Jánosi bencés apátsági temploma

Ludwig Emil
2010. 05. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rimaszombat (Rimavská Sobota), a kilencven éve kettévágott Gömör vármegye újkori székhelye légvonalban 25 kilométerre van a magyar–szlovák államhatártól, többféle útvonalon alig fél óra autózással – Fülekről vonattal is – elérhető. Ma 25 ezer lakójából tízezer magyar. Városi jogait 1334-ben adományozta Károly Róbert, nevét szombati hetivásárairól kapta. Környéke az Árpád-korban a kalocsai érsek birtoka volt, aranybányászata emelte országos jelentőségűvé. Ma Rimaszombat résztelepülése a piacterétől három kilométerre délkeletre – egy vasúti megállóra – lévő Jánosi. A Rima folyó bal partján fekvő község neve viszonylag későn tűnik fel írásban, először a gömöri esperesség dézsmajegyzékében, majd egy 1338-ban kelt levélben szerepel Yvanosy alakban. A helynév a János személynév régies formája, amely a nyári napforduló, Szent Iván hagyományában ma is él. Június 24. egyben Keresztelő Szent János jeles névünnepe. Az 1332. évi pápai tizedjegyzék tanúsága szerint Jánosi plébánosa, Lőrinc egyben Gömör – Gumur – alesperese. Temploma jövedelmét három márkára taksálják, ami után nyolc garas adót vetnek ki. 1339-ben egy falubeli nemes a vármegye szolgabírói tisztét tölti be. A régi források itt elapadnak, még a falu kétségkívül Árpád-kori alapítású bencés apátságáról is csak egy XV. századi (!) oklevél maradt fenn legrégebbi emlékként. Györffy György történeti névtára szerint korai adatok híján a szerzetesi egyház Szent János-patrocíniuma sem bizonyítható.
A hosszú utcás falu – hivatalos nevén Rimavské Jánovce – ezerkétszáz lakójának hivatalosan a kisebbik fele magyar, ennél azonban sokkal többen beszélnek, értenek magyarul. Szépen renovált, tekintélyes nagyságú református egyháza a környéken erős gyökerű protestáns vallásosságot hirdeti. 1804-ben épült, középkori alapokra (Rimaszombat II. József engedélyével, 1781 után lett református püspökség székhelye). A barokk stílusú, tornyos templom szomszédságában Magyarország egyik legszebb román kori egyházi műemléke található.
A Rima völgyére enyhén lejtő fennsík szélén álló épület a szentélyével tekint az észak–déli irányú főutca felé. A keletelt tengelyű, félköríves apszis magához vonzza a látogató szemét: mintha egy itáliai vagy délfrancia templomot látnánk, különösen a nyugati – egykor kéttornyú – homlokzata fölé emelt áttört ívű harangházacska kölcsönöz mediterrán jelleget a templomnak. Félköríves párkányfüzér koronázza a kváderkő falazatú szentélyt, kúppalást tetőzete fölé oromfal magasodik, amelyen hét bélletes ablak nyílik a hajó padlásterébe. A bejárat nyugatról nyílik – portáléja szintén román stílusú –, a hajónál jóval szélesebb homlokfal tanúskodik az apátsági rangú templom eredetileg toronypárral készült formájáról. Amit többé-kevésbé bizonyosan tudni: a települést és az apátságot a Jánosiak alapították a XII. században a Szent Benedek-rend számára. A főrangú nemzetség a középkor végéig a falu birtokosa maradt, 1427-ben Jánosy Mihály, János és a bencés apát együtt gyakorolta a kegyúri jogokat, 1431-ben Jánosy István szerepel a község és 33 portája uraként. A család temetkezési helyéül is szolgáló monostori egyházának legközelebbi rokona (térben és időben) a borsodi Boldva apátsági temploma, amelyet az 1180-as években emeltek Keresztelő Szent János tiszteletére, szintén a bencések részére. A jánosi monostor eredeti titulusát nem ismerjük. Amint a Bódva partján épült templom és kolostor, a Rima menti egyház is áldozatul esett a török kor háborúinak. 1588-ban Rákóczi Zsigmond erdélyi fejedelem részbirtokot szerzett Jánosiban, az erősödő reformáció nem kedvezett a romba dőlt, elhagyott épület sorsának. Köveit, tégláit széthordták az öt–hét helybeli kastély és udvarház, az új templom építéséhez. Végül az 1880-as években – Schulek Frigyes és Storno Ferenc építészek tervei alapján és helyszíni munkájával – az alapfalak nyomán, más formában, de a múltjához méltó megjelenéssel és minőségben újjászületett az apátsági templom.
Sorozatunk 2006. július 22-i számában a boldvai templom történetéről olvasható, hogy a Pray néven ismert XIII. századi kódex egy liturgiai leírása alapján sikerült azonosítani és feltárni a török idők óta lappangó Szent Margit-kápolnát. E páratlan értékű nyelvemlékünket több Árpád-kori alapítású bencés apátság és település tartja a magáénak, köztük Jánosi, továbbá a szintén felvidéki, mátyusföldi Deáki, amelynek 1228-ban épült Benedek-rendi emeletes téglaegyháza. Nem csoda, hogy az itt élő magyarok büszkék a szülőföldjük, falujuk sok évszázados múltjára.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.