szavazhatnak a kérdésben.
Az átfogó atomcsendszerződést eddig 182 állam írta alá, közülük 151 ratifikálta. A hatálybalépéshez azonban annak a 44 országnak szükséges a ratifikációja, amely tagja a genfi leszerelési értekezletnek. Az atomhatalmak közül Franciaország, Nagy-Britannia és Oroszország már ratifikálta a szerződést, az Egyesült Államok és Kína azonban nem. Ratifikálnia kell továbbá Izraelnek, Iránnak, Egyiptomnak és Indonéziának, illetve Észak-Koreának, Indiának és Pakisztánnak, amelyek még alá sem írták a dokumentumot.
Észak-Korea nemrég még nukleáris robbantást hajtott végre, 2003-ban pedig kilépett az atomsorompó-szerződésből, s Iránhoz hasonlóan nem működik együtt az ENSZ-szel. Izrael ugyanakkor nem ismeri el – bár nem is tagadja –, hogy nukleáris fegyverekkel rendelkezik. Az indiai kormány pedig nemrég kijelentette, nem ír alá olyan nukleáris egyezményeket, amelyek arról szólnak, hogy a nukleáris fegyverekkel rendelkező nagyhatalmak mondják meg, kinek lehet atomfegyvere.
Az atomcsendszerződésben foglalt rendelkezések végrehajtásának előkészítésére 1996-ban létrejött az Átfogó Atomcsendszerződés Szervezetének előkészítő bizottsága. Ennek vezetője Tóth Tibor, aki elmondta: a szerződés hatálybalépésének támogatottsága erősödik, s nagyon fontos lesz Washington ratifikációja, amely megnyithatja az utat egy sor további ország, elsősorban Kína ratifikációja előtt. Tóth Tibor közölte, a szerződés tiltja az atomfegyver-kísérleteket minden közegben, mindenki számára, örök időkre. A szerződésben vállaltak betartatására „egy globális riasztórendszert hoztunk létre (337 megfigyelő állomást öszszefogó nemzetközi megfigyelő rendszert), amelynek lényege, hogy gyanús zajokra figyel fel a föld felszíne alatt, felett, a víz alatt és a légkörben.” A riasztórendszer szeizmológiai, hidroakusztikai és infrahangmérő technológiákkal működik. A rendszer a 2009. május 25-i észak-koreai nukleáris robbantást is azonosította, de polgári célokra is hasznosítható: szőkőár-előrejelzésre, a vulkánkitörések észlelésére, vagy a tengerhőmérséklet változásának mérésére.

Újra féláron fagyizhat az ország!