A szifiliszről (luesz, vérbaj) sokan azt gondolják, hogy ma már nem létezik, kiveszett, letűnt korok betegsége. A feltételezést alátámasztja az is, hogy az 50-es években, miután bevezették a kötelező penicillin- kezelést, a vérbaj visszaszorult, már csak egy-két esetet diagnosztizáltak évente. A 90-es években azonban a luesz újra támadni kezdett. A betegség a volt Szovjetunió tagállamainak területéről indult hódító útjára. A járvány pár év alatt begyűrűzött Nyugat-Európába, majd Amerikába is. Magyarországon 1994–95-ben még száz alatt volt a diagnosztizált esetek száma, míg ma ötszáz feletti. A fővárosban a Semmelweis Egyetem Bőr- és Nemikórtani Klinikán kezelik a szifiliszes, a gonorrhoeás (kankó, tripper) és egyéb nemi betegségekkel küzdő pácienseket. Sok szifiliszes beteg nem is sejti, hogy a vérében megtalálható a Treponema pallidum baktérium, ami a vérbaj okozója.
– Az STD Centrumba érkező szifiliszes betegek ötvenöt százalékát tünetmentes, fertőző állapotban diagnosztizáljuk – magyarázza lapunknak Pónyai Katinka, az STD Centrum vezetőhelyettese. – A betegség első stádiumában, mintegy három héttel a fertőzés után, seb alakulhat ki a nyálkahártyán vagy a nemi szerven, ami spontán elmúlik. Két hónap elteltével, a második stádiumban, a törzsön, a karokon nem viszkető, szimmetrikus kiütések jelentkeznek – teszi hozzá a szakorvos, aki elmondja, hogy a szifiliszt a betegségek majmának is nevezik azért, mert több formában, csalánkiütés, gombás vagy vírusos fertőzésként is mutatkozhat. Felvetül a kérdés: hogyan jöhet rá valaki arra, hogy szifiliszes? Hiszen a sebek, a kiütések spontán eltűnnek. – A betegséget a háziorvos is felismerheti, de véradásnál, terhes kismamák rutinellenőrzése során is kiderülhet. Vannak olyan érintettek, akik tudatosan élnek, sejtik, hogy a nemi orientációjuk miatt rizikócsoportba tartoznak – mondja az orvos. Hozzáteszi, a legtöbb fertőzött a homoszexuálisok köréből kerül ki, illetve azok is érintettek, akik gyakran váltják partnerüket, azaz promiszkuálók – magyarázza Pónyai. Az intravénás droghasználók is fertőzöttek lehetnek, és kevesen tudják, hogy extragenitális átvitellel, azaz orális, anális szex útján is elkapható a szifilisz – hangsúlyozza a szakorvos. – Szív-ér rendszert is megfertőző szifiliszt nem tapasztaltunk az elmúlt öt évben, de idegrendszerit igen – magyarázza Pónyai Katinka, aki felhívja a figyelmet arra, ha a betegség elharapódzik, epilepsziát, személyiségváltozást, dühkitörést, depreszsziót, demenciát, bénulást, reflexcsökkenést okozhat.
Árulkodik a vérbaj
A szifilisz penicillinnel hatásosan gyógyítható, ezt általában izomba, vagy intravénásan adják be a betegeknek. A klasszikus, tünetmentes szifilisz kezelése három hétig tartó kúrával befejeződik, de az utógondozás még két évig eltart, azaz negyed-, majd féléves periódusokban vérvétel útján ellenőrzik az egykori betegeket. A probléma viszont az, hogy sokan nem járnak vissza az utógondozásra. – A nemi betegeknél mindig az a gond, hogy ők úgy vélik, egészségesek. Éppen ezért lelkiismeret-furdalás nélkül létesítenek nemi kapcsolatot is, és az ellenőrzésnek sem érzik szükségét – mondja a szakorvos. Szerinte az STD betegségek magatartás-betegségnek számítanak, azaz általában egyfajta viselkedésforma következménye a fertőződés. – Kivételek azonban a szifiliszes betegek között is vannak, akikhez úgymond hazaviszik a betegséget. A szifiliszből kigyógyultak esetében azonban gyakori a visszafertőződés, ugyanis kevesen hagynak fel a korábbi életvitelükkel – teszi hozzá. A szifilisz tehát a penicillintől elmúlik, de a szövődmények tartósak. A meggyógyult betegek vérében örökre megmaradnak a betegségre jellemző antitestek, ezáltal vért sem adhatnak. A vérbaj jelző is erre utal.
