A svédek cáfolják az MSZP-t

Leghamarabb 61 éves korban lehet Svédországban nyugdíjba menni, és 65 év felett automatikusan megemelkedik a járadék összege a svéd egészségügyi és szociális minisztérium adatai szerint. Mindezt a budapesti svéd nagykövetségen is megerősítették. Az Eurostat adatai szerint a svédek átlagosan 63 éves korukban mennek nyugdíjba, az átlagnyugdíj négyszerese a magyarnak. Nálunk a szocialista kabinet tavaly 65 évre emelte fel a nyugdíjkorhatárt.

2010. 02. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem támasztja alá a Magyar Szocialista Pártnak az ellenzékre vonatkozó közléseit a svéd egészségügyi és szociális minisztérium (Riksförsäkringsverket) társadalombiztosítási rendszerre vonatkozó törvénye, amely szerint 61 éves kortól nyugdíjba lehet vonulni Svédországban. A budapesti svéd nagykövetség illetékesei is úgy tájékoztatták lapunkat, hogy a nyugdíjkorhatár rugalmas, 61 éves kortól úgynevezett jövedelemalapú, illetve prémiumnyugdíj egyaránt igényelhető, és a nyugállomány mellett lehetőség nyílik a további munkavégzésre is. A prémiumnyugdíj is része az állami nyugdíjalapnak, de ez esetben a járulékfizetők maguk határozhatják meg, hogy milyen befektetésekbe kerüljön a pénzük.
A svéd szaktárca nyugdíjrendszert érintő részletes tájékoztatója szerint az állam minimumnyugdíjat garantál azoknak is, akik a munkanyugdíjra nem szereztek jogosultságot, elmúltak 65 évesek, és 40 év tartózkodási idővel rendelkeznek Svédországban. Ennek fedezetét a költségvetésbe befizetett adókból biztosítják, és a juttatás összegét az inflációval növelik. A garantált nyugdíj legmagasabb összege az Euvonal.hu szakportál szerint 7153 korona, azaz csaknem 190 ezer forint havonta.
A diplomáciai képviselet megerősítette: a svéd nyugdíjrendszer célja az emberek munkára ösztönzése, hiszen ha valaki többet dolgozik, annak a nyugdíja nagyobb lesz, de a nyugállományban is lehetőség nyílik a további munkavégzésre. A törvény szerint az állami költségvetésből külön kiegészítik azok nyugdíját, akiknek járadéka messze elmarad az átlagtól. A garanciális kifizetések az inflációval megegyező mértékben emelkednek.
Az 1996-ban bevezetett nyugdíjrendszer lényege, hogy a 18,5 százalékos nyugdíjjárulék fizetése fele-fele arányban oszlik meg a munkáltató és a munkavállaló között. A befizetett összeget egy névleges egyéni számlán tartják nyilván, és évente a bérnövekedéssel arányban emelik. Az állampolgárok évről évre tájékoztatást kapnak a felhalmozott összeg növekedéséről, emellett kiemelendő, hogy Svédországban sokan élnek az önkéntes előtakarékosság lehetőségével is. A híresztelésekkel ellentétben a rokkantsági nyugdíjat is a költségvetésbe befolyt adókból fedezik.
A svéd nyugdíj átlagosan legalább négyszer több, mint a magyar, sőt az állam úgynevezett életfenntartási támogatás formájában gondoskodik azokról is, akiknek olyan alacsony összegű a járadéka, hogy abból nem lehetne méltó színvonalon megélni. Az Európai Unió statisztikai hivatalának tavalyi adatai szerint a svédek átlagosan 62-63 éves korukban vonulnak nyugdíjba, attól függően, hogy van-e munkájuk. A skandináv állam nyugdíjrendszerét is meghatározza a társadalom elöregedése. Kristian Carlsson svéd újságíró lapunknak elmondta, hogy az országban éppen emiatt társadalmi vita folyik arról, hogy a közeljövőben emelni kellene-e a nyugdíjkorhatárt, a többség egyetért abban, hogy erre szükség volna.
Kiemelendő, hogy a nyugdíjrendszer szempontjából alapvető fontosságú gazdasági adatoknál is lényeges eltérést mutat Svédország és hazánk. A svédeknél kifejezetten magas a foglalkoztatottak aránya: az Eurostat adatai szerint a felnőtt lakosság 74 százaléka dolgozik, szemben a magyar 56 százalékkal. A születéskor várható átlagéletkor náluk 79 év, míg hazánkban csak 70 év, ami az unióban az egyik legalacsonyabb.
Az MSZP nyugdíjcsökkentésre vonatkozó állításait éppen ezek az adatok cáfolják.
– Amennyiben ugyanis a magyarok a jelenlegi 57,8 év helyett 70 évesen vonulnának nyugdíjba, a romló halandósági tendenciákat is figyelembe véve, az egy főre jutó nyugdíj több mint két és félszeresre történő növekedését okozná – nyilatkozta lapunknak Lukács Marianna, a Patikapénztár ügyvezető igazgatója. Hangsúlyozta: a magyar férfiak 39,2, a nők pedig 38 év átlagos szolgálati idő után vonulnak nyugdíjba, a férfiak 16,6, a nők pedig 22,8 évet töltenek átlagosan nyugdíjban. Hozzátette: mivel a magyar nyugdíjrendszer első pillére a mindenkori bevételeket osztja ki maradéktalanul a mindenkori nyugdíjasok között, egy kis számolással könnyen belátható, hogy a 12 évvel meghosszabbított járulékfizetési idő – ami természetszerűleg a nyugdíjban töltött éveket ugyanennyivel megrövidíti – elvileg nagyságrenddel nagyobb bevételt és sokkal kisebb kiadást jelentene, vagyis kevesebb nyugdíjas a jelenleginél több mint két és félszeres nyugdíjat kapna fejenként.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.