Több önmérsékletet várnak a nagyoktól

2009. 12. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Schwarzenegger harcolna. Az Egyesült Államoknak kellene a klímavédelmi harc élére állnia Arnold Schwarzenegger szerint. A kaliforniai kormányzó a The Financial Times című lapnak elmondta: „Kalifornia a világ nyolcadik legnagyobb gazdasága, és Kalifornia formálja az amerikai trendeket. Nem gondoljuk, hogy Washingtonra vagy Pekingre kellene várnunk.” Schwarzenegger 2006-ban törvényt fogadtatott el Kaliforniában az üvegházhatású gázkibocsátás korlátozásáról és a megújuló energiaforrások kiaknázásáról, az akkori elnök, George W. Bush politikájával szembehelyezkedve. (MTI)


Egyre több jel utal arra, hogy a koppenhágai klímakonferencia zárószakaszában, a december 18–19-i csúcsértekezleten nem születik olyan megállapodás, amelyet a környezetvédők szükségesnek tartanak a globális felmelegedés féken tartásához. Szakértők elsődlegesen attól tartanak, hogy a gazdasági-kereskedelmi versengés miatt a nagyhatalmak nem hajlandók kellő mértékben visszafogni az üvegházhatású gázok kibocsátását, eközben a leginkább környezetszennyező országok – az Egyesült Államok, Kína, India, Brazília – pedig egymástól várnak el nagyobb áldozathozatalt.
A The Times brit napilap értesülései szerint akár hat évet is várhatnak a klímaváltozás miatt aggódók arra, hogy a globális felmelegedés kapcsán kulcsfontosságú döntéseket hozzanak a világ vezetői. A jelen állás szerint ugyanis a nagyhatalmak nem fogadják el az ENSZ éghajlat-változási kormányközi testületének javaslatát, miszerint 1990-hez képest 2020-ig 25–40 százalékkal kellene csökkenteni az üvegházhatású gázok kibocsátását ahhoz, hogy a globális felmelegedés ne haladja meg a 2 Celsius-fokot. Ezzel szemben egy kompromisszumos megállapodást kötnek majd a gazdag országok, amelynek vállalásait 2015–16-ban felülvizsgálják. Szakértők szerint a jelenlegi vállalások alapján arra lehet számítani, hogy 2020-ig legfeljebb 18 százalékkal lehet csökkenteni a kibocsátást.
A hosszú késlekedés minden bizonnyal felháborítja a fejlődő országokat, akiket a leginkább sújtják a klímaváltozás negatív hatásai, noha jóval kevesebb környezetszennyező gázt bocsátottak ki a légkörbe, mint a gazdag országok. Nem véletlen, hogy tegnap a fejlődő országok egy csoportja kivonult a konferencia hivatalos fórumairól, megszakítva ezzel a tárgyalások menetét. A zárt ajtók mögött zajló eseményekről kiszivárgott információk szerint az afrikai országok a fejlett ipari államokra kívánnak nyomást gyakorolni, hogy emeljék az üvegházgázok kibocsátásának csökkentésére tett vállalásaikat. Az afrikai államok korábban figyelmeztettek, ha úgy adódik, a záró csúcsértekezleten sem vesznek részt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.