Emberek, akik megváltoztatták a világot

Az évtized végéhez érve újságok, televíziós csatornák és internetes honlapok tesznek kísérletet arra, hogy a 2000-es évek kihagyhatatlan filmjeit, legjobb slágereit vagy éppen leghumorosabb eseményeit gyűjtsék össze egy-egy válogatásban. A Financial Times eközben azt az ötven személyiséget mutatja be, aki a brit napilap szerint a legnagyobb hatást gyakorolta a világ politikai, gazdasági, kulturális eseményeinek alakulására.

2010. 01. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Oszama bin Laden kilétéről, hollétéről nem sokat tudni, az sem biztos, hogy létezik, az utóbbi években pedig úgy eltűnt, hogy videoüzenetek helyett hangfelvételeken fenyegeti a nyugati civilizációt. Az al-Kaida állítólagos vezetője mégis beíratta magát a történelemkönyvekbe és a brit pénzügyi napilap válogatásába, hiszen elsősorban őmiatta indult a globális terror elleni háború, s miatta szállták meg az amerikaiak Afganisztánt és Irakot. Bin Ladent tartják a 2000-es évek egyik legmegrázóbb eseménysorozatának, a 2001. szeptember 11-i terrormerényletek értelmi szerzőjének.
A Financial Times listájára kerül ennek megfelelően George W. Bush és Barack Obama is. Előbbi háborúk megindításával elidegenítette az Egyesült Államokat a világtól, s a Financial Times azt is megemlíti, hogy Bush elnöksége alatt nőtt a legnagyobbra az amerikai költségvetési hiány a második világháború óta. Nem véletlen, hogy maguk az amerikaiak is őt tekintik az Egyesült Államok eddigi legrosszabb elnökének. Barack Obama ezzel szemben kinyújtotta kezét a világnak – amiért Nobel-békedíjjal is kitüntették –, s elődjéhez képest megelégszik a többpólusú világ gondolatával.
A Financial Times listáján a politikusok közé értelemszerűen bekerült többek között Mahmúd Ahmadinezsád iráni elnök (aki országa nukleáris programjához ragaszkodva kiváltotta a Nyugat ellenszenvét), Tony Blair volt brit miniszterelnök (az utóbbi évtizedek legkarizmatikusabb brit politikusa, George W. Bush „pudlikutyája”), a Nobel-békedíjas Al Gore volt amerikai alelnök (a környezetvédelem terén játszott szerepe miatt), Hu Csin-tao (Hu Jintao) kínai elnök (akinek irányítása alatt Kína magabiztos világpolitikai és -gazdasági tényezővé vált), Luiz Inácio Lula da Silva brazil elnök (aki az IMF szerint hozzájárult ahhoz, hogy Brazília a világ ötödik legnagyobb gazdaságává váljon), Angela Merkel német kancellár (akinek vezetése alatt Németország sikeresen átvészelte a gazdasági válságot) és Vlagyimir Putyin orosz kormányfő (aki elnökként új erőt adott országának).
A brit napilap nem hagyta ki azokat a személyeket sem, akik forradalmasították a televíziózást és az internethasználatot: Jeff Bezos az Amazon internetes áruház, Meg Whitman az Ebay internetes aukciós honlap, Larry Page és Sergey Brin a Google internetes kereső, Jack Dorsey, Biz Stone, Evan Williams a Twitter, Mark Zuckerberg a Facebook közösségi oldal feltalálója, a holland John de Mol nevéhez pedig a világszerte népszerű Big Brother valóságshow fűződik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.