Az Árpád hídról már jól látható a múlt évben fűzöld, kék és fehér színekbe öltöztetett óbudai faluház, azaz Budapest egyik legnagyobb panelháza, amelynek tetején a néhány évvel ezelőtti fantasztikus filmek képi világát idéző napkollektorok jelzik: a beton nem vész el, csak átalakul. A nyolcvanas években épült Szőlő utcai szalagházban élők immár hivatalosan is bejegyzett új nevükhöz méltón, példát mutattak öszszefogásból Budapest és az ország más nagyvárosaiban felhúzott lakótelepeknek. Hároméves előkészítés után alig fél év alatt készült el az uniós forrásokból, állami és önkormányzati támogatású komplex panelfelújítási program.
Az első nagy tájékoztató fórumunkra több mint ötszázan jöttek el az itteni 886 lakásból, ahol csaknem háromezren élnek – emelte ki Bús Balázs (Fidesz) Óbuda-Békásmegyer polgármestere, aki szerint az energiatakarékos panelfelújítás elmúlt évekbeli történetében ez az 1,2 milliárd forint összköltségű beruházás valóban mintaprojekt lett, és nem véletlen, hogy esélyes az Európai Bizottság fenntartható energia díjára. A főváros második legnagyobb kerületének vezetője elmondta: még Tarlós István polgármestersége idején csatlakoztak az EU egyik energetikai programjához, hogy a III. kerület Európában a harmadik olyan önkormányzat lehessen, ahol egy pályázaton kiválasztott tömbházban olyan átalakítást végezzenek, amely nemcsak az energiaköltségek csökkentésére, hanem az ilyen lakótelepek mindennapi életére, esztétikájára is jelentős hatással lesz. – Minden lépést közösen, a társasházzal, a lakókkal, a közös képviselővel, a pályázaton nyertes kivitelező és üzemeltető cégekkel, valamint a fűtést és a meleg vizet szolgáltató Főtáv Zrt.-vel közösen alakítottunk ki: a házra felszerelt napkollektorrendszertől kezdve a nyílászárók cseréjén át a külső szigetelésig. A bruttó 1,2 milliárd forintos költséghez az unós forrásokból egymillió eurót nyertünk, így Brüsszel állta a ránk eső 480 millió forint saját részt, az állam „panel plusz” programjából nyert 400 millió elérte az egyharmadnyi támogatást, míg a lakók pontosan 27 százalékkal, 320 millióval, a lakások nagyságától függően családonként 300-400 ezer forinttal „szálltak be” – magyarázta Bús Balázs. Ingatlanpiaci kimutatások szerint a faluház tizenöt tízemeletes lépcsőházából megközelíthető lakások értéke csak a tavaly decemberi átadás óta tíz százalékot emelkedett.
Puskás Péter fideszes alpolgármester, a faluház projektvezetője megmutatta a panelház szívét, vagyis a hőközpontot, amelyben két ötven köbméteres tartály őrzi a tetőn 1500 négyzetméteren elhelyezett napkollektorok „gyűjteményét”. A modern, ötkamrás nyílászárók jelentősen csökkentették a ház levegőszennyező szén-dioxid-kibocsátását, a melegvíz-használat energiaköltsége éves szinten pedig a felére csökkent – mondta az alpolgármester, aki szerint a környéken egyfajta verseny alakulhat ki a többi panelház között, mert mások is szeretnének így megújulni. Közel háromszáz projekt közül került az uniós fenntartható energia díjra esélyes legjobb öt közé az óbudai faluház felújítása. Az ünnepélyes díjátadót március 22. és 26. között Brüsszelben tartják.
Mindenszentek - Fokozott óvatosságra intenek a mentők