Kanadai intés hazánknak

Kanada komolyan fontolgatja a vízumkényszer bevezetését a magyar állampolgárokkal szemben, hogy ezzel csökkentse a főként cigány származású menedékkérők számát, értesült a kanadai nemzeti hírügynökség. Ottawa Budapestre hárítja a felelősséget, Kanada szerint hazánk nem lépett fel kellő hatékonysággal.

2010. 01. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csehország és Mexikó után Magyarország lehet a harmadik olyan állam, amely ellen vízumkényszert vezet be Kanada, értesült a The Canadian Press hírügynökség. A kanadai bevándorlásügyi minisztérium statisztikái szerint a Magyarországról érkező menedékkérők száma tavaly tavasz óta drasztikusan megemelkedett, annak ellenére, hogy a magyar és a kanadai hatóságok hónapok óta próbálják kezelni a problémát. Hazánk számára európai uniós tagállamként 2008 tavaszán lépett érvénybe a vízummentesség, azóta egyenletesen növekedett a menedékkérők száma – kezdetben
20-40 kérelem érkezett havonta –, majd tavaly tavasz óta ugrásszerűen emelkedett tovább, mára a havi 200-at is eléri. Tavaly az év első felében 750 magyar állampolgár kért menedéket Kanadában.
Jason Kenney kanadai bevándorlásügyi miniszter júniusban Budapesten tárgyalásokat folytatott és sürgette magyar kollégáit, tegyenek lépéseket a menedékkérők megállítására. Alykhan Velshi, a minisztérium szóvivője szerint a két ország együttműködése eddig semmilyen konkrét eredményeket nem hozott. Velshi közölte, a növekedés oka a befogadói szabályok egyre növekvő kihasználása, az emberkereskedelem mértékének növekedése és a kivándorlási tanácsadók gátlástalansága. „Mindez azonban a magyar kormány felelőssége” – nyilatkozta. Az ottawai magyar konzul, Helyes Imre erre úgy reagált: „Minden magyar állampolgár szabadon utazhat a világban. Ha Kanadának gondjai vannak a bevándorlási rendszerével, azt nem a mi feladatunk kijavítani.”
Paul St. Clair, a torontói roma közösségi központ vezetője azzal indokolta a menedékkérők számának emelkedését, hogy a Magyarországon élő cigányok „egy eléggé gusztustalan fasiszta újjáéledés” elől menekülnek, ezért a kanadai hatóságoknak komolyabban kellene venniük a magyar menedékkérelmeket. Csehország ellen tavaly nyáron vezetett be vízumkényszert Kanada, szintén a menedékkérők számának megugrása miatt. Az ottawai hatóságok azóta többször is elutasították, hogy a cigányok az etnikai indíttatású erőszak elterjedése miatt hagyták volna el Csehországot. A vízumkényszer bevezetése Kenney szerint bevált, hiszen megállította a mexikóiak és a csehek áradatát.
Az Európai Unió októberben arra szólította fel Kanadát, hogy vonja vissza intézkedését, s így elkerülhetők lehetnek az uniós válaszintézkedések. Csehország ugyanakkor bevezette a kanadai szolgálati és diplomata-útlevéllel utazó állampolgáraival szemben a vízumkényszert.
Lapunk megkeresésére Balogh Dénes helyettes külügyi szóvivő egy októberi külügyminisztériumi közleményre irányította figyelmünket, miszerint „a magyar és kanadai hatóságok hónapok óta szorosan együttműködnek abból a célból, hogy megőrizzék a magyar állampolgárok vízummentességét”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.