Újradefiniálná önmagát a NATO

A kollektív védelmi garanciáról szóló 5. cikkely és a délkelet-európai térség biztonsága – Magyarország számára két kulcsfontosságú tényező, amelynek szerepelnie kell az észak-atlanti szervezet új stratégiájában. A NATO ez év végére kívánja elfogadtatni 28 tagállamával azt az új stratégiát, amely tükrözi a hidegháborús korszak végét és korunk globális kihívásait.

2010. 03. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Budapesten tárgyalt csütörtökön a NATO új stratégiai koncepcióját előkészítő 12 fős szakértői csoport – az úgynevezett bölcsek tanácsának – spanyol és kanadai tagja, hogy tájékozódjanak a tervezettel kapcsolatos magyar elképzelésekről. Fernando Perpiná-Robert Peyra spanyol és Marie Gervais-Vidricaire kanadai nagykövetek Balázs Péterrel és a magyar külügyminiszter kezdeményezésére létrejött magyar bölcsek képviselőivel, biztonságpolitikai szakértőivel tanácskoztak. A Madeleine Albright volt amerikai külügyminiszter vezetésével megalakult szakértői csoport hat hónappal ezelőtt kezdte meg működését, képviselői nemzetközi körutat tesznek a tagállamokban egyeztetés céljából.
A kanadai és spanyol képviselők magyar újságíróknak elmondták, Magyarország fontosnak tartja a NATO alapító okiratának 5. cikkelyét, amely a tagállamok kollektív védelmét garantálja egy ellenséges támadás esetén. A szakértők közölték, a NATO-ban szinte teljes az egyetértés abban, hogy a központi elem az 5. cikkely kell legyen, amit eddig egyetlen alkalommal kellett alkalmazni, 2001. szeptember 11., a New York és Washington ellen intézett támadások után.
A NATO-tagságban a biztonsági garancia az elsődleges – hangoztatta Kovács István, hazánk NATO-nagykövete. Mint mondta, Magyarország kiemelt fontosságúnak nevezte a csütörtöki tárgyaláson a Nyugat-Balkán biztonságát – hiszen a térség az integráció útján tud fejlődni és stabilizálódni –, ugyanakkor Oroszországgal is pragmatikus együttműködésre kell törekedni. Magyarország szerint szükség van arra is, hogy a stratégiában a NATO megfogalmazza elkötelezettségét a transzatlanti kapcsolat fontossága mellett.
Fernando Perpiná-Robert Peyra és Marie Gervais-Vidricaire közölték, hogy a NATO kritikus pillanathoz érkezett, az emberek többsége a gazdasági válság árnyékában és az afganisztáni konfliktus alapján ítélik meg működését. Ez ahhoz vezetett, hogy az Egyesült Államokban egy nemrég közölt felmérés szerint mindössze 53 százalékra csökkent a NATO támogatottsága.
Barack Obama kormánya is elismerte, hogy a szövetség csak közös kihívásokkal tud erős maradni. Washington ilyen kihívásoknak tekinti egyebek között a nemzetközi terrorizmust, a nukleáris fegyverek elterjedését, az internetes hacker-támadásokat és a klímaváltozást. A CNN elemzése szerint míg az afganisztáni szerepvállalás nyilvánvalóan az Egyesült Államok számára létfontosságú háború, több NATO-tagállam nem érti, katonái voltaképpen mit is keresnek ott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.