Demszky Gábor SZDSZ-es főpolgármester eleinte csak saját hatáskörben akart vizsgálatot indítani, végül a Fővárosi Közgyűlés csütörtöki ülésén a képviselők egyhangú szavazással elrendelték a Vidám Park Zrt. ügyében a soronkívüli revizori eljárást. A testületben zajló többórás vita alapján az sem elképzelhetetlen, hogy kiderül: az elmúlt három évben a közkedvelt Vidám Parkot – akárcsak a BKV-nál és más fővárosi cégeknél – pénzszivattyúként működtette a balliberális hatalom.
Az ügy előzménye, hogy a múlt hét derekán felreppent hírek szerint könnyen megtörténhet, hogy a fővárosi vigalmi negyed tavaszszal nem nyitja tágra kapuit a látogatók előtt, őszre pedig borítékolható a csőd, sőt a dolgozók következő havi fizetése is veszélyben van, a társaság ugyanis félmilliárd forint adósságot halmozott fel.
Hogy mi vezetett a Vidám Park összeomlás közeli helyzetéhez, első körben az önkormányzati cég vezérigazgatójánál, Kőfalvi Andrásnál érdeklődtünk volna, titkársága azonban a cégvezető „a probléma megoldására tett fáradozásai” jelentette sűrű beosztására hivatkozva egyelőre elutasította a válaszadást kérdéseinkre. Kaptunk ugyanakkor egy közleményt, ami nem tesz említést sem a bérkifizetések esetleges elmaradásáról, sem a félmilliárdos tartozásról, tagadja azonban a csőd tényét. A kommüniké szerint mindössze „átmeneti fizetési problémáról” van szó. Ennek megoldására pedig két játékot, közöttük az óriáskereket eladnák, a szerencsés vállalkozótól pedig visszalízingelnék. – A finanszírozás mértéke mindösszesen 70 millió forint, amely a biztonságos üzemkezdéshez és a működés megkezdéséhez szükséges. A nehézséget alapvetően az okozza, hogy a 2009-es látogatószám 15 százalékkal elmaradt a tavalyihoz képest egyebek között a gazdasági-pénzügyi válság, a kedvezőtlen időjárás miatt. A Vidám Park szinte teljes mértékben a jegyár bevételeiből gazdálkodik, önkormányzati, állami támogatást nem kap – szögezi le a közlemény, kiemelve: az önkormányzat gazdasági bizottsága a visszalízing-konstrukciót már jóváhagyta, és már csak a kulturális bizottság pozitív döntésére várnak, ami után a további üzemszerű működésnek nem lenne akadálya.
Ehhez képest a fővárosi képviselők tanácskozásán kiderült, a hivatalos álláspont védhetetlen: a Vidám Park Zrt. illetékese egyetlen összefüggő mondatban sem tudta vázolni a társaság anyagi helyzetét, az ügyben eddig nem tapasztalt módon felháborodó főpolgármester kérdésére a cég gazdasági vezetője elismerte: az általuk követelt 70 millió forintból alig 20 millió a dolgozók bére, a többit – úgy tudja – karbantartásra költenék.
Azon pedig mindenki megdöbbent, hogy a Vidám Park Zrt. felügyelőbizottsági elnöke, a szocialista Danielisz Béla, akinek a neve a Zuschlag-ügyben is felvetődött, az ülésen már 150 millió forintos „tagi kölcsönnel” segítette volna a nem közszolgáltatást nyújtó, hanem a világon mindenütt piaci alapú vállalkozást ellátó céget.
Magukat megnevezni nem kívánó forrásainktól úgy tudjuk, hogy az elmúlt három évben a kért összegnek akár a többszöröse is eltűnhetett.
