Visszafogott elnöki poharazgatás

Minden bizonnyal a Fehér Házban, a Kremlben és az Elysée-palotában is mulatsággal, tánccal és alkohollal búcsúztatják az óévet a nagyhatalmak vezetői. Ezek a vezetők azonban cseppet sem hasonlítanak elődjeikre. Változnak a trendek, a táplálkozási szokások, a mai állam- és kormányfők se nem láncdohányosok, se nem alkoholisták, inkább felelősségre és józanságra szólítják fel a fiatalabb nemzedékeket.

2010. 01. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bizonyára sokan emlékeznek még arra a július végi jelenetre, amikor Barack Obama és alelnöke, Joe Biden a Fehér Ház kertjébe sörözgettek. Pontosabban azzal a két férfival beszélgettek, akiknek ügye akkoriban faji feszültségekhez vezetett az Egyesült Államokban. A beszélgetés tartalma mellett az újságolvasók arról is hírt szerezhettek, hogy az amerikai elnök Bud Lightot (4,2 százalék alkoholtartalmú sört), Biden pedig alkoholmentes sört, Bucklert ivott. Köztudott, hogy sem Obama, sem Biden nem nagy híve a szeszes italoknak, a sörözgetést inkább PR-kampánynak szánták. Az elnök kedvence itala ugyanis állítólag a feketeerdő ízű gyümölcsös jegestea, nem iszik kávét és csak ritkán sörözik.
Annál jobban kedveli a sört, különösen a németet Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnök, aki a KGB szolgálatában több évet töltött az NDK-ban. Oroszországban az utóbbi években csökkent a nemzeti ital, a vodka iránti kereslet, aki megteheti, drágább szeszes italt, jó minőségű bort és sört, üdítőitalokat vásárol. Ezt a trendet a fiatalabb politikai elit is követni látszik, a síelés és a teniszezés mellett divatos lett a whisky- és a konyakfogyasztás. Dmitrij Medvegyev államfő az ásványvizet kedveli és a fehérbort.
Hol vannak már azok az idők, amikor az Elysée-palota különleges evési és ivási szertartásokról voltak híresek, mint Pompidou, Giscard d’Estaing, Mitterrand vagy Chirac idejében! – dohog a Nicolas Sarkozy által meghonosított szokások felett a holland borászati szaklap, a Wijnerein munkatársa. Sarkozy ugyanis nem iszik alkoholt. Chirac idejében a La Reine Blanche borból évente több ezer palackot rendeltek a kormány céljaira, ezt azonban mára leállították. Sarkozyt soha nem lehet látni pezsgős- vagy borospohárral a kezében, nagy fájdalmára az ország bor- és pezsgőtermelőinek, akiknek nagyon jól jött az elegáns elnök ínyenc ízlése és támogatása.
Ezzel épp ellentétes Luiz Inácio Lula da Silva hozzáállása az alkoholhoz, ő ugyanis nem veti meg az italt, egy amerikai újságíró még arról is cikkezett, hogy a brazil elnök alkoholista. Az bizonyos, hogy Lula elnök az erős italokat kedveli, mint például hazája cukornádból készített cachaca likőrje.
Kevin Ruddnak is van saját története az ivásról, amely azonban majdnem politikai karrierjébe került. Az ausztrál miniszterelnök még 2003-ban vett részt az ENSZ New York-i ülésszakán hazája képviseletében, majd egy fárasztó estét követően beült egy italra egy sztriptízbárba. Onnan az esetről tudósító Sunday Telegraph szerint „nem megfelelő viselkedés miatt” távozásra szólították fel. Rudd elismerte, ott volt a klubban, ám nem emlékezett a kitiltásra, mivel bevallása szerint akkor már sokkal többet ivott a kelleténél.

Reformkonyha a Kremlben.
A Kreml konyháján nagy változások mentek végbe az idén: a kombinát élére Igor Buharov neves vendéglős került, aki nagy hangsúlyt fektet az egészséges táplálkozásra. Buharov elmondta: a korábbinál több könynyű saláta és kevesebb zsíros étel kerül az asztalra, elkészítésükhöz több természetes savat használnak, teljesen kitiltották a fagyasztott ételeket és minél kevesebb burgonyát, kenyeret szervíroznak. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.