Tony Blairék nem figyeltek az ENSZ-re

Hans Blix, az ENSZ egykori fegyverzetellenőre szerint Jack Straw volt brit külügyminiszter 2002-ben nem vette figyelembe az iraki együttműködésről szóló jelentéseket, az Egyesült Királyság iraki szerepvállalását vizsgáló londoni bizottság minapi kérdéseire pedig ennek megfelelően helytelen válaszokat adott.

2010. 02. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hans Blix a BBC-nek nyilatkozva elmondta, hogy Jack Straw olyan bizonyítékokkal érvelt a bizottság előtt, amelyek a fegyverzetellenőrt igencsak meglepték. A Blair-kormány egykori külügyminisztere többek között azt állította – Blix szerint tévesen –, hogy 2002-ben, egy évvel az iraki háború kezdete előtt Szaddám Huszein rezsimje bizonyos létesítmények ellenőrzését nem engedélyezte az ENSZ szakértőinek, és ezzel megszegte az erre vonatkozó ENSZ-határozatot. „(Straw) egyáltalán nem figyelt arra, amit mondtam neki az egyre nagyobb iraki együttműködésről, ehelyett arra fókuszált, hogy az irakiak tiltják interjúk készítését vagy létesítmények átvizsgálását” – közölte Hans Blix.
Az iraki háború jogosságát vizsgáló Chilcot-bizottság tegnap másodszor hallgatta meg Jack Strawt, akit először januárban kérdezett ki. Akkor azt mondta, hogy Szaddám Huszein nem tett eleget az ENSZ- határozatban foglaltaknak, nem működött együtt az ellenőrökkel.
A Chilcot-bizottság kikérdezte korábban Tony Blair volt miniszterelnököt, akit Nagy-Britanniában a közvélemény nagy része azzal vádol, hogy az ország állampolgárait és a brit parlamentet félrevezetve, a washingtoni érdekeket előtérbe helyezve indított háborút Irakban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.