Kölcsönös támogatás

A 2011-ben egymást követő magyar, illetve lengyel uniós elnökség is kiváló alkalmat nyújt arra, hogy szorosabbra fűzzük a két ország kapcsolatait – hangoztatta tegnap Balázs Péter külügyminiszter és lengyel kollégája, az egynapos látogatásra Budapestre érkezett Radoslaw Sikorski. A kapcsolatok megerősítésére szükség lesz, mert az utóbbi években a két baráti állam látványosan eltávolodott egymástól.

2010. 01. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Közös visegrádi képviseletek. A lengyel és a magyar külügyminiszter találkozóján szó esett a közös visegrádi külképviseletek létesítéséről. Radoslaw Sikorski közölte, olyan közös épületekről van szó, ahol egymás mellett dolgoznak a V4-országok. Balázs Péter elmondta, Fokvárosban létesülhet egy közös V4-képviselet, illetve a külügyminiszter felajánlotta partnereinek, hogy Csungcsingban a magyar főkonzulátuson is társulhatnának hazánkhoz. (K. Z.)


Magyarországot és Lengyelországot nagyon régi és erős barátság fűzi össze, ami sok kormányváltást kiállt már – mondta a sajtótájékoztatón Balázs Péter. A két külügyminiszter hangsúlyozta, míg Magyarország a lengyelek számára fontos Balti-tengeri stratégiát támogatja az EU-n belül, addig a lengyelek kiállnak a Duna menti országok összefogását célzó Duna-stratégia kidolgozása mellett. Megegyeztek abban, hogy a magyar uniós elnökség és a visegrádi együttműködés kölcsönösen támogatja egymást.
A külügyminiszterek elutasították lapunk azon felvetését, hogy a V4-, illetve – elsősorban Gyurcsány Ferenc miniszterelnöksége idején – a lengyel–magyar kapcsolatok elhalványultak volna. Balázs Péter elmondta, a nagyra nőtt Európai Unióban van értelme az együttműködésnek, s a V4 szervezésében a márciusra tervezett keleti partnerség konferencia is ezt bizonyítja.
A Financial Times nemrég még azon csodálkozott, hogy a visegrádi csoport egyáltalán létezik, hiszen Lengyelország ma már több szeretne lenni, mint egyszerű regionális szereplő, Csehország mindig is „többre tartotta magát” szomszédainál, míg Magyarország és Szlovákia kapcsolata sem felhőtlen. Lengyel szakértők szerint akadályozta a két ország közötti mélyebb együttműködést a magyar külpolitika erős orosz kötődése. A lengyel elit megrökönyödéssel reagált Gyurcsány Ferenc Kelet-Európa pénzügyi megsegítését célzó brüszszeli javaslatára, és azt sem felejtették el, hogy Kazimierz Marcinkiewicz kormányfő, illetve Lech Kaczynski államfő 2006-os látogatásakor a szocialisták látványosan elhanyagolták vendégeiket.
A magyar–szlovák kapcsolatokra vonatkozó kérdésre Sikorski azt felelte, „jó lenne, ha az EU-n belül érvényes egyezményeket minden egyes tagállam betartaná”. A külügyminiszter találkozott Sólyom László államfővel, Bajnai Gordon miniszterelnökkel és Orbán Viktorral, a Fidesz elnökével is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.