HIV és luesz együttese
A szakorvostól megtudtuk, hogy egyre több az olyan beteg, aki HIV-fertőzöttként lesz szifiliszes. Ez két dologra utal: egyrészt hogy a HIV-fertőzött nem védekezett, másrészt hogy nagy valószínűséggel továbbadta a HIV-vírust. – A Szent László Kórház immunológiai osztályán gondozott HIV-betegek között, a 2005 és 2009 közötti időszakban 69 esetben diagnosztizált az STD Centrum szifiliszt, 32 esetben első fertőzésként, míg 34 esetben már volt szifilisze a betegnek, és újrafertőződött – mondja Pónyai Katinka, aki hozzáteszi, a HIV vírus megváltoztatja a szifilisz kimenetelét is, azaz a beteg sokkal gyorsabban jut el az idegrendszeri szövődményekkel járó stádiumig.
A szifilisz nemi úton, vérrel és szoptatás útján is terjed. A legtöbb beteg a fiatal felnőttek közül kerül ki. A legveszélyeztetettebbek a 20 év körüli nők és a 25–30 év közötti férfiak. A nemek közüli megoszlás szerint csak elenyésző számban találhatók női betegek. A megfertőződött páciensek feltérképezését az STD Centrum szakasszisztensei végzik. – A gondozónők beszélgetnek a páciensekkel, és nekik mondják el az érintettek, hogy hány partnerük volt, illetve hogyan lehet őket elérni – mondja a szakorvos. A betegek anonimitását természetesen diszkréten kezelik. – A beteg stádiumától függően, a feltételezett fertőződési időre visszamenőleg ellenőrizzük a partnereket, akik, ha nincs tünetük, akkor megelőző terápiaként penicillininjekciót kapnak. Helyes óvszerhasználattal azonban csökkenne a szifiliszes és gonorrhoeás fertőzések száma – figyelmeztet Pónyai Katinka.
Egy lány, aki megjárta a poklot
Szifiliszkezelésen átesett lány áll a centrum bejáratánál, ő önként vállalta, hogy beszél arról, miként fertőződött meg.
– Társkereső oldalon ismerkedtem meg egy fiúval – mondja, majd gyorsan folytatja. – Pár hónapig találkozgattunk, majd eltávolodtunk egymástól. Fél évvel később MSN-en megkeresett, és közölte, hogy valószínűleg megfertőzött szifiliszszel, ezért menjek el kontrollra a Mária utcai klinikára. Egy vérvételen ugyanis róla már kiderült, hogy beteg. A vizsgálatok előtt sejtettem, hogy gond van, mert furcsán éreztem magam, de azért bíztam abban, hogy tévedek. Nagyon féltem, ezért egy barátom kísért el a klinikára. Míg a váróban a leletre vártunk, próbálta tartani bennem a lelket, azt mondta: gondolj valami pozitívra! Amikor a nővér megjelent, nem tudtam, hogy sírjak-e vagy nevessek, mert tényleg pozitív lett a véreredményem. Hetekig kaptam az injekciókat, hiszen második stádiumos szifiliszes voltam. A kontrollvizsgálatokra most is rendszeresen visszajárok, de a történet után már senkiben nem bízom, mert szifilisz helyett HIV-vírust is kaphattam volna – mondja a fiatal nő.

Erre nagyon ráfázhat Magyar Péter, újabb ügyekben jelentették fel