Súlyos biztonsági hibák a merénylet előtt

Teljesen át kell alakítani a védelmi rendszert, hiszen az egyik tanulsága a minapi repülőgép-robbantási kísérletnek az, hogy a légi közlekedés biztonsága szempontjából a jövő kiszámíthatatlan – mondta lapunknak Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő. Miközben Észak-Amerikában és Európában szigorítják a légiforgalmi biztonsági ellenőrzést, újabb részletekre derült fény a múlt héten meghiúsult merénylettel kapcsolatban.

2010. 01. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

December elején még Jemenben volt az a 23 éves nigériai fiatalember, aki múlt pénteken megkísérelte felrobbantani a Delta-Northwest Airlines Amszterdamból Detroitba közlekedő járatát, amelynek közel 300 utasa volt. Erről a jemeni külügyminisztérium számolt be tegnap. „Miután diákvízumot kapott, hogy arab nyelvet tanulhasson egy szanaai intézményben, augusztus és december között Jemenben tartózkodott” – mondta a minisztérium szóvivője. Umar Farouk Abdulmutallabnak azért adtak vízumot, mert látták, hogy több baráti országba – köztük az Egyesült Államokba – korábban megkapta a tartózkodási engedélyt. Az amerikai hatóságok ugyanis annak ellenére nem vonták vissza az Egyesült Államok területére többszöri belépést engedélyező vízumát, hogy a férfi apja még novemberben jelezte az abujai amerikai nagykövetségnek: fia újabban radikális nézeteket vall.
Mint Nógrádi György elmondta, Abdulmutallab diákvízum-kérelmét a brit hatóságok tavaly elutasították, erről azonban elfelejtették tájékoztatni mind az amerikai, mind a holland hatóságokat. A fiatalember úgy szállt fel a Detroitba tartó gépre, hogy folyadék-, illetve portartály volt az öve alatt a testére erősítve. „Célja az volt, hogy bombát juttasson át a biztonsági berendezéseken, és ez sikerült is neki. A merényletet egy utas hiúsította meg, nem a biztonságiak, és nem volt a gépen légimarsall sem” – mutatott rá a biztonsági hiányosságokra Nógrádi György. A szakértő szerint Amerikában nem tartják elképzelhetetlennek azt sem, hogy az Air France repülőgépét, amely júniusban tűnt el útban Brazíliából Párizsba, ugyanilyen módszerrel robbantották fel.
A gazdag családból származó merénylő egyébként Jemenbe azért ment, hogy iszlám jogot tanuljon. A fiatalember mozlim, de nem arab; ideológiai alapon szervezték be az al-Kaida az Arab-félszigeten nevű szervezetbe, az al-Kaida jemeni központú szárnyába. Elfogása után azt mondta, a terrorszervezet megbízásából cselekedett, s hozzá hasonlóan újabb merénylők készülnek repülőgépek felrobbantására.
Az ABC News úgy értesült, hogy a merényletet kitervelő csoport két tagját 2007 novemberében éppen az Egyesült Államok engedte szabadon a guantánamói börtöntáborból, így Mohammed Attik al-Harbi és Mohammed al-Avfi hazatérhetett Szaúd-Arábiába. Jemen eközben jelezte, nem kap elég segítséget a Nyugattól az al-Kaida elleni küzdelmében. Abu Bakr al-Kirbi külügyminiszter elmondta, becslésük szerint több száz al-Kaida-tag működik Jemenben. Az amerikai elnök a merényletkísérlet értelmi szerzőinek felkutatását ígérte.
A Budapest Airport Zrt. közben az MTI-vel tudatta: a Ferihegyi repülőtéren szigorodnak az ellenőrzések. Egyes repülőjáratok esetében minden utas ruházatát és kézipoggyászát ismételten átvizsgálják.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.