A helyzet kapcsán érdemes felidézni, hogy – mint azt lapunk korábban feltárta – az előző önkormányzati választás után, 2007 tavaszán a Vidám Park is részévé vált a balliberális zsákmánypolitikának; az osztozkodás következményeként eltávolították az addig a fővárosi vezetés által is elismert vezérigazgatót, Tari Juliannát. A „rapid” vezetőcserék nyomán kialakult helyzetet jól jellemezte, hogy Hídvégi Gábor, a Vidám Park Zrt.-be akkor delegált SZDSZ-es igazgatósági elnök még a kinevezése után is azt nyilatkozta, hogy semmit nem tud a jövőjéről, a városvezetésből senki nem kereste őt. Hídvégit 2007 májusában le is cserélték a környezetvédelmi tárcát újra az állatkert főigazgatói posztjával felváltó Persányi Miklósra.
Mindemellett a helyzet az utóbbi évek városvezetési gyakorlatát tekintve sem nevezhető meglepőnek: mint közismert, a szocialista Hagyó Miklós volt főpolgármester-helyettes felügyelte városüzemeltetés területén szinte mindenütt nagy a baj, a Fidesz feljelentései nyomán büntetőeljárások sorozata indult többek között a gyógyfürdőknél is. Hagyó egykori kollégája és párttársa, az egészségügyi modelljével szintén megbukó Horváth Csaba korábbi munkájának részét képezte a kulturális terület és az ide tartozó Vidám Park városházi menedzselése is. Ezért is lepődhettek meg sokan, amikor a hét elején a volt főpolgármester-helyettes – most éppen az MSZP budapesti szervezetének társadalompolitikai alelnöke – aláírásával Mentsük meg a Vidám Parkot! című közleményt adott ki. Ebben a szocialisták nevében sürgős intézkedést, önkormányzati támogatást kért a főpolgármestertől, azt állítva, hogy a szabad demokrata Bőhm András, a fővárosi kulturális bizottság elnökeként megakadályozta a park helyzetének rendezését. – A kulturális bizottság lesöpörte az asztalról a cég üzleti tervét, megakadályozva, hogy játékok részbeni eladásával pótolják a 70 millió forintos működési hiányt – közölte lapunkkal Horváth. Úgy emlékszik, valójában nem is hozzá tartozott a Vidám Park Zrt., hanem Hagyóhoz, mivel nem kulturális intézményként, hanem gazdasági társaságként sorolták be.
Bőhm András határozottan állította: Horváth még néhány héttel ezelőtt főpolgármester-helyettesként mindent tudhatott a városligeti létesítményről, a főpolgármester-jelöltséggel kacérkodó szocialista politikust pedig megfenyegette, rágalmazásért büntetőeljárást indít, jó hírnév megsértéséért pedig bepereli. Bőhm elmondta: alig egy hete, hogy testületük elé került a cég zavaros anyagi helyzete, amelyről információk híján nem tudtak dönteni. – Felkértük Demszky Gábort, 30 napon belül vizsgáltassa ki, mi történt a cégnél, hogyan kerülhettek ilyen helyzetbe. Az is érdekes, hogy az iratok két hónapig „feküdtek” a városházán – tette hozzá.
Horváth Csaba kijelentette: neki és gyermekeinek fontos a Vidám Park, a fővárosnak kutya kötelessége finanszíroznia a hiányt. – Ha nem adok ki közleményt, nem történik semmi az ügyben, tehát elértem a célomat – mondta.
Csomós Miklós, a fővárosi kulturális bizottság fideszes alelnöke szerint a történtek jól mutatják, hogy a Hagyó-modell Budapest minden területén megbukott. – A Vidám Park Zrt. esetében a 70 millió forintos működési hiány a legkevesebb, a 2006-ig kiválóan működő önkormányzati társaság ugyanis csaknem félmilliárdos adósságot is felhalmozott. Ennek visszafizetésére képtelenek, vélhetően ez okozott pánikot – hangsúlyozta. Párttársa, a napokban fővárosi képviselői mandátumát átvevő Hutiray Gyula emlékeztetett: a Fidesz a Vidám Parkhoz kapcsolódó ügyek miatt is folyamatosan tiltakozott a gazdasági bizottságban.
Horrorbabákat készít halloweenra egy magyar lány