Mutatványosok

„Az elmúlt hónapok felelős és takarékos gazdaságpolitikája biztos alapokat teremt a gazdaság dinamikus növekedéséhez, Magyarország újra a térség éllovasa lehet.” Kormányszóvivő.hu

Szabó Anna
2010. 02. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Apokaliptikus szakaszához érkezett az utóbbi évek bámulatosan hatékony népbutítása és a közvélemény tudatos félretájékoztatása. Eszerint a „több mint válságkezelő” kormányunk adót csökkentett, megőrizte a munkahelyeket, megvédte a banki hiteleseket, létrehozta a szolidáris társadalmat, fejlesztette az országot, és eközben még a nemzetközi bizalmat is visszaszerezte.
Az agyonreklámozott üzenetek közérthetőségét kis ikonok is segítik: a kedvezőbb adózási feltételek miatt felhalmozódott bankjegyeinket mentőöv védi, és grafikon szemlélteti, hogy egyre nagyobb házak épülnek, végül eljutunk a biztonságot jelentő euróhoz – amiről Bajnai Gordontól azt is megtudtuk, hogy a térségben nálunk fogják legeslegelőször bevezetni.
Fontos kérdés, hogy a szocialista „Nyeremény- és Mutatványügyi Hivatal” milyen összetételű közönségnek szánta a tájékoztató kampányt.
A nagy nemzetközi pénzpiaci pódiumon ugyanis nem voltak vevők „Európa legjobb válságkezelő” programjára, ezt az utóbbi hetek pénzpiaci megrázkódtatásai sajnos egyértelműen jelezték. A Financial Times ma egy kalap alá vesz minket Romániával, és a görög trükközések nyomán kialakult jelenlegi pánikhangulatban ismét hazánkat tartja a régió egyik legsérülékenyebb gazdaságának, ahol az athéni „fertőzés” veszélye igenis fennáll. Látják a nemzetközi pénzpiacoktól való aránytalanul nagy függésünket, az eladósodásunk folytatódását és azt is, hogy uniós viszonylatban a magyarok kászálódnak ki a legnehezebben és a leglassabban a válságból. A hazai állampapírokat ma még a görögnél is magasabb kamat ellenében lehet csak értékesíteni, és a Nemzetközi Valutaalap kölcsönszerződésének meghosszabbítása szinte elkerülhetetlennek látszik. Igaz, hogy a szocialisták a gigakölcsön fejében bevállalt megszorítások szükségességéből most erényt akarnak kovácsolni, ez azonban nem változtat a tényen: külföldi megítélésünkön a külföldi mentőcsomag segített, ennek ára pedig az volt, hogy a Gyurcsány–Bajnai-kabinet az IMF kottájából olvas.
Hazai vizeken sem jobb a helyzet. Még az ellenzéki szimpátiával a legkevésbé sem vádolható Surányi György volt jegybankelnök szerint is téves diagnózison alapuló téves terápiával gyógyítják a magyar beteget, a jelenlegi gazdaságpolitika továbbra is helytelen szerkezetű, a megszorítások nem teremtették meg a növekedés feltételeit. Közgazdászok – pártállástól függetlenül – tisztában vannak azzal, hogy egyszeri tűzoltó intézkedések, nem pedig hosszú távú reformok történtek, a reklámokban szereplő „nagy ellátórendszerek átalakítása” egyáltalán nem valósult meg.
A foglalkoztatottak arányát tekintve uniós szinten az utolsó helyre sodródtunk, a munkanélküliek száma tovább emelkedik, és ezen az sem változtat, hogy az Út a munkába program keretében ma még többen végeznek közhaszontalan, átmeneti statisztikajavító munkát. Az ipari termelés mutatói gyalázatosak, a bankok nem mernek hitelezni a vállalkozásoknak, a devizahitelesek törlesztőrészletei alig csökkentek, százezrekkel nőtt a rossz adósok száma, és zavartalanul folytatódhattak mindeddig a lakásárverezések. A hazai versenyképesség a 2006–2008-as zuhanás után jottányit sem javult, a beruházások leültek, az uniós pénzekből alig sikerült tíz százaléknyit lehívnunk, és éllovasok vagyunk – inflációban.
Nagy jóindulattal legfeljebb önámításnak nevezhető ez a sikerpropaganda, ehhez viszont nem ildomos közpénzeket felhasználni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.