A beszállítók védelmében

Megregulázná a multikat és újra pozícióba hozná a magyar termelőket az új kabinet. A megvitatás előtt álló kormányprogram külön fejezetben rögzíti, hogy a jövőben gátat vet a piaci erőfölényben lévő láncok visszaéléseinek.

2010. 06. 06. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Régóta várják a magyar beszállítók, hogy a kormány konkrét segítséget nyújtson a multinacionális láncok visszaéléseivel szemben. Az új kormányprogram véget kíván vetni az óriáscégek eddigi gyakorlatának, így a jövőben eltűnhet a köznyelvben polcpénzként ismertté vált pluszteher is, amellyel a kereskedők jelenleg megsarcolják a gyártókat az árujuk kihelyezéséért cserébe. Megszűnhet a beszerzési ár alatti értékesítés, illetve a megrendelések szerződéses határidőn túli kifizetése is, vagyis a kis- és középvállalatoknak várhatóan nem kell majd meghitelezniük a nagy bevásárlóközpontok működését. Megszűnhet az a gyakorlat is, miszerint a multik a jobb minőségű hazai portékát saját termelőjük olcsóbb termékére cserélik le, még akkor is, ha az sokkal silányabb minőségű.
Az Orbán-kabinet a megvitatás alatt álló kormányprogramjában leszögezi: noha a piaci versenyt nem korlátozhatja állami döntés, az erőfölényből származó diktátumok gyakorlata mégsem felel meg a szabad kereskedelemnek. Vagyis Európa fejlett gazdaságainak mintájára a polgári kormány az eddiginél hatékonyabb eszközökkel kívánja megvédeni a jövőben mind a magyar beszállítók, mind a kis üzletek érdekeit a multinacionális hálózatokkal szemben.
*
A program konkrétumként a jogi keretek szigorítását, a meglévő szabályok betartatását és a szankciók növelését helyezi kilátásba annak érdekében, hogy a láncok betartsák határidős fizetési kötelezettségeiket, emellett ne tudjanak önköltségi ár alatt élelmiszert értékesíteni, és multiadót szedni a kiszolgáltatott kicsiktől. A tervek szerint a Fidesz-kormány szabályozókat vezet be annak érdekében, hogy a magyar termékek ne tűnjenek el végleg a láncok polcairól, emellett úgy erősítené a piaci versenyt, hogy hazai tulajdonú értékesítési láncok létrejöttét támogatná.
– Józanul közelíti meg a már jó ideje fennálló problémákat a kormányprogram, mert elsősorban az üzleti élet tisztaságát próbálja biztosítani a korábbi gyakorlat helyett, amely csak indulatokat gerjesztett az ágazatban – értékelte kérdésünkre a kormányzati elképzeléseket Vámos György. Az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára bírálta a jelenleg érvényben lévő, beszállítókat védő törvényt, mert az nem tesz különbséget a kínai fokhagyma és a szabolcsi alma között, hiszen gyenge védelmi rendszere a magyar piacon megforduló portékákra és annak beszállítóira egyaránt vonatkozik. A kormány ezzel szemben törvényi eszközökkel a hazai kistermelőknek kíván nagyobb teret biztosítani. Vámos szerint ugyanakkor, ha túl szigorú büntetéseket fogalmaznak meg a szabályok betartása érdekében, félő, hogy a multik elfordulnak a magyar beszállítóktól, és külföldről rendelik meg kínálatuk java részét.
Mai értéken számolva legalább 13-15 ezermilliárd forintot vettek el a magyar kisvállalkozásoktól a külföldi tulajdonú kereskedelmi áruházláncok – állította lapunknak az egyik hazai beszállító cég vezetője. Az élelmiszeriparban működő vállalkozás igazgatója szerint idehaza olyannyira eltorzultak a viszonyok a kereskedelemben, hogy már csak markáns döntésekkel lehet megmenteni a versenyhátrányban lévő hazai cégeket.
Mint ismert, tavaly csúfosan megbukott az az agrártárca által felügyelt kezdeményezés, amely etikai kódexben szabályozta volna többek között a multik sarcolási gyakorlatát. Ugyanígy az ősszel elfogadott beszállítói törvényt addig torpedózták a különféle érdekcsoportok, amíg a jogszabály végül alaposan felhígult, így például elmaradt a polcpénz korlátozása. A tapasztalatok szerint ma a multinacionális láncok más néven ugyan, de éppúgy vámot szednek a sarokba szorított és kiszolgáltatott helyzetben lévő beszállítóktól.
A beszállító lapunknak arra is rámutatott, mennyi pénzt nyertek a hazai cégeken az óriásláncok az elmúlt 12 évben. Számításai szerint a multik éves nettó forgalmából levonva a külföldi áruk becsült forgalmát, majd a maradványt beszorozva a visszatérítések mértékével, 8-10 ezermilliárd forint jön ki, ami az inflációt is figyelembe véve 13-15 ezermilliárd forintnyi nyereséget jelenthet a teljes időszakra számítva. – Ez az, amit tőlünk, termelőktől, gyártóktól vettek el a multik, s aminek csak egy töredékét fordították termékfejlesztésre és munkahelyteremtésre – jegyezte meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.