Nick Griffin február 14-re rendkívüli pártkongresszust hívott össze, amelyen a Brit Nemzeti Párt (BNP) 14 ezer tagjának el kell döntenie, változtatnak-e a párt alapszabályzatán. A kormányzattól független esélyegyenlőségi és emberi jogi bizottság etnikai diszkriminációra hivatkozva beadványt nyújtott be a BNP alapszabálya ellen, amely szerint az alakulat tagjai csak fehérek, „őshonos” britek lehetnek. Egy londoni bíróság a minap úgy döntött, kivárja a BNP két hét múlva esedékes kongresszusának kimenetelét, ám amennyiben nem módosítják az alapszabályt, kedvezőtlen bírósági ítéletre számíthatnak. Noha a BNP vezetősége korábban beleegyezett abba, hogy lehetővé teszi a Nagy-Britanniához „lojális, asszimilált kisebbség bevonását” is, az ügyben a párt teljes tagságának egyetértésére van szükség. Nick Griffin azt mondta: a BNP „alkalmazkodik vagy meghal”.
Nemrégiben szenzációt szolgáltatott a nemzeti párt háza táján az a szikh vallású, Indiából származó nyolcvanéves férfi, aki párttagsági kérelmet nyújtott be. Rajinder Singh lehet a BNP első színes bőrű tagja, amennyiben a szélsőjobboldali párt elfogadja az új alapszabályzatot. Singh jelentkezése ugyanakkor nem véletlen, a kenyerét egykor tanárként kereső férfi állandó szerzője volt a Szabadság című BNP-pártlapnak és részt vett az ázsiai – nem mozlim – szavazók mozgósítását célzó BNP-kampányban is. Rajinder Singh nyíltan mozlimellenes, egyetért a párt iszlámellenes kampányával, amely különösen 2001. szeptember 11. után vált hangsúlyossá. Mint a szikh férfi elmagyarázta, apját 1947-ben, India és Pakisztán függetlenné válása idején mozlimok ölték meg. „Csodálom a BNP-t, nem hagyják, hogy mások elűzzék őket őseik földjéről” – tette hozzá.
A nagy-britanniai szikhek közössége a szigetországban élő kisebbségek és bevándorlók többségéhez hasonlóan elítéli a fajvédő pártot. A BNP-t 1982-ben alapították, a csoport azonban nem összetévesztendő azokkal a korábbi évtizedekben működő alakulatokkal, amelyek ugyanezt a nevet viselték, így például a második világháború után feltűnt BNP, amelyet az 1930-as években működő, Benito Mussolinivel szimpatizáló Fasiszták Brit Uniója egykori tagjai alapítottak.
A modernkori BNP-t 1999 óta a Cambridge-ben egykor jogot és történelmet tanult Nick Griffin vezeti. Griffin arra törekszik, hogy csoportját a közvélemény elsősorban ne rasszista, hanem a brit nemzeti értékeket védelmező pártnak tekintse. Korábban annak a véleményének adott hangot, hogy ha ma is élne, Winston Churchill a BNP-re szavazna. A pártvezér állítja, ők nem neonácik, hiszen éppen a BNP állt ki teljes mellszélességgel Izrael mellett a 2008. decemberi, 2009. januári gázai hadjárat idején.
A szélsőjobboldali párt egyre nagyobb népszerűségnek örvend, a tavaly nyári európai parlamenti választásokon két mandátumot szereztek.

Magyar Péter ismét VIP‑páholyban bulizott