December elején még Jemenben volt az a 23 éves nigériai fiatalember, aki múlt pénteken megkísérelte felrobbantani a Delta-Northwest Airlines Amszterdamból Detroitba közlekedő járatát, amelynek közel 300 utasa volt. Erről a jemeni külügyminisztérium számolt be tegnap. „Miután diákvízumot kapott, hogy arab nyelvet tanulhasson egy szanaai intézményben, augusztus és december között Jemenben tartózkodott” – mondta a minisztérium szóvivője. Umar Farouk Abdulmutallabnak azért adtak vízumot, mert látták, hogy több baráti országba – köztük az Egyesült Államokba – korábban megkapta a tartózkodási engedélyt. Az amerikai hatóságok ugyanis annak ellenére nem vonták vissza az Egyesült Államok területére többszöri belépést engedélyező vízumát, hogy a férfi apja még novemberben jelezte az abujai amerikai nagykövetségnek: fia újabban radikális nézeteket vall.
Mint Nógrádi György elmondta, Abdulmutallab diákvízum-kérelmét a brit hatóságok tavaly elutasították, erről azonban elfelejtették tájékoztatni mind az amerikai, mind a holland hatóságokat. A fiatalember úgy szállt fel a Detroitba tartó gépre, hogy folyadék-, illetve portartály volt az öve alatt a testére erősítve. „Célja az volt, hogy bombát juttasson át a biztonsági berendezéseken, és ez sikerült is neki. A merényletet egy utas hiúsította meg, nem a biztonságiak, és nem volt a gépen légimarsall sem” – mutatott rá a biztonsági hiányosságokra Nógrádi György. A szakértő szerint Amerikában nem tartják elképzelhetetlennek azt sem, hogy az Air France repülőgépét, amely júniusban tűnt el útban Brazíliából Párizsba, ugyanilyen módszerrel robbantották fel.
A gazdag családból származó merénylő egyébként Jemenbe azért ment, hogy iszlám jogot tanuljon. A fiatalember mozlim, de nem arab; ideológiai alapon szervezték be az al-Kaida az Arab-félszigeten nevű szervezetbe, az al-Kaida jemeni központú szárnyába. Elfogása után azt mondta, a terrorszervezet megbízásából cselekedett, s hozzá hasonlóan újabb merénylők készülnek repülőgépek felrobbantására.
Az ABC News úgy értesült, hogy a merényletet kitervelő csoport két tagját 2007 novemberében éppen az Egyesült Államok engedte szabadon a guantánamói börtöntáborból, így Mohammed Attik al-Harbi és Mohammed al-Avfi hazatérhetett Szaúd-Arábiába. Jemen eközben jelezte, nem kap elég segítséget a Nyugattól az al-Kaida elleni küzdelmében. Abu Bakr al-Kirbi külügyminiszter elmondta, becslésük szerint több száz al-Kaida-tag működik Jemenben. Az amerikai elnök a merényletkísérlet értelmi szerzőinek felkutatását ígérte.
A Budapest Airport Zrt. közben az MTI-vel tudatta: a Ferihegyi repülőtéren szigorodnak az ellenőrzések. Egyes repülőjáratok esetében minden utas ruházatát és kézipoggyászát ismételten átvizsgálják.

Magyar Péter ismét VIP‑páholyban bulizott